Ha nem érezzük át a fájdalmat, amit a trauma kiváltott, nem tudunk felülemelkedni rajta, sem pedig megbocsájtani
Képtelen vagy kiállni magadért a munkahelyeden vagy a párkapcsolatodban? Gyakran érzed úgy, hogy mások kihasználnak? Talán a gyermekkorodból hozott, mélyen gyökerező sérelmek – például édesanyád bánásmódja – még mindig kísértenek. A pszichodráma hatékony megoldást kínál ezekre a problémákra, segítve a belső gátak leküzdését és az önértékelés erősítését.
Egy régi barátnőm mesélt arról, hogy pszichodrámára járt és „eszméletlenül katartikus élményei voltak”. Önismereti céllal ment el a csoportba, mert az volt a célja, hogy javítson a lányával való kapcsolatán, mivel egyre inkább azt érezte: rossz anya. A csoportterápia során ébredt rá arra, hogy a lánya és a közte lévő kapcsolat pont olyan, mint amilyen neki volt az édesanyjával. Nemcsak arra jött rá, hogy ő maga is olyan, mint az anyja, hanem azt is megértette, miért bánt vele úgy a saját anyukája.
A mély felismerés és az évtizedeken át elfojtott érzések felszabadítása után megbocsájtott, és ez alapvetően átalakította a kapcsolatát nemcsak a lányával, hanem önmagával is. Hálával gondolt vissza a terápiás élményre és a csoport szeretetteljes, támogató közegére, amely átsegítette élete nehéz szakaszán, és megmutatta számára, hogy mennyire értékes ember.
A pszichodráma olyan csoportos önismereti-önfejlesztő pszichoterápiás módszer, mely lehetővé teszi, hogy bármely életeseményt, múltban gyökerező problémát, emberi szerepek minden aspektusát, vagy képzeletbeli történést, álmot, vagyis a lélek valós tartalmát, mély, belső folyamatait játékban fejezzünk ki. Ezáltal problémáinkat felvállalhatjuk és új működési formákat fejleszthetünk ki magunkban. Ennek köszönhetően ez az egyik legintenzívebb módszer, amivel a lélek sérülései gyógyíthatók.
A csoportterápia hatásmechanizmusa az egyéni terápiával szemben elsősorban nem a kliens és a terapeuta közötti interakcióra épít, hanem a csoporttagok közötti kapcsolatokra. A csoportban a résztvevők egymás által fejlődnek, támogatják és inspirálják egymást. A gyakorlatok során a tagok behozzák önmagukat, megosztják sérüléseiket és a gyermekkori tapasztalataikat, ami lehetőséget teremt a közös feldolgozásra és a személyes fejlődésre.
Mi pontosan a pszichodráma?
Jakob Levi Moreno orvos és pszichiáter volt a pszichodráma megalapítója, aki felfedezte, hogy az improvizáció jelentősen növeli a kognitív kapacitásunkat és emocionalitásunkat, valamint, hogy a spontaneitásnak és kreativitásnak meghatározó szerepe van a személyiség fejlődésében. Miután elvégezte Bécsben az orvosi egyetemet, nem volt megelégedve az aktuális uralkodó pszichoanalitikus nézetekkel és amikor találkozott Freuddal, aki megkérdezte tőle, hogy mivel is foglalkozik, ezt válaszolta:
„Nos, Dr. Freud, én ott folytatom, ahol Ön befejezi. Ön az irodája mesterséges díszletei között találkozik a pácienseivel, én az utcán és otthonaikban, természetes környezetükben. Ön elemzi az álmaikat, én megpróbálok bátorságot önteni beléjük, hogy ismét álmodni tudjanak”. New Yorkba költözött, ahol megnyitotta a Beacon Hill Szanatórium elnevezésű pszichoterápiás magánkórházát, ahol pszichodráma színpadot alakított ki, és elkezdte a pszichodráma oktatását.
Egy színjátszókörre hasonlító pszichológiai módszert alkotott meg, ami az akció-interakcióra épít.
Kasza Zsuzsanna klinikai szakpszichológus a weboldalán úgy fogalmaz: „a pszichodráma csoportos önismereti-önfejlesztő pszichoterápiás módszer.” Ez a módszer a szeretet, a kreativitás, a motiváció, a játékosság és spontaneitás segítségével gyógyít. A pszichodráma segítséget gyújthat bármely életesemény, trauma feldolgozásában, sőt: számos olyan jelenlegi problémán segíthet, ami valójában a múltban gyökerezik.
„Talán nem éltem át a haláltábor borzalmait, de tudom, mi az a trauma”
A szakértő fontosnak tartja megjegyezni, hogy pszichodrámát manapság pszichológusok és nem pszichológusok is tartanak. Ő klinikai szakpszichológusként a klasszikus pszichoterápiás módszereket alkalmazza, és ötvözi az integratív szemléletű terápiás megközelítésekkel, mint például az imagináció, a családállítás és a bodywork. „Az én értelmezésemben, mint gyakorló pszichoterapeuta, a pszichodráma egy végtelen összetett, nagyon komplikált és egyben a legnehezebb terápiás módszer.