Ha valami nem sikerült elsőre, nem jelenti azt, hogy soha nem is fog – szakértő mondja el, hogyan lehetsz sikeres vállalkozó
Jön egy heuréka pillanat és az ember azt gondolja: „van egy tuti ötletem - ezzel szétkeresem magam!" De aztán rátör a kiábrándító valóság, hogy előbb ki kellene lépni a biztos munkahelyről és vállalkozást indítani. Ilyenkor adja magát a kérdés: vajon jó, sikeres vállalkozó lennék?
Nem mindenkinek gyullad ki az isteni villanykörte a feje felett, van, akinek egyszerűen elege lesz a munkahelyből és az alkalmazotti létből. Nem akar már bejárni az irodába, több szabadságra, lehetőségre és pénzre vágyik. A saját főnöke akar lenni. Aztán idővel megjön az ötlet is, amire vállalkozást építene. Ami viszont ilyen esetben sokakat érdekel: mi kell ahhoz, hogy valakiből sikeres vállalkozó legyen és egyáltalán hogyan kellene csinálnia? Elvégre a gyakorlatban nem olyan könnyű elcserélni a biztos állást a bizonytalanra.
Mire készüljön az, aki alkalmazotti létből kíván kilépni?
Vad Ágnes business és life coach, üzleti tanácsadó elmesélte a saját tapasztalatát, hogyan lett belőle vállalkozó negyvenévesen. Fontosnak tartja kiemelni, hogy mindannyian mások vagyunk, neki végül az az út vált be, amit hat évvel ezelőtt bejárt. Tizennyolc éven át dolgozott multinacionális környezetben vezető beosztásban, és közben belevágott egy egyéves coaching képzésbe, aminek a végére megérett benne a vágy, hogy mindennap az emberek fejlesztésével, támogatásával szeretne foglalkozni, és segíteni őket a kiteljesedésben.
Először a cégen belül feltérképezte a lehetőségeit, hogy alkalmazható-e ott coachként, de mivel nemleges választ kapott, így nem maradt más lehetősége, mint egy saját vállalkozás indítása. A munkahelyén ezt teljesen nyíltan kezelték, így megadatott számára az a lehetőség, hogy legyen egy éves átmeneti ideje, amikor a cég és ő maga is felkészül a kilépésre. Erre főleg azért is volt szükség, mert ahogy mondja: a vállalkozás nem úgy működik, hogy holnap elindul és tele lesz ügyféllel vagy megrendelővel a vállalkozó, hanem ki kell építenie az ügyfél- illetve vásárlói körét.
Másrészről ehhez szükség van egy komoly egzisztenciára. Ágnes szerencsés helyzetben volt, mert megállapodott abban a cégével, ha a hátralévő ideje alatt teljesít bizonyos célokat, akkor sikerdíjat fog kapni, amit ő teljesített is, így volt miből finanszíroznia a vállalkozását. Éppen ezért elengedhetetlennek tartja, hogy az ember rendelkezzen félretett pénzzel, ha vállalkozást szeretne indítani, hiszen eleinte leginkább kiadásokkal kell számolni, nem pedig azzal, hogy elözönlik az vállalkozót az ügyfelek.
Kezdetben elég bizonytalan tud lenni egy vállalkozás, és ezért is jó az, ha mellette a vállalkozónak nem kell amiatt is stresszelnie, miből tartsa fenn magát. Saját történetéből kifolyólag Ágnes nagyon ajánlja minden kilépőnek, hogy a munkahelyén mérje fel milyen lehetőségei vannak és képezzen előre tőkét a vállalkozásához, hogy ne az egzisztenciája miatt kelljen aggódnia, mikor épp életmódot vált.
Ugyanis egy leendő vállalkozó lényegében megváltoztatja az életét. Szisztematikusnak, rendszerszeretőnek kell lennie és elfogadni azt, hogy máshonnan jön a bevétel, más időpontban, és teljesen másképp alakulnak majd a mindennapjai. Ezzel tudatosan kell elkezdeni foglalkozni, ahogy a belső félelmekkel és bizonytalanságokkal is. Teljesen rendben van, ha valaki hezitál kilépni a munkahelyéről azért, hogy vállalkozó legyen. Ám ha úgy érzi, egyedül nem megy neki, akkor kérjen támogatást, és beszélgessen olyanokkal, akik már meglépték ezt, vagy kérjen bátran szakmai segítséget.
Vállalkozónak születni kell vagy azzá képezhetjük magunkat?
Vad Ágnes szerint karakterjegyekkel születünk, és egyik vagy másik jobban alkalmassá tesz arra, hogy vállalkozók legyünk, de semmiképpen sem késszé. Ugyanakkor nyomatékosan kijelenti: bizonyos tulajdonságok abszolút tanulhatók. „A sikeres vállalkozás indításához a nulladik belépőkészség az önismeret és annak gyakorlása. Ha valaki vállalkozni szeretne, szüksége van bizonyos készségekre, és érdemes tudni, hogy milyenekkel rendelkezünk és azok milyen szintűek.
Ezekkel együtt fontos objektíven tisztában lenni az erősségeinkkel, valamint a gyengeségeinkkel, így tudni fogjuk, miben lehetünk jobbak, és mik a hiányosságaink, amiken dolgoznunk kellene. Célszerű ezekre fejleszthető készségekként tekinteni, úgy sokkal könnyebben vesszük a kihívásokat és megértőbbek leszünk magunkkal, amikor hibázunk vagy tudomásul vesszük, hogy egyszerűen valamiben fejlődnünk kell akár szakkönyvek, workshopok vagy szakember segítségével” – magyarázza a szakértő.
Azt is hangsúlyozza, hogy legyen elegendő önbizalmunk, és higgyünk abban, hogy lehetünk sikeres vállalkozók, mert ha nem hiszünk magunkban, nem leszünk sikeresek. Könnyű abba a hibába esni, hogy túl pesszimistán állunk önmagunkhoz és előre kijelentjük, mi az, ami nem fog sikerülni. Ezzel a hozzáállással viszont ignoráljuk az összes jó képességünket is, amitől valójában sikeresek is lehetünk, hiszen csak a hiányosságainkra fókuszálunk.
Milyen készségekre van szüksége egy sikeres vállalkozónak?
Attól még, hogy van egy jó ötletünk, nem biztos, hogy létre tudunk hozni belőle egy jó vállalkozást. Kulcsfontosságú, hogy a vállalkozás indításánál elég motiváltak legyünk és célul tűzzük ki, miben szeretnénk javulni. „Az önismeret után, amire szüksége van egy sikeres vállalkozónak, az a rendszerlátás, rendezettség, és nem feltétlenül környezeti szinten, hanem hogy legyen leltárkészítési képessége önmagával, a vállalkozásával, a világgal kapcsolatban.
Lássa pontosan, milyen ember most, hogy mit akar és hova el akar eljutni. Nagyon jó, ha ehhez született érzékünk van, de egyáltalán nem lehetetlen elsajátítani, ha alapvetően nem rendelkezünk vele” - mondja a business coach. A szakértő szerint még sok más olyan készség van, amivel nem árt, ha rendelkezik egy vállalkozó. Például nagyon jó alapnak számít az, ha rendelkezünk szorgalommal és kitartással.
De ugyanilyen lényeges a tanulási vágy, ami nem csak abban merül ki, hogy fejlődni akarjunk és jobbak lenni, hanem gondolkodjunk nyitottan és fogadjuk el, hogy nem tudhatunk mindent. Igenis lehetnek kudarcaink, és ha valami nem sikerült elsőre, nem jelenti azt, hogy soha nem is fog. Ne úgy tekintsünk magunkra, hogy ha nem születtünk egy bizonyos képességgel, akkor nem is tudjuk elsajátítani.
Gondolkodjunk inkább progresszíven, proaktívan: hogyan sajátíthatnánk el? Ha van egy probléma, amit nem sikerült elsőre megoldani, milyen más módszerrel lehetne?
További nélkülözhetetlen tulajdonság lehet a potenciális vállalkozó eszköztárában a képesség, hogy mennyire tud láthatóvá válni mások számára. Hiszen hiába van egy remek ötlete, tudja, hogy kicsoda és mi akar, ha ezt nem képes érthetően elmondani és kommunikálni másoknak is, valamint felhívni magára a figyelmet. Márpedig a piacon a cél, „eladni önmagunkat”, a termékünket, a szolgáltatásunkat és ehhez el kell érni, hogy minket válasszanak.
Ez sok introvertált személynek ijesztőnek hangozhat, mert nem szeretnek „szerepelni”, de ez ne tántorítsa el őket, ugyanis rengeteg introvertált vállalkozó van, akik sikeresek is. Ha az introvertált személyiségek rendbe teszik magukban, hogy ezzel szeretnének foglalkozni, ez jelenti a megélhetésüket, akkor igenis képesek lesznek ezt meglépni, sőt, akár hihetetlenül extrovertáltnak tűnhetnek majd mások előtt. Valószínűleg nem fognak több száz ember előtt előadást tartani, de megtalálhatják azt a kommunikációs csatornát és formát, amit komfortosnak éreznek és ez elegendő ahhoz, hogy sikeres vállalkozást építsenek.
Végezetül Vad Ágnes azt mondja, érdemes megvizsgálni azt is, milyen hiedelmeink vannak a vállalkozással kapcsolatban. Például, „mindenképp mutogatni” kell magunkat ahhoz, hogy sikeres vállalkozók legyünk? Vagy csak az lehet sikeres, aki túlzottan rámenős? Ezek a hiedelmek korlátozhatnak és megakadályozhatnak bennünket a fejlődésben és abban, hogy eredményesek legyünk. Nem csak egy bizonyos úton vagy módszerrel lehet sikeres az ember. A titok nyitja: meg kell találni azt a vállalkozói stílust, életet, amiben önazonosnak és komfortosnak érezzük magunkat.