Sokan megdöbbennek a méhlepény elfogyasztásán, pedig ez a szokás régi kultúrákból ered és a spiritualitáshoz, életenergiához van köze

2025. március 2.
A placenta több, mint egy szerv, sok kultúrában kiemelt szerepe van
A placenta több, mint egy szerv, sok kultúrában kiemelt szerepe van
Fotó: stereohype/Getty Images

Ha a köldökzsinórt és az abból a méhlepényben szerteágazó ereket kiterítenéd egy papírra, egy fa alakzatot kapnál. Ez az életfa. Gyönyörű kép. Születés, növekedés, új élet, halál, az univerzum körforgásának lenyomata. Maori nyelven a méhlepény (whenua) ugyanaz a szó, mint az otthon, a föld, ahol élsz. A placenta nem csupán biológiai, hanem kulturális és spirituális jelentésével is figyelmet érdemel. Számos kultúra és társadalom tartotta és tartja ma is különleges tiszteletben, hiedelmekkel, varázserővel és gyógyítási praktikákkal ruházva fel azt.

Az élet csodája

A várandósság nem véletlenül áldott állapot, de az a csodák között a legnagyobbik, hogy két ember, két lélek egy testben kapcsolódik. A placenta az anya és a baba között közvetít, életfontosságú szerepet töltve be a kilenc hónap alatt. Fő feladata, hogy oxigént és tápanyagot juttasson a kisbabának, miközben eltávolítja a salakanyagokat, és hormonokat termel. Szülés után leválik, és az anya szervezetéből külső segítséggel vagy spontán ürül ki, megszületik. Az orvostudomány számára alapvető biológiai jelentősége mellett mindig is sokkal többet jelentett, mint egy funkcionális szerv.

A legújabb kutatások szerint a placentán keresztül a baba speciális ajándékot adhat az anyának, a várandósság alatt a magzat DNS-e bekerülhet az anyai véráramlásba. Egyébként ez segíthet megvizsgálni a születendő gyermek genetikai állapotát is. De a tudományos kutatások azt is bizonyítják, hogy létezik, hogy bizonyos nőknél az anya szervezetében marad gyermekének DNS-e.

Akit a szíve alatt hordott, annak lenyomata marad a testében.

A Nemzetközi Epidemiológiai Folyóirat (International Journal of Epidemiology) egyik tanulmánya szerint jellemzően a vizsgált 50 feletti nők csoportjában azt észlelték, hogy ritkábban fordult elő náluk szív- és érrendszeri probléma, daganatos betegség, Alzheimer, ahhoz a kutatási csoporthoz képest, akik szervezetében nem találtak ilyen DNS-t. A jelenséget mikromerizmusnak hívják, melyben a placentának kulcsszerepe van.

Sőt, e szerv az őssejtkutatás területén is egyre nagyobb figyelmet kap. Ezek az őssejtek "építőkockák", amelyekből a test különböző szövetei és szervei kialakulhatnak. Például a placenta őssejtjei segíthetnek csont, porc, izom vagy akár idegsejtek létrehozásában is. Ezért óriási lehetőséget jelentenek az orvostudományban, különösen a regeneratív gyógyászatban, amely a sérült szövetek helyreállításával foglalkozik. Ha az édesanya hozzájárul, a placentából és a köldökzsinórból az őssejteket speciális technikákkal gyűjtik ki, majd tárolják. Ezek az őssejtek akár évekkel később is felhasználhatók különféle betegségek kezelésére.

glamour plusz ikon „A háborítatlan szülés élménye mindenkinek jár” - beszélgetés a Születésed története című könyv alkotóival

LEGOLVASOTTABB

A placenta spirituális jelentése

Az egész univerzumhoz hasonlóan varázslatos, ahogyan a picinyke megtermékenyült petesejt beágyazódik, és elkezd fejlődni belőle a kisbaba és a placenta is, utóbbi a sejt méhfal felé eső részéből jön létre. A régi magyar nyelvben a méhlepényt úgy hívták: „mása”, vagyis a születendő gyermek mása.

A méhlepény sorsa szülés után szinte minden kultúrában hasonlóan erős energiákkal bíró rituálé volt, az élet szimbolikus forrásának tartották. Mivel anya és a gyermek közötti köteléket biztosítja, gyakran földöntúli erőt tulajdonítottak neki. Egyszerre tartozik az anyához és a gyermekhez. Az ősi isteni egységet jelképezi, ezért különböző kultúrákban varázserővel ruházták fel. Balin legalább annyira élőnek és lélekkel telinek tekintik, mint az újszülöttet, ezért rituális keretek között, megtisztítva és fehér kendőbe csomagolva eltemetik. Sok afrikai és ázsiai kultúrában a placentát az újszülött védőamulettjeként tartották meg.

Hisznek benne, hogy a placenta megóvja a gyermeket a gonosz szellemektől, betegségektől és balszerencsétől. A polinéz szigetvilágban elásták a földbe, hogy termékenységet hozzon a családnak vagy a közösségnek. Az elásás helye szentnek számított, gyakran fa magjával együtt ültették el, és a növény, ami kinőtt ezen a területen, az élet folytonosságát, körfogását szimbolizálta. A placentát gyógyító szervnek is tartották, egyes természetgyógyászati irányzat szerint kiszárítva, összeőrölve és por formájában elfogyasztották.