Naponta tíz perc és közelebb kerülhetsz az álmaidhoz - így vezess pénzügyi naplót

2024. december 7.
Év elején mindig megfogadjuk, hogy tudatosabbak leszünk pénzügyileg, most van rá esély, hogy tényleg így legyen
Év elején mindig megfogadjuk, hogy tudatosabbak leszünk pénzügyileg, most van rá esély, hogy tényleg így legyen
Fotó: GLAMOUR/Getty Images

A pénzügyek sokszor túl bonyolultnak tűnnek ahhoz, hogy komolyabban foglalkozzunk velük. Ez inkább egy kötelező rossz, amiről hallani sem akarunk, pedig, ha megtanuljuk az alapokat, sokat tehetünk a jólétünkért. Figyelem, most nem számvitelóra következik, hanem egy tanulságos beszélgetés, amelyből kiderül, hogy mit tehetünk a tudatos pénzügyi tervezés érdekében. És most nemcsak a pénzügyi biztonságról van szó, hanem az álmainkról is.

Milyen jó lenne valaki, aki megmondja, hogyan kezeljem a pénzügyeimet, hogy mindenre maradjon elég pénz, és még a céljaimra is tudjak félretenni” – mondjuk magunkban. Milyen sokan szeretnénk egy segítőt, aki kerek perec elmondja, hogyan tudjuk a lehető legtudatosabban kezelni a kiadásainkat. Ezért felkerestük Kovács Hajnit, a Tervezem az életem alapítóját, a pénzügyi naplók hazai szakértőjét, hogy megossza velünk, hogyan is érdemes kezelni a bevételeinket és a kiadásainkat.

A legjobb mankó a pénzügyi napló

A pénzügyi tudatosság alapja, hogy átlátjuk a kiadásainkat és bevételeinket” – kezdi a beszélgetést Hajni, majd a találkozás elején leszögezi, hogy erre a legcélszerűbb módszer a pénzügyi napló vezetése. A pénzügyi napló lehet egy egyszerű füzet, egy Excel-tábla, egy applikáció vagy csak egy telefonos jegyzet, ami mindig kéznél van. A következő lépés, hogy a saját pénzügyi naplónkba vezessük a bevételeinket és a kiadásainkat. Például: ebéd – 5.300 forint stb.

Vezessünk fel lehetőleg minden kiadást, ugyanis ez kell ahhoz, hogy tervezni tudjunk a pénzünkkel. Mert onnantól, hogy átlátjuk a kiadásainkat, tudatosabban fogunk bánni a pénzünkkel. Könnyűnek hangzik? A szakértő szerint is csak elkezdeni nehéz, és miután a napjaink részévé válik a pénzügyi napló vezetése, sokkal jobban fogunk hozzáállni a pénzügyi tervezéshez. Előbb persze át kell lendülni a kezdeti nehézségeken.

glamour plusz ikon Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengshuj útmutató a pénzügyi sikerért

Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengshuj útmutató a pénzügyi sikerért

Amikor elkezdjük vezetni a pénzügyi naplót, és először szembesülünk a számainkkal, az sokkoló lehet. Mondván, te jó ég, én ennyit költöttem eddig erre meg arra... Ezért fontos, hogy ne ítélkezzünk magunk felett, hanem eszközként tekintsünk a naplóra, amely segít, hogy pénzügyileg is tudatosabbak legyünk.”

A tudatosság második lépcsőfoka

A pénzügyi napló tehát nagy segítséget jelent, hiszen a számok alapján láthatóvá válik számunkra, hogy hol tudunk spórolni, vagy hogyan tudjuk átcsoportosítani a kiadásainkat. A priorizálásra pedig azért van szükség, hogy lássuk, milyen lehetőségeink vannak. „Ha már tisztában vagyunk a kiadásainkkal, sokkal könnyebb eldönteni, mennyi pénzt fordíthatunk a hosszú távú céljainkra anélkül, hogy veszélyeztetnénk a napi megélhetésünket.”

Amikor ezzel is tisztában vagyunk, jön az újabb kérdés: lakást vegyünk, autót, utazzunk, vagy inkább jövedelmező befektetésekre koncentráljunk, és vásároljunk állampapírt vagy részvényeket? Hajni szerint a válasz a céljainktól és az aktuális pénzügyi helyzetünktől függ. Az első lépés mindig egy kis vésztartalék kialakítása, amely váratlan kiadások esetén biztonságot ad. Ezt követően érdemes a magas kamatozású adósságokat, például hitelkártya-tartozásokat bármilyen más tartozást rendezni, amivel éppen rendelkezünk.

glamour plusz ikon „Sikerem egyik sarokköve, hogy nem kötök kapkodva üzletet” - Elolvastuk 50 Cent új könyvét

„Sikerem egyik sarokköve, hogy nem kötök kapkodva üzletet” - Elolvastuk 50 Cent új könyvét

Ha ezek megvannak, akkor máris előtérbe kerülhetnek a megtakarítások és a befektetések, illetve a hosszú távú célok, például egy lakásvásárlás, vagy egy régi álom megvalósítása. Azonban figyeljünk rá, hogy akár a megtakarításainkat szeretnénk növelni, akár befektetéseket tervezünk, az első lépés mindig az, hogy tisztában legyünk a pénzügyeinkkel. „A pénzügyi tudatosság nemcsak a pénzről szól, hanem arról, hogy magabiztosabbak és nyugodtabbak legyünk az élet minden területén” – mondja Hajni, és még megjegyzi: ez segít abban is, hogy kézbe vegyük a jövőnket, és megvalósítsuk az álmainkat.

A legjobb időzítés

Az év végéhez közeledve mind hajlamosak vagyunk a nagy fogadalmakra, többek között arra a kijelentésre, hogy január 1-től pénzügyi naplót vezetünk. De ezek a fogadalmak idővel mindig alábbhagynak. Amikor pedig pénzügyi tervezésről van szó, nem érdemes halogatni a döntést. Kérdezem is Hajnit, mikor van itt a legjobb alkalom, hogy megnyissuk a saját pénzügyi naplónkat? A válasz: tegnap.

glamour plusz ikon Az igaz barátokat nem az anyagi helyzet köti össze - beszélgetés Takács Enikő pszichológussal

Az igaz barátokat nem az anyagi helyzet köti össze - beszélgetés Takács Enikő pszichológussal

„Minél előbb kezdünk el tudatosan foglalkozni a kiadásokkal és a bevételekkel, annál előbb fogjuk átlátni saját pénzügyi helyzetünket, és annál előbb tudjuk megvalósítani pénzügyi terveinket is.” A pénzügyi napló vezetése naponta 5-10 percet vesz igénybe. Valljuk be, ez nem sok azért, hogy biztonságban érezzük magunkat anyagilag, és reálisabban lássuk saját jövőnket. Például, tudunk-e autót, lakást venni? Belevághatunk-e egyéb befektetésbe? Netán elindíthatjuk álmaink vállalkozását?

Mindannyian szeretnénk választ kapni ezekre a kérdésekre, de ez csak akkor lehetséges, ha teszünk a válasz érdekében. Mondják, hogy a tudás hatalom, és ha a pénzügyekről van szó, akkor ez nagy igazság. Elég keményen dolgozunk a fizetésünkért, tartozunk magunknak annyival, hogy nem hagyjuk kifolyni a kezeink közül. Ne legyen se teher, se luxus a pénzügyi tudatosság, inkább legyen egy norma, egy eszköz, ami segít, hogy valóra váltsuk az álmainkat.