Naponta tíz perc és közelebb kerülhetsz az álmaidhoz - így vezess pénzügyi naplót
A pénzügyek sokszor túl bonyolultnak tűnnek ahhoz, hogy komolyabban foglalkozzunk velük. Ez inkább egy kötelező rossz, amiről hallani sem akarunk, pedig, ha megtanuljuk az alapokat, sokat tehetünk a jólétünkért. Figyelem, most nem számvitelóra következik, hanem egy tanulságos beszélgetés, amelyből kiderül, hogy mit tehetünk a tudatos pénzügyi tervezés érdekében. És most nemcsak a pénzügyi biztonságról van szó, hanem az álmainkról is.
„Milyen jó lenne valaki, aki megmondja, hogyan kezeljem a pénzügyeimet, hogy mindenre maradjon elég pénz, és még a céljaimra is tudjak félretenni” – mondjuk magunkban. Milyen sokan szeretnénk egy segítőt, aki kerek perec elmondja, hogyan tudjuk a lehető legtudatosabban kezelni a kiadásainkat. Ezért felkerestük Kovács Hajnit, a Tervezem az életem alapítóját, a pénzügyi naplók hazai szakértőjét, hogy megossza velünk, hogyan is érdemes kezelni a bevételeinket és a kiadásainkat.
A legjobb mankó a pénzügyi napló
„A pénzügyi tudatosság alapja, hogy átlátjuk a kiadásainkat és bevételeinket” – kezdi a beszélgetést Hajni, majd a találkozás elején leszögezi, hogy erre a legcélszerűbb módszer a pénzügyi napló vezetése. A pénzügyi napló lehet egy egyszerű füzet, egy Excel-tábla, egy applikáció vagy csak egy telefonos jegyzet, ami mindig kéznél van. A következő lépés, hogy a saját pénzügyi naplónkba vezessük a bevételeinket és a kiadásainkat. Például: ebéd – 5.300 forint stb.
Vezessünk fel lehetőleg minden kiadást, ugyanis ez kell ahhoz, hogy tervezni tudjunk a pénzünkkel. Mert onnantól, hogy átlátjuk a kiadásainkat, tudatosabban fogunk bánni a pénzünkkel. Könnyűnek hangzik? A szakértő szerint is csak elkezdeni nehéz, és miután a napjaink részévé válik a pénzügyi napló vezetése, sokkal jobban fogunk hozzáállni a pénzügyi tervezéshez. Előbb persze át kell lendülni a kezdeti nehézségeken.
Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengshuj útmutató a pénzügyi sikerért
„Amikor elkezdjük vezetni a pénzügyi naplót, és először szembesülünk a számainkkal, az sokkoló lehet. Mondván, te jó ég, én ennyit költöttem eddig erre meg arra... Ezért fontos, hogy ne ítélkezzünk magunk felett, hanem eszközként tekintsünk a naplóra, amely segít, hogy pénzügyileg is tudatosabbak legyünk.”