Palya Bea: A beszédfejlődéshez elengedhetetlen, hogy ritmikusan váltakozzon egymással hang és a csend

Palya Bea dalai nemcsak szórakoztatók: a tudatos felépítés miatt serkentik a beszédtanulást is.
Palya Bea dalai nemcsak szórakoztatók: a tudatos felépítés miatt serkentik a beszédtanulást is.
Fotó: Veres Anita

Fejlesztő gyerekdalokból kötött csokrot Palya Bea. A dalszerző kétgyermekes anyaként jól tudja: ez az album igazi segítség lesz a kismamák és a kisgyerekes szülők számára.

A gyermek beszédfejlődése nem csupán egy természetes folyamat, ez egy út, amelyen jelentős szerepe van a szülőknek is. Kétgyermekes édesanyaként Palya Bea már megjárta ezt a kihívásokkal teli, mégis örömteli utat, nemrég pedig elhatározta, hogy segíteni fog minden szülőnek, aki az út elején áll. Legújabb alkotásának, a Baba HANGoló daloknak a célja, hogy támogassa a szülőket és gyermekeiket.

Tanulás dalokkal, mondókákkal

Bea dalai a gyermek mindennapi rutinját ölelik fel játékos formában, ezzel elősegítve a beszédfejlesztést és a szülő-gyermek közötti kötődést. Imádok dalokat írni, és mióta megszülettek a lányaim, különösen fontosnak tartom a beszédfejlődést, ahogy a beszédtanulás közben kialakuló szülő-gyermek kötődést is. Ez inspirálta a fejlesztő album megalkotását” – meséli Palya Bea, aki nagy lelkesedéssel kezdte az alkotói folyamatot. Mint mondja, személyes élményei és tapasztalatai adtak ihletet a daloknak, melyek különféle élethelyzeteket dolgoznak fel, mint az öltöztetés, etetés vagy éppen altatás, azaz olyan szituációk, melyekkel minden szülő találkozik.

A dalok nem csupán szórakoztatók, hanem a tudatos felépítés által serkentik a beszédtanulást is. „Minden dalhoz kerestem egy hook-ot, vagyis egy horgot, ami a dalszerzés nyelvén azt jelenti, hogy a dal egyetlen fő üzenet köré épül, ezt helyezem reflektorfénybe, ezt járom körül több oldalról, és a refrénben is többször megismétlem. Így a dalok könnyen azonosíthatók és befogadhatók a gyerekek számára is.” A dalok struktúrájának köszönhetően a gyerekek hamar megszeretik ezeket az énekeket, mondókákat, és amikor meghallják, azonnal rá tudnak kapcsolódni.

Palya Bea dalai segíthetik a kicsit beszédfejlődését, de a zeneszerző a csendnek is nagy jelentőséget tulajdonított az albumon
Fotó: Veres Anita

Segíti a kötődést

Palya Bea idősebb lánya tizenkét éves, de mindig boldogan dalol a mamájával, akárcsak kistestvére. Nem vitás, a dalszerző rajongásig szereti a gyermekeket, ezt igazolja új albuma is. A Baba HANGoló dalokkal Bea egy olyan szeretetteljes és tanulságos utazásra invitálja a hallgatókat, melynek során nem csupán a gyermek fejlődik, hanem a szülő is újra felfedezi a gyermekkor varázsát és a kötődés erejét.

„Manapság egyre többen küzdenek kötődési zavarokkal, amelyek általában a csecsemőkorban gyökereznek. A korai képernyőhasználat például nagyban befolyásolja a kötődési mintát, amely kialakul a gyermekekben. Jó kérdés, hogy mit lehet csinálni a mesenézés helyett? Egyszerű a válasz: daloljunk! A dalolás és mondókázás hangból épít hidat az emberek között, arról nem beszélve, hogy támogatja a gyerekek fejlődését. A hangszínek, hangerő és tempó variációi nemcsak a szavak jelentését hordozzák, hanem gazdag eszköztárat biztosítanak az önkifejezésre – mondja Bea, és rögtön hozzáteszi, hogy az önkifejezés elsajátítása különösen fontos a kicsik számára, hiszen a későbbiekben ezen múlhat az is, hogy hogyan boldogulnak majd felnőttként.

Azok a gyermekek, akik képesek kifejezni érzéseiket, gondolataikat, kéréseiket, nagyobb biztonságban érzik magukat. Gondoljunk bele, hogy óvodában már nincs ott a szülő, aki úgy ismeri a gyermekét, mint a saját tenyerét, tehát a kicsinek tudnia kell, hogyan fejezheti ki önmagát. Többek között ezt segíti a gazdagabb szókincs is.

A csend ereje

Érthető, hogy a hangoknak óriási szerepe van az emberi élet első időszakában, de van itt még valami: a hangok szöges ellentéte, a csend is kulcsfontosságú a gyermekek számára. Mint Bea mondja, az új albumon sok csend „hallható”. Ennek oka, hogy a beszédfejlődéshez elengedhetetlen, hogy ritmikusan váltakozzon egymással hang és a csend.

Ugyanakkor a csendnek van egy másik funkciója is: nyugalmat teremt a zajszennyezés közepette. „Ma túl kevés a csend, rengetegen vannak, akik zajártalomban szenvednek, csak megtanulták elnyomni. Sokszor még az otthoni terekben is folyton szól valamilyen zene vagy háttérzaj, ennek eredménye, hogy nő a hangerő, egymás szavába vágunk, és elveszik a csend. Ennyi hangot nem képes befogadni az emberi fül, mondanom sem kell, hogy egy beszélni tanuló baba agyát mennyire összezavarja a sok zaj” – mondja a dalszerző, aki még megjegyzi, hogy a felesleges hangok kiszűrése sok energiába kerül. A Baba HANGoló dalok tehát nemcsak hangokból állnak, hanem csendből is, így alkot az album egy kerek egészet.

A Dr. Bertalan Regina Frida nyelvész, logopédus-gyógypedagógussal és a Neslé BEBA csapatával közösen készített Baba HANGoló dalok listába fűzve és persze egyenként is elérhetőek a YouTube-on és Spotify-on.