Így alakítják a sorsunkat a hétköznapok Lady Whistledownjai – pszichológus mesélt a pletyka erejéről

Nemcsak A Bridgerton család forog a pletyka körül, hanem mindannyiunk élete is
Nemcsak A Bridgerton család forog a pletyka körül, hanem mindannyiunk élete is
Fotó: Profimedia

Úgy tartják, mindenki pletykál. Azt is szokták mondogatni, hogy a pletyka futótűzként terjed, sőt mi több: hatalom. A Bridgerton családban valóban így működött, de vajon a valóságban is? Igaz volna, hogy a pletyka képes összetartani egy egész társadalmat?

Ha a Bridgerton család példájánál maradunk, akkor szemmel látható, hogyan befolyásolja a pletyka az emberek sorsát. Lady Whistledown képes volt néhány szóval felemelni egyeseket, másokat pedig tönkretenni pusztán azzal, hogy megírta az igazságot és a véleményét. Amikor pedig úgy döntött, hogy leteszi a pennáját, az emberek java része felháborodott, Sarolta királynő pedig egyesen tajtékzott, hogy hol maradnak a pletykaadagjai.

Mikor fény derült arra, kicsoda Lady Whistledown, nem büntette meg, pedig sokszor kapott tőle finom és árnyalt megjegyzéseket, inkább közölte vele: ezután is elvárja imádott pletykalapja megjelenését. Bár nem igaz történetről beszélünk, mégis könnyen elképzelhető, hogy mindez a valóságban is így működik. Németh Anita pszichológussal jártuk körbe a témát.

Milyen ember az, aki pletykál?

Kezdjük mindjárt az alapoknál. Mi a pletyka? A cambridge-i szótár így határozza meg: egy nem hivatalos érdekes történet vagy hír, ami igaz vagy kitalált. Mindenki találkozott már pletykával, akár áldozata volt, akár elindítója, akár csak befogadója. Mindig van egy olyan sztori a munkahelyen, hogy az egyik kolléga összeszűrte a levet a főnökkel, és ritkán lehetett kinyomozni, igaz-e vagy sem, és egyáltalán ki indította el.

Mindannyiunknak vannak titkai, amiket olykor rábízunk a barátainkra, a párunkra, a hozzánk közel állókra. Ám előfordul, hogy a titkok napvilágot látnak, miután valaki olyan is a fültanúja volt egy beszélgetésnek, aminek nem kellett volna, esetleg meglátott valamit, mert óvatlanok voltunk. A titkoknak megvan az a makacs tulajdonságuk, hogy előbb-utóbb kiderülnek, egyesek pedig kifejezetten utaznak rájuk, akárcsak Penelope Featherington. De mégis milyen emberek az olyanok, mint Lady Whistledown, aki figyel, hallgatózik, puhatolózik és utána kiteregeti mások szennyesét?

Ahogy azt Németh Anita is kifejti, önmagában már a „pletykás” jelző is negatív jelentést hordoz, hiszen olyan tulajdonságok társulhatnak hozzá, mint az önzőség, és a nemtörődömség másokkal. Az ilyen és ehhez hasonló tulajdonságú emberekkel kapcsolatban hajlamosak vagyunk azt látni, hogy mások hibáiról vagy magánügyeiről beszélnek, gyakran azért, hogy jobban érezzék magukat, vagy a másokkal szembeni fölényüket éreztessék.

Ezért ezek a viselkedési formák sokszor az empátia és a diszkréció hiányára utalhatnak, és károsak lehetnek a társadalmi kapcsolatokra, ugyanis bizalmatlanságot szülhetnek és megbonthatják a közösség egységét.

Vajon létezik jó és rossz pletyka?
Fotó: Alona Horkova/Getty Images

A pletyka valóban egyet jelent a hatalommal?

Amikor Lady Whistledown megírta, hogy Marina terhes egy katonától, Colin, aki teljesen belé volt habarodva, elfordult tőle, akárcsak az egész társadalom, és teljesen megszégyenült a fiatal lány. Viszont amikor Daphne Bridgerton vagy a Sharma testvérek szépségét és éles eszét emlegeti, a hölgyek azonnali népszerűségre tesznek szert, és részesülnek a királynő kegyeiben. Így működik a valóságban is a pletyka, ami igenis képes felemelni vagy éppen összetörni az embereket.

A pozitív pletykák, mint valakinek a szépsége, tehetsége, jó cselekedetei, javíthatják a személy megítélését a közösségben. Ezzel szemben a negatív pletykák nemcsak megcsorbíthatják az ember hírnevét, hanem megkárosíthatják az önbizalmát, de akár a szakmai vagy magánéletében is kárt tehetnek. „A pletyka rendkívül erős lehet, és valóban a hatalomról szól. Az egyik olyan eszköz, amelyen keresztül az emberek befolyásolják egymást, alakítják a közvéleményt, és ezáltal irányítják a társadalom dinamikát.

Ez az erő sokféleképpen megnyilvánulhat, pozitívan és negatívan egyaránt” - mondja Németh Anita majd így folytatja: „A híresztelés segítségével a közösség tagjai képesek érvényesíteni az emberi normákat. Ha valaki megsérti ezeket a normákat, a róla szóló pletykák miatt elítélhetik őt, és ezáltal jó esetben a viselkedésének megváltoztatására kényszeríthetik. Ez az információ a „büntetés” egy formája, amely segít fenntartani a társadalmi rendet.

A pletyka kétségkívül a hatalom és a manipuláció eszközei lehetnek. Azok, akik irányítani vagy terjeszteni tudják a pletykákat, befolyásolni tudják mások véleményét és viselkedését. A szakértő szerint ezért fontos, hogy felismerjük a pletyka erejét, és felelősségteljesen használjuk, mivel az emberek életét és jólétét befolyásolhatja.

Létezik pozitív pletyka?

A pszichológus azt mondja, a pletykát általában negatív kontextusban látják az emberek, mivel gyakran mások magánéletével kapcsolatos, vagy rosszindulatú szándékkal történik. Például, amikor valaki irigységből kitalálja, hogy a kolléganő nem dolgozik vagy lop, és addig-addig végzi a befeketítést, amíg el nem éri, hogy felmondjon vagy kirúgják. Ám létezik pozitív pletyka is, amelyet "proszociális pletykaként" ismerünk.

A pletyka ezen fajtája nem azért történik, hogy másokat becsméreljen vagy megalázzon, hanem azért, hogy segítő vagy támogató legyen. Például, akkor fordulhat elő, amikor mások erényeiről, eredményeiről vagy jótetteiről esik szó. Ez segít erősíteni a közösségi kapcsolatokat, terjeszti az egyén hírnevét és pozitív közösségi légkört teremt. A pletyka kétélű fegyver, de van még egy pozitív hatása: képes összekötni az embereket. A bizalmas információk megosztása közelebb hozhatja őket egymáshoz, és megerősítheti közöttük a kötelékeket.

Egyes szociálpszichológiai kutatások azt sugallják, hogy bizonyos körülmények között a pletyka közösségépítő lehet. Itt arra gondolok, ha valaki egy közösségben megoszt egy történetet, ami veszélyes vagy rosszindulatú viselkedésre figyelmeztet másokat, az hozzájárulhat a csoporttagok javára és védelmére. Ebben az értelemben a „pozitív pletykások” azok lehetnek, akik a közösség javára osztanak meg információkat” – magyarázza Németh Anita.

Ez a fajta pozitív pletyka lehetőséget teremt a szocietális normák betartására, és erősítheti a közösségi kapcsolatokat, mert az emberek a közös értékek és információhálózat részének érezhetik magukat. A pletyka tehát nem csak önző vagy negatív tevékenység, hanem a szociális kohézió és a közösség védelmének eszköze is lehet. Viszont a szándék és a körülmények határozzák meg, hogy a pletyka milyen hatással van a közösségre és az egyénekre.

glamour plusz ikon Az egyik legbűnösebb élvezet, amiről senki nem tud lemondani, és nem, nem a csokoládé az, hanem a pletyka

Az egyik legbűnösebb élvezet, amiről senki nem tud lemondani, és nem, nem a csokoládé az, hanem a pletyka

Mit tehet az, aki pletyka áldozata lett?

Pletyka áldozatának lenni kellemetlen és stresszes lehet, de Németh Anita szerint a megfelelő hozzáállással és stratégiával kezelhető. Íme néhány tipp, hogyan kezeljük sikeresen a pletykát:

1. Maradjunk nyugodtak és ne reagáljunk hirtelen

Természetes lehet, hogy dühösnek vagy feldúltnak érezzük magunkat, de meg kell őrizni a nyugalmunkat és nem szabad azonnal reagálni. Az érzelmi kitörések csak rontanak a helyzeten.

2. Tájékozódjunk a pletykáról

Jussunk a pletyka végére: tudjuk meg, hogy pontosan mi a pletyka tárgya, ki indította el, és milyen körökben terjed. Ez segít jobban megérteni a helyzetet, és megfelelően reagálni.

3. Vegyük fontolóra a reakciónkat

  • Ignorálás: ha a pletyka jelentéktelen, vagy nem jelent komoly problémát, az egyik legjobb stratégia, ha figyelmen kívül hagyjuk. A pletykák általában elhalnak, ha nem kapnak nagyobb figyelmet.
  • Beszéljünk közvetlenül az érintett személlyel: ha a pletyka komoly és káros, hasznos lehet, ha közvetlenül kapcsolatba lépünk a pletykát terjesztő személlyel, és beszéljük meg vele higgadtan a helyzetet. Ez segíthet tisztázni a félreértéseket, és csökkentheti a pletyka hatását és erejét.
  • Támaszkodjunk a minket támogató emberekre: beszéljünk egy baráttal vagy megbízható kollégával a helyzetről. A támogatásukkal határozottabban és magabiztosabban tudunk fellépni a pletykával szemben.

4. Tisztázzuk a félreértéseket nyilvánosan (ha szükséges)

Ha pletykák terjednek a szélesebb közösségben, fontoljuk meg, hogy nyilvános fórumon tisztázzuk a helyzetet. Ez lehet egy nyilvános vita vagy egy nyilatkozat, ami cáfolja a félreértést.

5. Ne feledjük az önbecsülést

Fontos, hogy a pletykák ne befolyásolják az önbecsülésünket. Emlékeztessük magunkat arra, hogy a pletykák általában alaptalanok, és nem határozzák meg az értékünket, és habár rólunk szólnak, nem kell azonosulni velük.

6. Forduljunk segítségért, ha szükséges

  • Szakmai segítség: ha a pletyka komolyan befolyásolja a mentális egészségünket vagy a munkánkat, érdemes szakember segítségét kérni. Egy pszichológus vagy mediátor segíthet a helyzet kezelésében.
  • Jogsegély: ha a pletyka jogilag káros (pl. rágalmazás), fontolóra vehetjük, hogy jogi úton lépünk fel ellene.

7. Tanuljunk belőle

Ha a pletyka valós eseményen alapul, érdemes átgondolni, mi vezetett hozzá, és hogyan lehet a jövőben elkerülni a hasonló helyzeteket.

Összefoglalva, a pletyka kezelése összetett feladat, de a megfelelő hozzáállással és stratégiával a hatása minimalizálható. Egy nyugodt, határozott és pozitív válaszlépés sokat segíthet abban, hogy a pletyka elveszítse hatalmát, és megőrizzük a méltóságunkat, valamint a pozíciónkat a közösségben.