Nem vagyok jól, de majd jönni fog a nagy Ő, aki helyrehozza a dolgokat - valóban így lenne?
Miért keressük a párkapcsolatban a boldogságot, ha előtte sem volt velünk minden rendben? Miért a másiktól várjuk el, hogy megoldja a problémáinkat? Tényleg fontos a saját mintáink ismerete, mielőtt új kapcsolatba kezdünk?
Ahhoz, hogy egy párkapcsolat kiegyensúlyozottan működjön, ismernünk kell, hogyan reagálunk az egyes helyzetekre és mit kell tennünk annak érdekében, hogy a mi magunk és a másik is boldog legyen, nem árt megfelelő önismerettel rendelkeznünk. Ehhez nem csak a jelen személyiségünk és működésünk ismeretére lesz szükség, hanem a fejlődéstörténetre is. Ha nem tudjuk, hogy a múltban megélt tapasztalatok hogyan formáltak azzá, akik ma is vagyunk, akkor nincs kellő önismeretünk.
Az önismeret sokkal több, mint hogy képesek vagyunk bemutatni magunkat, felsorolni a tulajdonságainkat. Azt is magában foglalja, hogy ismerjük az erősségeinket és a gyengeségeinket, tisztában vagyunk az igényeinkkel, a határainkkal, a vágyainkkal. Tudjuk azt, hogy mikor kell nemet mondani és tudatában vagyunk a belső működésünk jelentőségével.
Nagyon fontos, hogy a személyiségfejlődésünk történetével is tisztában legyünk, hogy a múltbeli események hogyan hatottak az életünkre, hiszen a múlt és a jelen mellett a jövő is hozzátartozik az önismerethez. A fejlődés azzal jár, hogy tudjuk, milyenek vagyunk most, hogyan jutottunk el idáig és képesek vagyunk megjósolni, hogyan reagálunk a jövőben az egyes helyzetekre, konfliktusokra, nehézségekre.
Gondolj bele: te tudod, ki is vagy valójában? Így alakítsd ki az énképedet
Hiába a rengeteg könyv, újságcikk, online magazin, ennek ellenére még mindig kevesen rendelkeznek kellő önismerethez ahhoz, hogy a párkapcsolatuk kiegyensúlyozott legyen. Sokan azért ugranak bele az ismeretlenbe, mert azt gondolják, így megtalálják a saját boldogságukat. Van egy rossz hírünk: a szorongás, a depresszió, a kiégés, a kilátástalanság, az önszeretet hiánya nem oldódik meg attól, ha összeköltözünk valakivel.