Sématerápia: Korai mintázatok és hatásaik a párkapcsolati elvárásokra

2025. március 10.
Hogyan hatnak az elvárások a párkapcsolati dinamikára?
Hogyan hatnak az elvárások a párkapcsolati dinamikára?
Fotó: Deagreez/Getty Images

A párkapcsolatok egyik gyakori kérdése, hogy milyen szerepet töltenek be az elvárások, és ezek milyen hatással vannak a kapcsolati dinamikára. Sokan úgy vélik, hogy az igaz szerelem elvárásoktól mentes, míg mások szerint a kapcsolat egészséges működéséhez elengedhetetlenek a kölcsönös igények és azok kifejezése.

A témával kapcsolatban Buzási–Végh Viktória addiktológiai tanácsadó szakpszichológus kifejtette álláspontját, amely a sématerápia elméletére épül. A pszichológus szerint minden ember alapvető érzelmi szükségletekkel rendelkezik, amelyek betöltése elengedhetetlen a pszichés jóllét és a stabil, egészséges párkapcsolat kialakulása szempontjából. Az elvárások ezeknek az érzelmi szükségleteknek a tudatos megfogalmazásai.

Ha valaki teljesen lemond az elvárásairól egy kapcsolatban – ami egyébként gyakran előfordul –, az hosszú távon romboló hatással lehet testi-lelki egészségére, és kapcsolati problémákhoz vezethet” – hangsúlyozza a szakértő.

Az elvárások háttere: A korai sémák hatása

A pszichológiai kutatások szerint az, hogy valaki milyen elvárásokat támaszt egy párkapcsolatban, vagy éppen mennyire kerüli azokat, szoros összefüggésben áll a korai maladaptív sémákkal. Ezek olyan mélyen rögzült gondolkodási, érzelmi és viselkedési mintázatok, amelyek gyermekkorban alakulnak ki, és jelentősen befolyásolják az egyén felnőttkori kapcsolati dinamikáját.

glamour plusz ikon „Férfi vagy medve” elmélet: Miért választana a nők többsége inkább egy vadállatot az erdőben, mintsem egy idegent?

Nincs remény: Kajdi Csaba a könnyeivel küszködve számolt be Sanyika állapotáról – videó

Az egyik legmeghatározóbb séma az érzelmi depriváció, amely akkor alakul ki, ha a gyermek nem kap elegendő érzelmi törődést, figyelmet vagy megértést. Ez előfordulhat érzelmileg távolságtartó vagy elérhetetlen szülők esetén, de akkor is, ha a gyermek érzelmi szükségleteit elbagatellizálják.

Azok a felnőttek, akik ezt a sémát hordozzák, gyakran hiszik azt, hogy kapcsolataikban nincs helye a saját szükségleteiknek. Úgy érzik, hogy nem kaphatják meg azt a figyelmet és törődést, amire vágynak, így könnyen lemondanak az elvárásaikról, vagy olyan kapcsolatokban maradnak, amelyekben érzelmileg nem teljesednek ki” – magyarázza Buzási–Végh Viktória.

Egy másik jelentős séma az önfeláldozás séma, amely azoknál az embereknél alakul ki, akik gyermekként azt tapasztalták meg, hogy mások szükségletei mindig fontosabbak, mint a sajátjaik. Ez gyakran előfordul, ha a gyermek érzelmi vagy fizikai szinten is a szülő igényeinek kielégítésére kényszerül, miközben saját szükségleteit háttérbe szorítják.

Az ilyen sémával rendelkező emberek gyakran kerülik az elvárások megfogalmazását, mert attól tartanak, hogy másokat ezzel terhelnek. Emellett sokan közülük úgy érzik, hogy ha a saját igényeiket előtérbe helyezik, akkor önzőnek tekintik őket, ezért inkább folyamatosan alkalmazkodnak, még akkor is, ha ez hosszú távon érzelmi kimerültséghez vezet” – teszi hozzá a szakértő.

Az elvárások szerepe a párkapcsolatokban

A társadalomban és a hétköznapi párkapcsolati dinamikákban sokszor felmerül a kérdés, hogy melyek azok az elvárások, amelyeket jogosnak tekinthetünk. A legtöbb ember természetesnek veszi a hűség, a kölcsönös tisztelet vagy a házimunkában való részvétel kérdését, mégis gyakran ütközik abba, hogy ezek az igények különböző mértékben vannak jelen a felek elvárásai között.

A pszichológus szerint az elvárásoknak nem az a szerepük, hogy korlátozzák a másikat, hanem hogy elősegítsék a kapcsolati egyensúly fenntartását. „Az elvárások segítenek abban, hogy a partnerek tisztán lássák egymás igényeit és értékeit, ami hozzájárul a kölcsönös tisztelet kialakulásához. Ha ezek nincsenek tisztázva, az egyik fél folyamatos alkalmazkodásra kényszerülhet, míg a másik dominánssá válhat a kapcsolatban” – mutat rá a szakértő.

A megfelelően kommunikált elvárások emellett csökkenthetik a párkapcsolati konfliktusokat is. Ha a felek nyíltan beszélnek arról, hogy mire van szükségük, kevesebb félreértés és sértettség alakulhat ki.

Elvárások és érzelmi biztonság

A pszichológiai kutatások szerint az egészséges párkapcsolatok egyik alapja az érzelmi biztonság, amely nagyban összefügg a partnerek közötti elvárásokkal és azok teljesülésével. „Az elvárások hozzájárulnak az érzelmi biztonság kialakulásához, mert a partnerek tisztában vannak azzal, hogy számíthatnak egymásra. Ha nincsenek elvárások vagy azok nincsenek egyértelműen kifejezve, az hosszú távon bizonytalanságot és frusztrációt eredményezhet” – fogalmaz a pszichológus.

glamour plusz ikon Karafiáth Orsolya: Nem akkor csalsz, ha egy kapcsolat mellett szerelmes leszel másba, és azt megéled, hanem akkor ha hazudsz, ha titkolózol

Nincs remény: Kajdi Csaba a könnyeivel küszködve számolt be Sanyika állapotáról – videó

Egy párkapcsolatban tehát nem az a cél, hogy az egyik fél folyamatosan alkalmazkodjon a másikhoz, hanem az, hogy a felek közösen alakítsák ki a számukra megfelelő dinamikát, amelyben mindketten komfortosan érzik magukat. Az elvárások nem korlátok, hanem olyan eszközök, amelyek elősegítik az egyensúly fenntartását, a kapcsolati fejlődést és a hosszú távú stabilitást.

A párkapcsolatokban az elvárások megléte nem csupán természetes, hanem pszichológiai szempontból is fontos tényező. A megfelelően kommunikált és kiegyensúlyozott elvárások hozzájárulnak az érzelmi stabilitáshoz, a kölcsönös tisztelethez és a kapcsolat fejlődéséhez.

A sématerápiás megközelítés szerint azok, akik elutasítják az elvárások megfogalmazását, gyakran a gyermekkorban kialakult sémák hatására cselekszenek. Az ilyen háttérből érkező személyek hajlamosak saját igényeiket háttérbe szorítani, ami hosszú távon érzelmi kimerüléshez vezethet. A pszichológusok szerint az elvárások nyílt kommunikációja nem önzőség, hanem az egészséges párkapcsolati működés egyik kulcsa.