Miért érzem rosszul magam nőként, ha többet keresek a páromnál?

Amikor egy nő többet keres, akkor a férfi-női szerepek óhatatlanul is átrendeződhetnek - de miért?
Amikor egy nő többet keres, akkor a férfi-női szerepek óhatatlanul is átrendeződhetnek - de miért?
Fotó: FotoDuets/Getty Images

A pénzügyi egyensúly kérdése örökzöld téma a párok számára. A „Ki keres többet?” kérdés szinte minden párkapcsolatban elhangzik. A helyzet viszont akkor válik nehézzé, ha a nő keres többet, mint a férfi. Bár ez egyre gyakoribb, de még mindig ritkának mondható jelenség. Ugyanakkor egyre több nő számol be arról, hogy zavarba ejtőnek érzi, ha magasabb keresettel rendelkezik, mint a párja, pedig igenis büszke lehetne a sikereire.

De miért érzi magát egy nő rosszul, ha több pénzt visz haza? Hogyan hat ez a kapcsolati dinamikára, és miért érdemes nyíltan beszélni erről a kényes témáról? Marlyin Dorina, sémafordító specialista és pszichológusjelölt segítségével jártuk körbe az égető kérdéseket, hogy lássuk, mit is tehetünk, ha felborul a megszokott rend, már ami az anyagiakat illeti.

Mit kezdhetünk a hozott mintákkal?

A ki keres többet kérdéskör több szinten vizsgálható – kezdi a beszélgetést Marlyin Dorina. „Egyrészt ott van a társadalmi megítélés, másrészt a családi, transzgenerációs minták, amelyeket hozunk magunkkal. Hosszú ideig az volt a norma, hogy a férfiak a családfenntartók, és ők keresnek többet. Ez sok nő számára ma is egyfajta belső nyomást jelenthet, és még akkor is zavaró lehet, ha a realitás már más.

Ennek hátterében pedig egy régi gondolkodás áll, amelyet valamiért nem tudunk kiverni a fejünkből. Ugyanis a pénz és hatalom kapcsolata régi kulturális beidegződés, amely a modern korig elkísért minket. Ezért amikor a nő keres többet, azzal könnyen felboríthatja a megszokott mintát, ami további bonyodalmakhoz vezet a párkapcsolatban. Mondhatnánk, hogy nincs abban semmi ördögtől való, ha az egyik fél jelentősen többet visz haza, mint a másik, de ha jobban belegondolunk, mindannyiunknak vannak kétségei a témával kapcsolatban.

A kérdés csak az, hogy miért frusztrálja a nőket, ha adott esetben többet keresnek a párjuknál?

glamour plusz ikon Téged is érinthet a krometofóbia, de nem biztos, hogy tudsz róla

Téged is érinthet a krometofóbia, de nem biztos, hogy tudsz róla

Miért zavaró, ha többet keresek?

Amikor egy nő többet keres, akkor a férfi-női szerepek óhatatlanul is átrendeződhetnek. A hagyományos szerepek megkérdőjeleződése pedig frusztrációt és bizonytalanságot okoz a nőben, aki úgy érzi, valamilyen módon átlépi a hagyományos kereteket, amelyekben a férfi a fő anyagi felelős.” A legrosszabb, hogy ez a belső konfliktus az esetek nagy részében rejtetten munkálkodik az érintett nőben, ez magyarázza, hogy a magasabb keresettel rendelkező nők egy ponton elbizonytalanodnak, ha kiderül, hogy tartósan többet keresnek a párjuknál.

Ilyenkor kerülnek elő a következő kérdések: mi lesz így később, ha én szülni fogok és kiesek a munkából? Hogyan alakul majd a közös jövőnk? El tudja tartani a férfi a családot, ha én nem tudok dolgozni? Fontos, hogy ezek a kérdések ne maradjanak bent, hanem igenis kerüljenek terítékre, bármennyire is nehéz felhozni a pénz témát.

Amennyiben egy pár nem tud nyíltan kommunikálni az anyagi különbségekről, az hosszabb távon is megterhelheti a kapcsolatot. Például, amikor étterembe mennek, a nő fizet többet, vagy amikor felmerülnek a nagyobb kiadások, és nem tudják eldönteni, hogy kinek mi a szerepe a költségekben. Ezek további konfliktusokhoz vezetnek” – mondja Marlyin Dorina, majd rögtön hozzáteszi, hogy ezek az elakadások hosszabb távon az önértékelést is befolyásolják, és az sem ritka, hogy a férfiben is csak további feszültségeket okoznak.

glamour plusz ikon Lehet, hogy mérgező kapcsolatban élsz, és még csak nem is tudsz róla - ilyen az élet egy gazdasági bántalmazó mellett

Lehet, hogy mérgező kapcsolatban élsz, és még csak nem is tudsz róla - ilyen az élet egy gazdasági bántalmazó mellett

Mi lesz így hosszú távon?

Vannak azonban pozitív példák is, amikor a párok sikeresen megoldják a kereseti különbségekből adódó konfliktusokat. Ha jobban körbenézünk az ismeretségi körünkben, biztosan találunk egy olyan családot, ahol a nő végig többet keresett, és ebből mégsem származott semmilyen probléma. „A jó példák is azt mutatják, hogy ha a párok tudatosan dolgoznak a kapcsolatukon, és nyíltan beszélnek az anyagiakról is, akkor hosszú távon ez nem okoz problémát.

A siker kulcsa pedig nem más, mint a folyamatos kommunikáció. „A régi, hozott minták felülírása elengedhetetlen. A férfi részéről fontos, hogy ne becsületbeli ügyként kezelje a fizetés kérdését, hanem támogassa a nőt, és legyen büszke a sikereire, amennyiben többet keres nála” – emeli ki a szakértő. Amikor tehát mindkét fél dolgozik saját önértékelésén és a közös célokon, a kapcsolat stabil maradhat, függetlenül attól, ki keres többet.

Ehhez viszont muszáj felülírni a mintákat, illetve azt a mérgező társadalmi képet, amely szerint a férfiaknak mindig többet kell keresniük, mint a nőknek.

glamour plusz ikon Az igaz barátokat nem az anyagi helyzet köti össze - beszélgetés Takács Enikő pszichológussal

Az igaz barátokat nem az anyagi helyzet köti össze - beszélgetés Takács Enikő pszichológussal

Konkrét tanácsok

A pénzügyekről sokan félnek beszélni, pedig a kapcsolatban nagy jelentősége van az ilyen jellegű beszélgetéseknek is, és most nem arra gondolunk, hogy elég kideríteni, ki mennyit keres. Ennél többről van szó. „Érdemes nyíltan beszélni az anyagiakról, már ami az igényeket illeti. Tisztázzuk, hogy ki mire költ szívesebben, mondjuk inkább utazásra vagy a közös célokra? Beszéljünk arról is, hogy ki hogyan áll a pénzhez. A pár tagjai spórolósak vagy inkább szeretnek költekezni?

Nem baj, ha az igények különböznek, ahogy az sem, ha a pár egyik tagja szűkmarkú, míg a másik kevésbé, a lényeg, hogy a pár tagjai képesek legyenek közös, mindkét fél számára jó döntéseket hozni, ha az anyagiakról van szó, függetlenül attól, hogy ki keres többet” – mondja a beszélgetés végéhez közeledve a szakértő. A pénzügyi különbségek kezelése egy kapcsolatban tehát a kommunikáció és a kölcsönös megértés függvénye.

Ha sikerül megtalálni a közös hangot és az egyensúlyt, az ilyen helyzetek erősíthetik a kapcsolatot. A legfontosabb, hogy mindkét fél tisztában legyen a saját érzéseivel, és nyíltan beszéljen róluk a másikkal – így az anyagi különbségek nem válnak konfliktusforrássá, hanem épp ellenkezőleg a kapcsolat fejlődését segíthetik.