5 tipp, hogy legyőzd a post-travel blues-t, vagyis az utazás utáni szorongást
Miután hazatérünk álomutazásunkról, talán már a gép landolását követően úrrá lesz rajtunk egy furcsa érzés, ami belülről nyomaszt minket. Az új helyek felfedezése, a különböző kultúrák megismerése, az ínyencséges kipróbálása, vagy épp az édes semmittevés mind-mind olyan nem hétköznapi élmények, amik után nehéz rendezni sorainkat és visszaállni a megszokott életvitelünkhöz.
Mi ez a fojtogató ürességérzés, szorongás, ami ránk telepszik a nyaralást követően és mi lehet rá a gyógyír? Utazás utáni szorongás? Oké, de mi ez pontosan?
Miért szoronganánk az utazás, nyaralás után, ami olyan idillikus volt és amire olyan régóta készültünk? Éppen azért, mert ennek a felhőtlen állapotnak vége szakadt és hirtelen nem találjuk a helyünket a mindennapokban. Mindenről az utazás jut eszünkbe, és a folyamatosan be-betörő emlékképek nehezítik azt, hogy ne csak testben, de mentálisan is hazatérjünk. Ennek eredményeként lehangoltság, depresszív állapot törhet ránk.
Az utazás során ugyanis kilépünk a komfortzónánkból, megszakítjuk a szokásos monotonitást, új tapasztalatokkal gazdagodunk és feltöltődünk, a hazatérés azonban éles kontrasztot jelent mindezzel. A PsychCentral szerint az utazás során felszabaduló dopamin és endorfin szintek visszaesése is hozzájárulhat az utazás utáni levertségérzéshez.
A post-travel blues, vagyis utazás utáni szorongás tehát egyfajta mentális és érzelmi állapot, amelynek tünetei általában enyhék és néhány nap vagy hét alatt elmúlnak. A tünetek közé sorolható a motiválatlanság, álmatlanságot és az általános elégedetlenség-érzés. A National Institute of Mental Health (NIMH) által végzett kutatás szerint az emberek 15-20%-a tapasztal utazás utáni szorongást, különösen hosszabb és intenzívebb utazási élményeket követően.
Hogyan mulaszthatjuk el az utazás utáni szorongást?
Hogy kinek, mi válik be az utazás utáni szorongás megszüntetésével kapcsolatban, az egyénenként változó, ahogyan az is, hogy mennyi időt vesz igénybe ez a folyamat. Abban, hogy elősegítsük ennek az állapotnak az elmúlását, hogy az utazás tapasztalatai és tanulságai pozitívumokként beépüljenek a személyiségünkbe és ne nyomasztóan hassanak ránk, az alábbi, utazók által tett javaslatok segítségünkre lehetnek.
- Fokozatos visszatérés: A visszaérkezés utáni első napokban ne terheljük túl magunkat. Adjunk időt magunknak az átállásra, fokozatosan térjünk vissza a munkához és a mindennapi feladatokhoz. Ha lehetséges, tartsunk néhány nap szabadságot az utazás után is, hogy legyen időnk regenerálódni.
- Előre tervezés: Az utazás előtt gondoljunk arra, hogy miként fogjuk átvészelni a visszatérés időszakát. Tervezhetünk előre olyan programokat, amelyek izgalmat és várakozást keltenek bennünk. Például beütemezhetünk egy találkozót barátainkkal, egy új hobbi kipróbálását, vagy egy kisebb hétvégi kiruccanást.
- Maradjunk aktívak: Az edzés és a fizikai aktivitás segít leküzdeni a levertséget és növeli a szervezet endorfinszintjét. A Harvard Health Publishing cikke szerint a rendszeres testmozgás pozitív hatással van a hangulatra és az általános közérzetre.
- Kapcsolattartás: Osszuk meg élményeinket barátainkkal és családtagjainkkal. Az utazás során szerzett tapasztalatok és érzések megosztása segíthet feldolgozni az élményeket és enyhítheti a szorongást.
- Új célok kitűzése: Az utazás utáni időszakban is tűzzünk ki új célokat. Ez lehet egy új hobbi kipróbálása, egy tanfolyam elvégzése vagy akár egy újabb utazás tervezése. A célok segítenek fenntartani a motivációt és az izgalmat.
A mindfulness technikák alkalmazása
A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlása hatékony eszköz lehet a post-travel blues kezelésében. A mindfulness segít abban, hogy fókuszáljunk a jelen pillanatra, csökkenti a stresszt és javítja az általános közérzetet. A Harvard Health Publishing szerint a napi meditáció vagy légzésgyakorlatok beiktatása jelentős pozitív hatással lehet a mentális egészségre.
Az utazás utáni szorongás egy természetes jelenség, amelyet sokan tapasztalnak. Fontos, hogy tudatosan készüljünk fel a visszatérésre, és alkalmazzunk olyan technikákat, amelyek segítenek visszatalálni a mindennapok ritmusához. Az utazás nemcsak a felfedezésről és a kikapcsolódásról szól, hanem egyúttal lehetőség is arra, hogy jobban megismerjük önmagunkat és gazdagodjunk lelkileg. Az utazás élményei pedig mindig velünk maradnak, és erőt adhatnak a mindennapok kihívásaihoz.
Az utazás utáni szorongás kezelhető, és a megfelelő hozzáállással könnyedén visszatérhetünk a hétköznapok örömeihez. Ne feledd, az utazás nem ér véget a hazaérkezéssel; annak emlékei és tanulságai mindig velünk maradnak.