Az őszi újratervezés művészete: hogyan küzdjük le a szezonális szorongást?

Vége a vakációnak, újra eljöttek a dolgos hétköznapok - ideje egy kis őszi újratervezésnek
Vége a vakációnak, újra eljöttek a dolgos hétköznapok - ideje egy kis őszi újratervezésnek
Fotó: GLAMOUR/Getty Images

Ahogy lassan búcsút intünk a hosszú, napsütéses délutánoknak, és borúsra fordul az idő, úgy a hangulatunk is megváltozik. Jobb esetben ingerlékenyebbek leszünk az évszakváltozás hatására, rosszabb esetben eluralkodik rajtunk a kedvtelenség. Ezért érdemes tudatosan felkészülni az előttünk álló őszi hónapokra, mert ha tudjuk, hogyan szállhatunk szembe a szezonális szorongással, akkor elejét vehetjük a rosszabb napoknak. Íme, néhány megküzdési tanács.

Sokan tapasztaljuk, hogy az ősz beköszöntével együtt növekszik a stressz-szint, hiszen a borongós időjárás rányomhatja bélyegét a mindennapokra. Munkába menet bőrig ázunk, sötétben lépünk ki az irodából, és sötétben érünk haza, miközben a szabadtéri találkozásoknak is búcsút inthetünk. Ez önmagában elég ahhoz, hogy ingerültebben reagáljunk az eseményekre, ne adja Isten, másokon vezessük le a rosszkedvünket.

Habár a meleg, napfényes időt évről évre felváltja a szürke, esős időjárás, és mind tudjuk, hogy a forró nyarat latyakos ősz követi, valamiért minden évben újra és újra emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy ez is csak egy állapot. A következő hasznos tanácsok segítenek, hogy felkészülten, tudatosan és stresszmentesen lépjünk át hideg hónapokba.

Tervezés és rugalmasság

A sikeres emberek egyik legfontosabb jellemzője, hogy mindig, mindent előre megterveznek, de hagynak helyet a váratlan eseményeknek is. Az őszi hónapokra készülve érdemes átgondolni, milyen feladatok várnak ránk, és ezek alapján összeállítani egy előzetes tervet. Egyetemi vagy munkahelyi kihívásokkal nézünk szembe? Esetleg egy fontos eseményre készülünk? Legyen előttünk bármilyen teendő, fontos, hogy előre gondoljuk végig, hogyan fogjuk teljesíteni.

Ugyanakkor az is lényeges, hogy ne ragaszkodjunk mereven ehhez az ütemtervhez, és ha valami máshogy alakul, mint ahogy vártuk, akkor legyünk nyitottak a változtatásra. Ahogy George Mumford, a mindfulness és teljesítmény-coaching szakértője is mondja, a terv csupán egy irányelv. „Ne a terv legyen a cél, hanem a rugalmasság, amivel alkalmazkodunk a változásokhoz.”

glamour plusz ikon 5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

Őszi célok

Az ősz kiváló időszak arra, hogy olyan rövidtávú célokat tűzzünk ki magunk elé, amelyeket még az idei évben teljesíthetünk. A mindfulness atyja szerint így vannak ezzel a sikeres emberek is, akik mindig figyelnek arra, hogy ezek a célok reálisak és elérhetőek legyenek. Ne próbáljunk meg egyszerre túl sok mindent megváltoztatni az életünkben – inkább koncentráljunk néhány olyan területre, ahol valódi eredményeket érhetünk el. „A túl sok célkitűzés csak növeli a stresszt és a frusztrációt.

A cél az, hogy fokozatosan fejlődjünk, és ne akarjunk mindent egyszerre” – tanácsolja Mumford, aki szerint a kis célok teljesítése segít, hogy megtanuljuk, mi kell a kitartáshoz, és végül bátrabban tűzzünk ki nagyobb, de megvalósítható célokat. Az egészben az a legjobb, ha egy rövidtávú őszi célkitűzés jól zárul, akkor egy sikerélmény is kapcsolódik az időszakhoz, amikor elindultunk a cél felé vezető úton, vagyis pozitív emlékeket fogunk csatolni az őszi hónapokhoz.

Irány a természet

Sosem fogom elfelejteni, amikor egy pszichológus barátommal sétáltam egy októberi napon a Balaton partján, és megjegyeztem neki, hogy mennyivel jobb lenne nyáron ugyanitt sétálni. Mondván akkor van minden, ami a jó hangulathoz kell, strand, lángos, limonádé, zene és még hosszan soroltam volna, de ekkor a pszichológus közbeszólt: most pedig a természet hozza meg a jókedvet.

Majd elmagyarázta, hogy az ősz színei többek között azért ilyen élénkek és változatosak, hogy a természet még a téli szürkeség előtt megörvendeztessen minket egy igazi színkavalkáddal.

Amikor kint vagyunk a természetben, a testünk és az elménk is megtalálja a szükséges egyensúlyt

– ezt már George Mumford, a mindfulness szakértője mondja. Tehát az őszi sétákra tekinthetünk terápiaként is, és ha a környezet ajándékaira figyelünk ahelyett, hogy a nyarat siratnánk, jobban fogjuk érezni magunkat a saját bőrünkben.

glamour plusz ikon A nemes egyszerűség, a természetre és az egymásra kapcsolódás öröme, az idő teljesebb megélése – a Kerekerdő Házikó története

A nemes egyszerűség, a természetre és az egymásra kapcsolódás öröme, az idő teljesebb megélése – a Kerekerdő Házikó története

Érzelmi feltöltődés

Az ősz kiváló időszak arra, hogy megerősítsük a kapcsolatainkat. Mert ameddig a nyári szabadságok és utazások miatt lehetetlen volt időpontot találni a meghitt baráti beszélgetésekre, a családi ebédekre vagy egy otthon töltött estére, addig az őszi idő arra hív, hogy visszahúzódjunk az otthon melegébe. Ilyenkor van lehetőségünk arra, hogy egy csésze forró tea fölött nagyokat beszélgessünk a szeretteinkkel, akiket kevesebbet láttunk a vakációk sorozata miatta.

Ezek a találkozások kulcsfontosságúak a mentális egészség szempontjából. „Az emberi kapcsolatok erőt adnak, mert tudjuk, hogy amikor nehéz idők jönnek, ezek a kapcsolatok tartanak minket a felszínen” – mondja Mumford, aki emlékeztet arra, hogy az őszi szorongás leküzdésében sokat segíthet egy séta az természetben egy barátunk oldalán, akivel őszintén megoszthatjuk az érzéseinket.

Őszi mindfulness

Végül itt vannak a mindfulness technikák, vagy tudatos jelenlét gyakorlatok, amelyek segítenek abban, hogy csökkentsük a stresszt. Az őszi, otthon töltött időszak pedig kiváló alkalom arra, hogy bevezessük ezeket a gyakorlatokat a mindennapjainkba. De mit kell tennünk? Először is figyeljünk befelé, ennek a leghatékonyabb módja, ha tudatosítjuk a légzésünket. Majd pedig éljük meg a pillanatot, tudatosítsuk, hogy hol vagyunk, milyen napszak van, mi történik velünk, vagyis érkezzünk meg a jelenbe.

Végül engedjük el a múlt és a jövő gondolatait, koncentráljunk a jelenre néhány percig. A gyakorlatot kiegészíthetjük zenehallgatással, mozgással, bármilyen olyan tevékenységgel, ami alatt képesek vagyunk befelé fókuszálni.A mindfulness egy olyan eszköz, amely támogat bennünket abban, hogy tudatosabban és nyugodtabban éljük meg a mindennapokat” – mondja a technika atyja, aki úgy fejlesztette ki a mindfulness alapgyakorlatát, hogy bárhol, bármikor képesek legyünk bevetni néhány percre, amikor úgy érezzük, hogy összecsaptak a fejünk fölött a hullámuk.

A mindfullnesst gyakorolhatjuk otthon, munkában, a buszon ülve vagy akár ügyintézésre várva, és az őszi célok teljesítése érdekében is remek segítség.