Nem vagyok jól, de majd jönni fog a nagy Ő, aki helyrehozza a dolgokat - valóban így lenne?

Biztos, hogy neked is eszedbe jutott már a fenti gondolat, még ha tudtad is, hogy téves
Biztos, hogy neked is eszedbe jutott már a fenti gondolat, még ha tudtad is, hogy téves
Fotó: Anadolu / Getty Images

Miért keressük a párkapcsolatban a boldogságot, ha előtte sem volt velünk minden rendben? Miért a másiktól várjuk el, hogy megoldja a problémáinkat? Tényleg fontos a saját mintáink ismerete, mielőtt új kapcsolatba kezdünk?

Ahhoz, hogy egy párkapcsolat kiegyensúlyozottan működjön, ismernünk kell, hogyan reagálunk az egyes helyzetekre és mit kell tennünk annak érdekében, hogy a mi magunk és a másik is boldog legyen, nem árt megfelelő önismerettel rendelkeznünk. Ehhez nem csak a jelen személyiségünk és működésünk ismeretére lesz szükség, hanem a fejlődéstörténetre is. Ha nem tudjuk, hogy a múltban megélt tapasztalatok hogyan formáltak azzá, akik ma is vagyunk, akkor nincs kellő önismeretünk.

Az önismeret sokkal több, mint hogy képesek vagyunk bemutatni magunkat, felsorolni a tulajdonságainkat. Azt is magában foglalja, hogy ismerjük az erősségeinket és a gyengeségeinket, tisztában vagyunk az igényeinkkel, a határainkkal, a vágyainkkal. Tudjuk azt, hogy mikor kell nemet mondani és tudatában vagyunk a belső működésünk jelentőségével.

Nagyon fontos, hogy a személyiségfejlődésünk történetével is tisztában legyünk, hogy a múltbeli események hogyan hatottak az életünkre, hiszen a múlt és a jelen mellett a jövő is hozzátartozik az önismerethez. A fejlődés azzal jár, hogy tudjuk, milyenek vagyunk most, hogyan jutottunk el idáig és képesek vagyunk megjósolni, hogyan reagálunk a jövőben az egyes helyzetekre, konfliktusokra, nehézségekre.

glamour plusz ikon Gondolj bele: te tudod, ki is vagy valójában? Így alakítsd ki az énképedet

Gondolj bele: te tudod, ki is vagy valójában? Így alakítsd ki az énképedet

Hiába a rengeteg könyv, újságcikk, online magazin, ennek ellenére még mindig kevesen rendelkeznek kellő önismerethez ahhoz, hogy a párkapcsolatuk kiegyensúlyozott legyen. Sokan azért ugranak bele az ismeretlenbe, mert azt gondolják, így megtalálják a saját boldogságukat. Van egy rossz hírünk: a szorongás, a depresszió, a kiégés, a kilátástalanság, az önszeretet hiánya nem oldódik meg attól, ha összeköltözünk valakivel.

Az önismeretnek több szintje van, felszíni rétege tartalmazza az alapvető tényeket önmagunkról, mint a nem, a kor vagy a foglalkozás. A következő a viselkedési réteg, ahol már azt is tudjuk magunkról, hogyan viselkedünk a különböző helyzetekben. Ez főleg konfliktuskezelésnél lényeges, hiszen ezzel elkerülhetjük a rendszeres veszekedéseket, problémákat. Az érzelmi és a kognitív réteg ennél is mélyebbre megy. Itt az érzelmeinket és azok kiváltó okait is ismerjük, emellett a gondolkodási mintáink és hiedelmeink sem ismeretlenek számunkra.

A motivációs réteg kapcsán azt tudhatjuk meg, hogy mi hajt bennünket, mik a valódi céljaink, míg az értékréteg már az etikai elveinket is tartalmazza. A legmélyebben a spirituális réteg van, amikor az életünk mélyebb értelmét és céljait keressük.

Miért fontos ismerni a saját mintáinkat?

A mai világban napi szinten olyan hatalmas információáradat zúdul ránk, amit kevesen tudnak kezelni. A közösségi média, a gyorsuló élet, túl sok külső impulzust zúdítanak ránk, aki pedig nem ismeri magát, az könnyen elveszhet. Fontos, hogy megfigyeljük magunkat, leálljunk és elvonuljunk, ha túl soknak érezzük a külvilágot. Az önismeret abban is segíthet, hogy magabiztosabbak legyünk. Sokszor látni, hogy azok, akik nincsenek tisztában önmagukkal, nehezebben találnak párt, mert nem elég öntudatosak, nem szeretik azt, akivé váltak az évek alatt.

Ha azonban ismerjük magunkat, akkor annak köszönhetően jobban kezeljük az élet kihívásait, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, kisebb az esélye a megingásnak. Jellemzően a nőkre igaz, hogy rengeteg mindent tudnak magukról, még a transzgenerációs traumákat is felfedték, de arra a kérdésre, hogy kik ők valójában, nem igazán van értelmes válaszuk. A férfiak nagy része idáig sem megy el, pedig mind a két nemnek nagy szüksége lenne az önismeret fejlesztésére.

glamour plusz ikon A pozitív belső monológ az öngondoskodás fontos része, így lehetsz kedvesebb önmagadhoz

A pozitív belső monológ az öngondoskodás fontos része, így lehetsz kedvesebb önmagadhoz

Saját magunk és működési mintáink, hitrendszerünk ismerete hozzásegít a megküzdési- és konfliktuskezelési módokhoz. Ez az alapja annak, hogy valaki egészséges párkapcsolatot alakítson ki. Ha nem vagyunk tisztában ezzel, akkor előfordulhat, hogy alávetjük magunkat a másik akaratának, önfeláldozóvá válunk, ami hatással lesz a gyermekeink személyiségére is. Ez pedig csak egyetlen példa. Éppen ezért megkérdeztük a Mat on the Moon alapítóját, Ortutay-Kovács Eszter jóga- és mindfulness oktatót, hogy szerinte miért fontos az önismeret a párkapcsolatban.

„Az, aki vagy, az alapja annak, ahogyan megismered a világot. Képzeld úgy az önismeretet, mint egy egyedi szűrőt, amin átfolyik minden élményed és kapcsolatod. Mindenkié kicsit más, más akad fenn rajta, más folyik át könnyedén. Ha építed és gyakorlod az önismeretet tisztában vagy vele mi számodra az érték, hol vannak önszabotáló működéseid, milyen mintákat gyakorolsz, így tudatosabban működhetsz a kapcsolatodban is.

Választhatsz olyan párt, aki összhangban van az értékrendeddel, megtudhatod mire van szükséged, ahhoz, hogy jó társ légy, talán könnyebben változtathatsz a reakcióidon egy vitában, ha megérted egyáltalán miért bukkanak fel ezek a reakciók. Az önismeret segít abban, hogy megfelelő társat válassz és abban, hogy amikor nehéz vele (vagy éppen önmagaddal) hatékonyabban tudj megküzdeni a kihívással.

Az önismeret nem az út vége, talán a keretei között olyan dolgokat tanulunk meg magunkról, amiken változtatni szeretnénk, de minden változás első lépése a felismerés. Ez a felismerés az önismeret, az ahogyan magunkra ismerünk a mostban és egymásban.”

Tévúton jár, aki másban keresi a boldogságát, miközben saját magát sem fogadja el
Fotó: Klaus Vedfelt/Getty Images

Miért várjuk el a másiktól, hogy megoldja a problémáinkat?

Miért van az, hogy az emberek egy része a párkapcsolattól várja el, hogy minden gondja megoldódjon? Miért van, hogy bár korábban sem voltak boldogok, biztosak abban, hogy egy másik személy majd azzá teszi őket? Sokáig én is abban a hitben voltam, hogy minden problémámat elfelejthetem, ha lesz egy párom. Szeretni fogom önmagam, tisztelni, megérteni, elfogadni. Persze azóta rájöttem, hogy a kettőnek köze nincs egymáshoz.

Természetes önbizalomra, önelfogadásra, öntudatra mindenkinek szüksége van ahhoz, hogy jól érezze magát a bőrében és egészséges legyen a párkapcsolata. Biztos, hogy mindenki hallotta már azt, hogy amíg nem szereted önmagadat, addig hogyan várhatod el mástól, hogy szeressen téged. Ez az élet minden területére igaz. Akár testképzavarról, akár szorongásról, akár depresszióról van szó, ezekhez mind tanulásra, bizonyos esetekben pedig terápiára lesz szükség, nem pedig egy partnerre. Persze ott lehet, hogy támogasson, de ne rá háruljon a feladat, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.

Hogyan kapcsolódik ehhez a projekció?

Amikor hátrahagyunk egy nehéz helyzetet, egy traumát, emléket, egy konfliktust, akkor bár átmenetileg jobban érezhetjük magunkat, de ez csak egy elkerülési taktika, ami nem biztos, hogy végső megoldást jelent. Sőt! A projekció során az egyes nehéz érzések miatt nem magunkat okoljuk vagy vizsgáljuk, hanem azokat egy másik ember viselkedésének tulajdonítjuk.

glamour plusz ikon A mindfulness nemcsak rád, de a párkapcsolatodra is pozitív hatással lehet - szakértő mondja el, hogyan

A mindfulness nemcsak rád, de a párkapcsolatodra is pozitív hatással lehet - szakértő mondja el, hogyan

Meg vagyunk győződve róla, hogy ő okozta a problémát, mi pedig semmiről sem tehetünk. Ez egyfajta önvédelem, amivel megpróbáljuk elkerülni a nehezen kezelhető indulatainkat. Igyekszünk azokat távol tartani magunktól és persze a másiktól. Amikor az érzéseink nehézzé válnak, akkor olyan szinten megromlik önmagunkkal a kapcsolatunk, hogy a feszültséget már nem tudjuk elviselni, kirobban és károkat okoz.

A párkapcsolat során a legtöbben ott követik el a hibát, hogy partnerkeresés közben sok mindenen változtatnak és tesznek csak azért, hogy rátaláljanak a nagy Ő-re. A probléma az, hogy ez egy idő után projekcióhoz vezethet, hiszen nem teszünk semmit annak érdekében, hogy fejlesszük az önismeretünket, a társkeresési képességeinket.

Nem ritka, hogy olyan nőkkel találkozunk szembe, akik képesek lennének megváltani a világot, de ha egy férfi felfigyel rájuk, azzal egyszerűen nem tudnak mit kezdeni.

A feldolgozatlan traumák és a nem megfelelő önismeret következménye lehet a projekció is
Fotó: Jacobsen/Getty Images

Ez egy ismeretlen terep a számukra, fogalmuk sincs, hogyan viselkedjenek és milyen kérdéseket tegyenek fel a másiknak. A keresés azonban hosszú folyamat. Lehet, hogy csak az ötödik randipartnerre mondjuk azt, hogy vele érdemes még egy próbát tenni. A párkeresést nem lehet két perc alatt letudni. De az sincs rendben, ha már sikerült megállapodni és onnantól fogva semmit sem teszünk azért, hogy az egészséges kapcsolat fennmaradjon.

Mivel mindenki változik, ezzel együtt mi magunk is, így az önismereti folyamat sosem állhat meg. Nem csak addig kell megtudnunk magunkról mindent, amíg rá nem lelünk életünk szerelmére. Sosem fog működni, ha nem gondozzuk és ápoljuk a belsőnket.

Milyen megoldások léteznek az önismeret fejlesztésére?

Az egyik legfontosabb aspektus az önelfogadás. Ahhoz ugyanis, hogy minden élethelyzetben boldogok és elégedettek legyünk, elengedhetetlen, hogy elfogadjuk és olyannak szeressük meg magunkat, amilyenek vagyunk. Ez azt is jelenti, hogy bár tisztában vagyunk a gyengeségeinkkel és hibáinkkal, ez nem tart vissza bennünket attól, hogy boldogok legyünk. Persze mondani könnyű, megvalósítani már kevésbé ilyen egyszerű.

Az a jó hírünk, hogy az önismeret kiválóan javítható, fejleszthető. A legjobb módszer erre a rendszeres önreflexió. Ha sikerül naponta időt szánni arra, hogy átgondoljuk az érzéseinket és a cselekedeteinket, akkor pár hét elteltével érezni fogjuk ennek áldásos hatását. Vezessünk hálanaplót, írjuk le, hogy mit köszönhetünk az adott pillanatnak. Esténként pedig jegyezzünk fel három dolgot, amit aznap magunkról tanultunk.

Persze a naplóírás erejét sem szabad alábecsülni. Ha minden nap írunk bele, az segíthet rendszerezni a gondolatainkat, felismerni egyfajta mintát a viselkedésünkben. A legjobb módszer erre a “stream of consciousness” írás, amikor 10 percen keresztül folyamatosan írunk. A szövegnek nem kell összefüggőnek lenni, a lényeg, hogy minden, ami a fejünkben kavarog, azonnal papírra kerüljön.

glamour plusz ikon 5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

A meditáció és a mindfulness az utóbbi időben vált népszerűvé, hiszen ezek a gyakorlatok hatékony segítséget nyújthatnak abban, hogy képesek legyünk a jelenre koncentrálni. Nem csak a stresszkezelés esetén hatásosak, hiszen ítélkezés nélkül figyelhetjük meg a gondolatainkat. Nem kell megijedni, ha korábban még nem csináltad vagy nem sikerült azonnal meditatív állapotba kerülnöd. Kezd napi 5 perc légzésfigyeléssel, majd fokozatosan növeld az időt. Meglátod, hogy pár hét elteltével már sokkal jobban fog menni és talán még a vezetett meditációt is kipróbálod.

Választhatod az ehhez kapcsolódó könyveket, kiadványokat, cikkeket, hiszen azokból nagyon sok hasznos információt tudhatsz meg. Új perspektívából láthatod magadat, új irányt vehet általa az önismereted.