Korai stádiumban hatékony fejlett terápiás eszköz lehet: az őssejt csodája

Az őssejttel történő gyógyítás Magyarországon még nem bevett szokás, a nyugati orvoslás viszont az utóbbi harminc évben komolyan foglalkozik a témával
Az őssejttel történő gyógyítás Magyarországon még nem bevett szokás, a nyugati orvoslás viszont az utóbbi harminc évben komolyan foglalkozik a témával
Fotó: cokada/Getty Images

Érdemes születéskor levetetni az őssejtet vagy nem? Hogyan lehet utána hozzájutni, és milyen költségekkel jár? Egyáltalán tényleg működik, és valóban olyan mint egy csoda?

A babát váró szülők rengeteg módon készülnek a családba újonnan érkező kisgyermek fogadására. Terhesgondozásra, szülésfelkészítő tanfolyamokra járnak. Kifestik a babaszobát, összeszerelik a kiságyat és az új bútorokat. Beszerzik és elolvassák a legfontosabb, millió információval teli újságokat, szak- és nem szakkönyveket, nevet választanak és így tovább.

Ezen felül nagy valószínűséggel felmerül az őssejt levétel és tárolás kérdése is, majdani esetleges őssejt beültetéshez illetve - terápiához, ami nehéz döntés elé állítja a szülőket. Hiszen szeretnének jól dönteni egy olyan kérdésben, amit ma még mindig egyfajta misztérium leng körül, és megosztja az embereket, és az orvosokat is.

Dönteni arról, hogy esetleges felhasználás céljából nem kevés pénzért tároljanak egy egyébként a szülés után már feleslegessé váló anyagot, amely talán olyan értékes, hogy az egészség, sőt akár élet is múlhat rajta. Ráadásul, aminek begyűjtése egyszeri és megismételhetetlen. Vétek elszalasztani?

Mi is az az őssejt?

Az őssejtes gyógyítással már évtizedek óta foglalkozik az orvostudomány. 1988-ban aztán megtörtént az első sikeres köldökzsinórvér-őssejt beültetés Párizsban. Magyarországon több, mint húsz éve végeznek köldökzsinórvér eredetű őssejt-transzplantációt.

Az őssejtek olyan érintetlen sejtek, amelyek korlátlan osztódással, illetve azzal a különleges tulajdonsággal rendelkeznek, hogy képesek egyéb sejtekké differenciálódni. Ezen tulajdonságaiknak köszönhetően használhatók a sérült sejtek megújítására vagy helyettesítésére” – írja a Krio Intézet, Magyarország első családi őssejtbankja a honlapján. Őssejtek minden szervünkben és minden életkorban jelen vannak, sokféle van belőle.

Hogyan nyerik ki?

„A három jól ismert és alkalmazott őssejtforrás a csontvelő, perifériás vér-őssejt és a köldökzsinórvér-őssejt” – magyarázza a gyerekszoba.hu. A köldökzsinórvér-őssejt levétele jobb, mint a csontvelőből kinyerés, mert még tiszta, friss, tehát szűz az őssejt, míg a csontvelőből származó őssejt annyi idős, amennyi az adományozó. Továbbá humánusabb, mert a levétele nem jár fájdalommal sem a baba, sem az anya számára, míg csontvelőből kinyerni nagyon fájdalmas folyamat, emellett a procedúra bonyolult és kockázata is van.

glamour plusz ikon Egy lombikprogramos édesanya őszinte vallomása: „Elkeserítő volt, hogy csak egy átlagos protokollt próbáltak ránk erőltetni"

Egy lombikprogramos édesanya őszinte vallomása: „Elkeserítő volt, hogy csak egy átlagos protokollt próbáltak ránk erőltetni"

Mi történik ez után?

A módszer nem fájdalmas, és nem jelent semmiféle kockázatot sem anyának, sem gyermeknek. „A mintákat köldökzsinór elvágása után nyerik ki, a levétele egyszerű és gyors eljárás, melyet a szülészorvos vagy a szülésznő végez a baba megszületése után” - tudhatjuk meg a Krio Intézettől. A levétel után szoros protokoll alapján kezelik a mintát és az azzal kapcsolatos folyamatokat, mindig a metódusnak megfelelő hőmérsékleten tárolva, laboratóriumban elraktározva addig, amíg fel nem használják.

A -150 oC fok alatti hőmérsékleten – folyékony nitrogén gőzterében, szigorú ellenőrzés alatt - tárolt biológiai minta anyagcseréje annyira lassú, hogy nem öregszik a tárolási idő alatt, így nem lehet szavatosságról vagy lejárati időről beszélni. 20-24 év tárolás után felolvasztott mintákkal is végeztek már sikeres transzplantációt, így érdemes lehet megtartani a születéskor eltárolt mintákat a felnőttkori betegségek kezelésére is.

A mintát csak a szülők, illetve később a nagykorú tulajdonos kifejezett kérésére semmisíthetjük meg, aminek rendkívül szigorú protokollja van”- mondja Dr. Száraz Leonóra, a Krio Intézet tudományos igazgatója.

Befektetés az egészségbe

A kisbaba születése után gyűjthető őssejtek a köldökzsinórvérből vagy a köldökzsinór szöveti állományából származnak, ezek a leggazdagabb őssejt források. A vérképző őssejtek a köldökzsinórvérből gyűjthetők. Kifejezetten alkalmasak vérsejtek pótlására, így a hematológiai betegségekben, a vérképző rendszer betegségeinek kezelésében segítenek, mint például a leukémia, limfóma, bizonyos vérképzéssel kapcsolatos betegségek és öröklött immunrendszeri kórképek.

glamour plusz ikon Tudtad? Mindenki lehet vesedonor

Tudtad? Mindenki lehet vesedonor

A szöveti eredetű őssejteket a köldökzsinórszövetből laboratóriumban nyerik ki. „Köldökzsinórszövet-őssejtekkel ma autoimmun betegségeket kezelnek. A kezelést arra alapozzák, hogy ezek az őssejtek képesek elcsendesíteni a beteg immunrendszer önpusztító válaszait és megőrizni a még ép sejteket" – magyarázza Dr. Száraz Leonóra.

Korai stádiumban tehát hatékony fejlett terápiás eszköz lehet például az egyes típusú diabétesz, a rheumatoid arthritis, a Crohn-betegség és a szklerózis multiplex kezelésében. Ezek a kezelések jelenleg már több EU országban is elérhetők. Megkülönböztetünk idegen emberből származó őssejtből vagy saját őssejtből történő transzplantációs kezelést. Megjegyzendő, hogyha egy családtag az őssejtdonor (ahol ez lehetséges), akkor sokkal eredményesebb lesz a beültetés.

Az orvosok egy része azt mondja, előfordulhat, hogy a kisbabának a köldökzsinórvérében - így az őssejtjében - már ott van valamilyen örökölt betegség, belekódolt genetikai hiba, ezért saját őssejttel való kezelése ellenjavallt, tehát nem használható. Neki más úton kell őssejtet szerezni, rokontól, testvértől, más családtagtól vagy egy olyan személytől, akivel a beteg őssejtjei bizonyosan hasonló antigén-szerkezetűek.

Az őssejtbankra várva

A Krio Intézet tájékoztatása szerint nem genetikai eredetű betegségben szenvedő gyermekeknél, saját köldökzsinórvérrel jelenleg is kezelnek például súlyos oxigénhiánnyal született illetve autizmus spektrumzavarral diagnosztizált gyermekeket. Ezek az intravénás kezelések jelenleg csak külföldön érhetőek el, de számos magyar család élt már a lehetőséggel és adott pozitív visszajelzést a kezelések eredményességéről.

Privát (magán, családi) vagy közösségi (donor) őssejtbankok léteznek, de Magyarországon utóbbi még nincs is, ez még várat magára. Az őssejtbankok többféle konstrukcióval készülnek az újdonsült szülők számára, így biztosítva, hogy a szerényebb anyagi körülmények között élők számára is a szolgáltatás igénybevételét. A világ ngyot fordult, a tudományos terület gyorsan fejlődik. Az orvoslásban dinamikusan fejlődő ágazattá nőtte ki magát az őssejtkutatás. Igen nagy potenciál van benne.