A nők több mint felét érinti, mégsem beszélünk eleget a megoldásról - mindent a PMS-ről

tegnap 17:43
A PMS rendkívül megnehezítheti a mindennapjainkat, de ha közelebbről megismerjük a testünket, akkor megtalálhatjuk a számunkra megfelelő megoldást
A PMS rendkívül megnehezítheti a mindennapjainkat, de ha közelebbről megismerjük a testünket, akkor megtalálhatjuk a számunkra megfelelő megoldást
Fotó: Brothers91/Getty Images

A PMS, azaz premenstruációs szindróma nehézségeivel a legtöbben már találkoztunk. Azokról a visszatérő intenzív érzelmekről és kellemetlen testi érzetekről van szó, amelyek az ovuláció és a menstruáció kezdete között, tehát a ciklus luteális fázisában jelentkezhetnek.

A premenstruációs szindróma nem hisztéria, hanem egy nagyon is létező állapot, amelyet a menstruációs ciklus természetes hormonális ingadozása vált ki, sok nő szervezete ugyanis érzékenyebben reagál az ezzel járó tünetekre. A PMS rendkívül megnehezítheti a mindennapjainkat, de ha közelebbről megismerjük a testünket, akkor megtalálhatjuk a számunkra megfelelő megoldást.

A PMS jellemző tünetei

A premenstruációs szindróma a reproduktív korú nők körülbelül 75%-át érinti, bár csak legfeljebb 40%-uk számol be nehézségekről. A tünetek lehetnek mérsékeltek, de akár elég súlyosak is ahhoz, hogy negatívan befolyásolják az általános jóllétünket. Egyénileg változatosak, de abban megegyeznek, hogy a ciklus előrehaladtával nagy valószínűséggel fokozódnak, míg a menstruáció kezdetétől számított néhány napon belül javuló tendenciát mutatnak. Íme pár példa a 150 lehetséges szimptóma közül.

glamour plusz ikon Minden, amit a PMS-ről tudni akartál, de soha nem kérdezted

Minden, amit a PMS-ről tudni akartál, de soha nem kérdezted

Érzelmi és viselkedésbeli tünetek:

  • feszültség, nyugtalanság, szorongás
  • szomorúság, rossz hangulat, hirtelen sírás
  • gyors hangulatváltozások, érzelmi kitörések
  • szokatlan ingerlékenység, düh
  • csökkent nemi vágy
  • koncentrációs vagy emlékezési nehézségek

Fizikális tünetek:

  • hasi puffadás, görcsök
  • duzzadt, fájó mellek
  • székrekedés, hasmenés
  • pattanások
  • fejfájás, izomfájdalmak
  • szokatlan fény- és hangérzékenység

A premenstruációs szindróma szimptómái bármikor jelentkezhetnek a pubertás és a menopauza között, stressz hatására pedig erősödhetnek. A PMS minden nőt eltérő intenzitással érinthet, akár örökletes is lehet, de a mentális zavarokkal, krónikus betegségekkel együtt élő nők hajlama is meghatározó. Fontos megjegyezni, hogy a diszmenorrea, vagyis a rendkívül fájdalmas menstruáció nem tartozik a tünetek közé, bár sok premenstruációs szindrómával küzdő nő tapasztal görcsös vérzést.

A becslések szerint a nők körülbelül 3-8%-a szenved a PMS-hez hasonló, de annál jóval súlyosabb premenstruációs diszfóriás zavarban (PMDD), amely drasztikusabb hangulati változásokat, intenzív szomorúságot, depressziót és akár öngyilkossági gondolatokat is eredményezhet. Sokan nem mernek segítséget, támogatás kérni, pedig a premenstruációs diszfóriás zavar komoly probléma, amelyet a Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve (DSM-5) is betegségként jegyez.

glamour plusz ikon A lányok többsége nem tudja, mi történik a testében a menstruációs ciklus alatt, így azt sem, hogyan lehet ezzel harmonikusan együtt élni

A lányok többsége nem tudja, mi történik a testében a menstruációs ciklus alatt, így azt sem, hogyan lehet ezzel harmonikusan együtt élni

A PMS lehetséges okai

Ellen W. Freeman, a Pennsylvaniai Egyetem szülész-nőgyógyászati és pszichiátriai tanszékének PhD kutatóprofesszora a Healthy Women magazinnak így fogalmaz: „A premenstruációs szindrómát az ösztrogén és progeszteron hormonok normális emelkedő és csökkenő tendenciájára való érzékenység okozza, ami befolyásolhatja az agy vegyi anyagait, köztük a hangulatért felelős szerotonint is.” Elmondása szerint egyelőre nincs tudományos magyarázat arra, hogy egyes nők miért szenzitívebbek másoknál.

Ha valaki mentális betegséggel, például depresszióval vagy szorongással él együtt, akkor nagyobb eséllyel jelentkezhetnek nála a PMS vagy a PMDD jelei, de az is előfordulhat, hogy egy adott mentális betegség, például a bipoláris zavar tünetei erősödnek fel a premenstruációs időszakban. Kiemelt szerepet játszanak a különféle életmódbeli tényezők is, mint a dohányzás, a koffein- és alkoholfogyasztás, a magas zsír-, cukor- és sótartalmú ételek, valamint a testmozgás és az alvás hiánya is.

A PMS javasolt megoldásai

A premenstruációs kellemetlenségek kezelésének egyik legfontosabb stratégiája, hogy tisztában legyünk azzal, milyen mintázatot követnek a tünetek. Minél inkább tudatában vagy, hogy mikor kezdődnek, és mikor múlnak el, valamint hogy mi a leghatékonyabb módszer az enyhítésükre, annál jobban ki tudod dolgozni, hogyan ismerd fel őket, és küzdj meg velük – bármilyenek is legyenek.” – véli Freeman professzor, aki szerint érdemes ciklusnaplót vezetni a tünetekről, és azt megmutatni egy szakértőnek.

A premenstruációs szindróma egy természetes folyamat eredménye – nincs rá gyógymód, de tehetünk lépéseket a tünetek enyhítése érdekében. Enyhe vagy közepesen erős szimptómák esetén mindenekelőtt javasolt törekedni az egészséges életmódra: figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, akár gyógyteák formájában is, amelyek közül többnek nyugtató, fájdalomcsillapító hatása is ismert, valamint a kiegyensúlyozott, sok gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó étrendre.

glamour plusz ikon Egyes népeknél nincs is szó a hőhullámra - a változókort nem betegségként, hanyatlásként, hanem potenciálként érdemes megélni

Egyes népeknél nincs is szó a hőhullámra - a változókort nem betegségként, hanyatlásként, hanem potenciálként érdemes megélni

Az elegendő, minőségi alvás mellett a rendszeres testmozgás és az öngondoskodás is fontos szerepet játszanak. Nem véletlenül folyik a csapból is, hogy igyekezzünk tudatosan, stresszmentesen élni. A kalcium és a magnézium, valamint a folsav és a B6-vitamin segíthetnek enyhíteni a hangulati tüneteket és a görcsöket, de mielőtt elkezdenénk szedni valamit, mindenképp konzultáljunk egészségügyi szakemberrel. Intenzív tünetek esetén forduljunk szakorvoshoz, esetleg nyissunk a terápia felé.

A premenstruációs szindróma fizikális tüneteinek kezelésére az orvosok gyakran a hormonális fogamzásgátló tabletták szedését szokták javasolni, míg a hangulati tünetekre szükség esetén antidepresszáns gyógyszereket is felírhatnak. Hallgassunk a testünkre, és amennyiben az életmódbeli változtatások sem segítenek enyhíteni a PMS tüneteit, ne féljünk segítséget kérni, lehetőleg olyan helyről, ahol komolyan vesznek.