Rajkai Eszter: A keresztény vallásgyakorlás és a rúdsport nem zárja ki egymást

2024. október 17.
A rúdsportnak a legtöbbek fejében szexuális töltete van, ez pedig téves sztereotípia, amit Rajkai Eszter is igyekszik eloszlatni
A rúdsportnak a legtöbbek fejében szexuális töltete van, ez pedig téves sztereotípia, amit Rajkai Eszter is igyekszik eloszlatni
Fotó: Rajkai Eszter

Egyre többen választják a rúdsportot, mégis sokan vannak, akik az éjszakai életet látják benne. Pedig aki próbálta már, tudja, hogy valójában ez egy nehéz mozgásforma. A rúdsport bőven több, mint egyszerű szórakoztatás. Arról nem beszélve, hogy ez nem a könnyűvérű lányok sportja – ahogy mondani szokták. Rajkai Eszter rúdsportoló és edző története is arról tanúskodik, hogy keresztény értékrenddel is űzhető ez a mozgásforma.

Kevesen tudják, hogy eredetileg indiai férfiak kezdték a sportot. Azt hiszem, hogy ez önmagában sokat elmond arról, hogy a rúdsport nem egy újkeletű, ördögtől való, erotikus mozgásforma” – kezdi a beszélgetést Rajkai Eszter, aki sportolóként és edzőként a mai napig találkozik a rúddal kapcsolatos negatív sztereotípiákkal. Mielőtt kibontanánk ezt a kérdést, ismerjük meg Eszti történetét.

Szerelem volt első látásra

Korábban falmászó voltam, de a Covid alatt bezártak a falmászó termek, ezért új mozgásforma után néztem. Már nagyon hiányzott a sport, amikor egy barátnőm említette, hogy rudazik, és miután kinyitottak a termek, én már nem a falmászó terembe mentem, hanem a rúdsport terembe” – kezdi a történetét Eszti, majd hozzáteszi, hogy mindig is szerette volna kipróbálni ezt a mozgásformát, de valamiért sosem jutott el odáig, amikor viszont végre elment egy rúdtánc órára, rögtön beleszeretett.

A rúdtánc azonnal magával ragadott. Tetszett, hogy fizikailag kihívást jelent, miközben mégis gyorsan fejlődtem. Nem is volt kérdés, hogy ott leszek a következő órán.” Innentől kezdve biztos volt, hogy Eszti folytatja a sportot, bár ez nem mindenki számára volt ilyen egyértelmű. „Emlékszem, hogy amikor elmentem az első rúdtánc órára, nem mertem elmondani a szüleimnek, csak annyit mondtam, hogy edzésre megyek, azt már nem tettem hozzá, hogy milyen edzésre.

Később, amikor már magabiztosabb voltam, büszkén mutattam, nekik, hogy mit tanultam. Eleinte megdöbbenve fogadták, de mára ők is büszkék rám” – meséli Eszti, ezzel is megerősítve, hogy a legtöbb embernek a rúdról elsőre valóban nem a sport jut eszébe.

Sztereotípiák vs. valóság

Nem titok, hogy a rúdtánchoz rengeteg előítélet kapcsolódik. Az legtöbben inkább csak szexuális kontextusban gondolnak rá, holott valójában rendkívül komoly fizikai erőt és technikai tudást igénylő sportágról van szó. Mégis a legtöbb rúdsportolónak sok előítélettel kell megküzdeni. „Még mindig kapom a kérdéseket, hogy miért csinálom ezt, és hogy pontosan mi is ez a sport.