A csapból is az folyik, hogy pihenjünk többet, de tudjuk egyáltalán, hogy kell?

Sokunknak újra kell tanulni, hogy is kell igazán pihenni
Sokunknak újra kell tanulni, hogy is kell igazán pihenni
Fotó: Maria Korneeva/Getty Images

A pihenés, a relaxálás elengedhetetlen eleme a mentális és fizikális egészségünknek egyaránt. Mégis miért esik ennyire nehezünkre besűríteni a mindennapjainkba? Miért lesz bűntudatunk, ha épp nem csinálunk semmi hasznosat? Az ellazulást is tanulni kell, mi pedig készen állunk a korrepetálásra.

A modern világ esztelen sebességgel rohan – alig győzzük tartani a tempót, miközben elvárások végtelen hadának próbálunk megfelelni, legyen szó a munkahelyi, a családi és egyéb szociális kötelezettségekről. Talán sikerül megállnunk néha, de tudjuk egyáltalán, hogy olyankor mit kezdjünk magunkkal? Mit jelent az igazi pihenés? Az alábbiakban erre kerestük a választ.

Nincs produktivitás pihenés nélkül

A pihenés nem egyenlő a lustasággal. Sokakkal előfordul, hogy a saját értéküket a tanulmányaik során, majd a munkahelyükön nyújtott teljesítményükkel kötik össze, ami hosszú távon akár odáig is fajulhat, hogy már a minimális kikapcsolódást sem merik megengedni maguknak, hiszen az egyenlő lenne a gondolattal, hogy nem tettek meg minden tőlük telhetőt a siker érdekében. Ez azonban nem is állhatna távolabb az igazságtól, hiszen a produktivitás pihenés nélkül csak kiégéshez vezet.

A relaxálás nemcsak abban segít, hogy később újult erővel és élesebb koncentrációval vágjunk neki a teendőink végeláthatatlan listájának, de biztosítja a pozitív életszemlélet, valamint a mentális és a fizikális egészség megőrzését is. Az énidő és az öngondoskodás betáblázása épp ezért különösen fontos, és a nehezebb időszakokban sem elhanyagolható napirendi pont. Már akár öt perc szünet is elég lehet a stressz csökkentésére, de semmiképp ne érd be ennyivel – pihenj többet!

glamour plusz ikon A csípőnk rengeteg felgyülemlett érzelmi feszültséget tárol, de hogyan tudjuk ezt feloldani?

A csípőnk rengeteg felgyülemlett érzelmi feszültséget tárol, de hogyan tudjuk ezt feloldani?

Na jó, de mégis hogyan kell pihenni?

Furcsának tűnhet a kérdés, hiszen elméletben mindannyian tudjuk, hogyan kéne pihenni, nem igaz? De vajon alkalmazzuk-e a gyakorlatban is ezeket az ismereteket? Tényleg átadjuk magunkat a relaxációnak vagy rendszeresen összekötjük a kellemeset a hasznossal? Először is a kiegyensúlyozott életmód érdekében naponta 7-9 órát szükséges zavartalan alvással tölteni. Másodszor minden nap érdemes beiktatni több olyan idősávot is, amelyet célzottan a kikapcsolódásnak szentelünk.

Ezeket az időintervallumokat ajánlott olyan tevékenységekkel tölteni, amelyek valóban segítenek abban, hogy a test és az elme egyaránt felszabaduljon – természetesen időről időre a kedvenc sorozatunk mellett is ellazulhatunk, azonban ha a képernyő elé menekülünk a hétköznapjaink elől, az nem igazi pihenés. Az alábbiakban elhoztunk néhány egyszerű, de nagyszerű relaxációs technikát, amelyeknek a gyakorlásával garantáltan visszatalálhatunk a belső békénkhez.

  • Légzés: a légzéstechnikák alkalmazása a relaxáció és az önmagunkhoz való kapcsolódás lehető legegyszerűbb formája. A légzés bárhol és bármikor segítségünkre lehet abban, hogy a testünket és az elménket egyaránt megnyugtassuk. Keressünk egy nyugodt és biztonságos helyet, ahol pár percre megpihenhetünk, majd lassítsuk és mélyítsük a lélegzetvételeinket.
  • Fizikális feszültség feloldása: ellentmondásosnak tűnhet, de a relaxációhoz bizony rendszeres mozgásra is szükség van, hiszen a nyugtalanság gyakran a testünk különböző részeiben, például a csípőnkben halmozódik fel. A feszültség feloldásához alkalmazhatunk jógát vagy testpásztázás meditációt, de akár sétálhatunk, vagy szó szerint le is rázhatjuk magunkról a gondokat.
  • Naplózás: a stressz és a rágódás csökkentésének hatékony módja, ha papírra vetjük a gondolatainkat. Kiírhatjuk magunkból az érzéseket reggel, napközben vagy este, amikor csak kényelmes. Akár hosszabb bekezdéseket, akár pár mondatot is írhatunk. Nem szükséges túl komolyan venni a dolgot, hiszen a lényeg, hogy önmagunk kifejezésével felszabadítsuk az elménket.
  • Hála kifejezése: az aggodalom és a nyugtalanság hajlamos negatív irányba terelni a gondolatainkat, a hála azonban rendkívüli erővel, sokak számára pedig akár relaxáló hatással is bír. Amennyiben ébredéskor vagy elalvás előtt listába vesszük, hogy melyek azok a dolgok, amelyekért a leginkább hálásak vagyunk a napjaink során, hosszú távon is megőrizhetjük a derűs nyugalmat.
  • Vizualizálás: a vizualizációs meditáció során egy számunkra ideális, pozitív szituációban kell elképzelnünk magunkat a relaxált állapot elérése érdekében. Pihenjünk meg tetszőleges ideig egy nyugodt helyen, koncentráljunk a légzésünkre, majd képzeljük magunkat egy olyan helyzetbe, amely harmóniával tölti meg a lelkünket. Milyen részletek teszik széppé ezt a képet?
  • Természethez való kapcsolódás: a természetben töltött idő mindenre gyógyír. Tegyünk egy sétát, vagy szimplán helyezzük magunkat kényelembe egy kertben, egy parkban vagy egy kirándulóhelyen, és szívjuk magunkba a természet erejét. És ha nem tudunk kimenni? Egy kutatás szerint már azzal is elérhetjük a megnyugtató hatást, ha a természetről készült fotókat nézünk.

A stressz az élet természetes része, de ez nem jelenti azt, hogy hagynod kell, hogy átvegye az irányítást az életed felett.

A kiegyensúlyozottság segít tisztán gondolkodni és megfelelő döntéseket hozni, ehhez azonban relaxálnod is szükséges.