Mi a különbség egy pánikroham és egy szorongásos roham között? Itt a válasz
A szorongásos roham és a pánikroham hasonló mértékben kellemetlen, de közel sem összekeverendő állapotok. Amennyiben szeretnéd megérteni, hogyan lehet megkülönböztetni őket, valamint mennyiben térnek el a tüneteik és a kiváltó okaik, akkor a legjobb helyen jársz – cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
A szorongásos roham és a pánikroham olykor felcserélhető kifejezésként tűnnek fel, azonban korántsem ugyanarra az esetre utalnak. A Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyvének ötödik kiadása (DSM-5), amelyet az Egyesült Államok szakemberei a használnak a mentális zavarok szabványos osztályozására, a pánikrohamokat igen, míg a szorongásos rohamokat nem jegyzi.
A szorongásos roham és a pánikroham definíciói
A szorongásos rohamok és a pánikrohamok egyaránt bárkivel előfordulhatnak, így érdemes közelebbről megismerni őket. Első ránézésre talán hasonló tünetekkel és kiváltó okokkal rendelkeznek, de jellegzetes tulajdonságaik alapján könnyen megkülönböztethetők. A szorongás a stresszre adott érzelmi és fizikális reakció, amelynek erőteljes, hosszú percekig vagy órákig tartó jelentkezésére szorongásos rohamként szokás hivatkozni – ez azonban nem egy hivatalos orvosi kifejezés.
Míg egy szorongásos roham fokozatosan, a stressz bizonyos hatásaira alakul ki, addig egy pánikroham elsöprő félelme a semmiből, váratlanul és hirtelen érkezik. A pánikroham tulajdonképpen egy drasztikus szorongásos epizód, amely rövidebb lefolyású, de rendkívül intenzív, és súlyosabb érzelmi és fizikális tünetekkel járhat. Egynél több pánikroham jelentkezése a pánikbetegség jele lehet, amely egy olyan mentális zavar, amelyet a rendszeresen ismétlődő pánikrohamok jellemeznek.
Mik a tünetek és a kiváltó okok?
A szorongásos rohamok nyugtalanságot okozó tünetei egyénenként eltérőek, azonban a pánikrohamok hivatalos diagnosztikai kritériumokkal rendelkeznek, és az alábbi érzelmi és fizikális tünetekkel jellemezhetők:
- aggodalom, intenzív distressz, szorongás
- a haláltól, vagy az irányítás elvesztésétől való félelem
- az önmagadtól való elszakadás érzése (deperszonalizáció)
- a világtól való elszakadás érzése (derealizáció)
- erős szívdobogásérzés, felgyorsult szívverés
- szorító, fullasztó érzés a torokban
- szapora légzés, légszomj
- mellkasi fájdalom
- kiszáradt száj
- izzadás
- remegés, reszketés
- fejfájás, szédülés, ájulás
- hidegrázás, hőhullámok
- zsibbadás, bizsergés (paresztézia)
- hányinger, hasi fájdalom, gyomorpanaszok
A felsorolt tünetek közül több egy szorongásos roham során is jelentkezhet, ezek azonban enyhék vagy mérsékeltek egy pánikrohamhoz képest, amely akár bénítólag is hathat, megakadályozva, hogy az érintett mozogni tudjon, vagy reagáljon.
Egy pánikroham átélése azt is eredményezheti, hogy az adott személyben kialakul egy következő pánikrohamtól való félelem. Ez az aggodalom hatással lehet a viselkedésére, és arra ösztönözheti, hogy tudatosan elkerülje azokat a helyeket vagy helyzeteket, amelyekről úgy gondolja, hogy pánikot válthatnak ki belőle. Ilyen lehet például a repülővel, vagy egyéb járművel való utazás, de akár a társaságba járás is.
A koffeinfogyasztás, a stresszes életmód, a különféle fóbiák (mint például az agorafóbia, a klausztrofóbia vagy az akrofóbia), a traumatikus élmények, valamint a krónikus fájdalmak és betegségek mind vezethetnek a szorongás és a pánik kialakulásához. A stresszes vagy traumatikus életesemények feldolgozásához szakértői segítség ajánlott, de az alábbiakban mi is elhoztunk pár praktikát.
A nyugtalanság enyhítése, életstílusbeli változtatások
Amennyiben intenzív szorongást, esetleg pánikrohamot élsz át, az első és legfontosabb teendő, hogy lassítsd a légzésedet. A 4-7-8 légzéstechnika például tökéletes módszer a tested megnyugtatására: nem kell mást tenned, mint 4 másodpercig belélegezni, 7 másodpercig bent tartani a levegőt, majd 8 másodpercig kilélegezni. Mindeközben tudatosítsd magadban, hogy ez egy roham, de nincs mitől félni, mert a tünetei el fognak múlni – már ez a felismerés is segítségedre lesz.
A mindfulness, vagyis tudatos jelenlét gyakorlatai, vagy a különféle földelési technikák is hasznodra válhatnak, amikor a felgyülemlett feszültség eluralkodik feletted, és szeretnél lehorgonyozni a jelen pillanatban. Egy forró fürdő, egy nyugtató tea elkészítése, a relaxáló illóolajok használata, esetleg a meditáció és néhány stresszoldó jóga mozdulat elvégzése szintén mind segíthetnek enyhíteni a nyugtalanságot. De hogyan őrizheted meg hosszú távon a belső békédet?
A szorongás és a pánik elleni harc tulajdonképpen az egészséges és kiegyensúlyozott életmóddal kezdődik, amelynek a megfelelő vízmennyiség bevitele, az egészséges és tápláló étkezés, az elegendő és pihentető alvás, valamint a rendszeres testmozgás az alapvető pillérei. Ne feledd, hogy ezek a rohamok a tested jelzései arra, hogy valami nincs rendben, és hogy ideje csökkenteni a stresszfaktorokat az életedben, sőt érdemes a kávét is gyógyteára cserélned.
Nem vagy egyedül, szorongásos rohama vagy pánikrohama bárkinek lehet. Amennyiben azonban megtanulod felismerni, megérteni és kezelni ezeket, azzal máris közelebb kerülsz egy olyan élethez, amelynek során derűsen hátradőlhetsz.