Túl keveset érintkezünk a közvetlen környezetünkben élő emberekkel, ezért fontos, hogy legyen egy csoport, ahol megélhetjük a valahová tartozás érzését
Önsegítő csoportokkal Dunát lehetne rekeszteni, mára szinte végtelen a különböző tematikájú és stílusú közösségek sora. De hiába hangzatos egy csoportos foglalkozás, attól még nem biztos, hogy nekünk is segít. Hogyan válasszunk olyan közösséget, ahol végre letehetjük a régóta cipelt vagy éppen friss nehézségeket? Miből tudhatjuk, hogy jó helyen vagyunk? Szakértő segít eligazodni a női körök világában.
A modern világ egyik legnagyobb kihívása, hogy szép lassan elkopnak az élő kapcsolatok. Ahogy egyre több időt töltünk a digitális térben a négy fal között, úgy fokozatosan elszigetelődünk a környezetünktől, és az internet rabsága még hagyján, a családi kapcsolatok is folyamatosan csökkennek. Márpedig az ember társas lény, ezért óriási szükség van arra, hogy újra megtapasztaljuk az összetartozás érzését.
Ebben segítenek nekünk a női gondolatébresztő és önsegítő csoportok, amelyek népszerűsége folyamatosan nő, ami nem csoda, hiszen valahol mindannyian keressük az élő, biztonságot adó és a minket elfogadó közösségeket. De hogyan találjunk olyan helyet, ahol valóban megkapjuk a támogatást, amire szükségünk van?
A közösség ereje
Farkas Dalma, a Horizont Alkotócsoport női körének alapító tagja szerint nincs abban semmi meglepő, hogy egyre több támogató közösség szerveződik, hiszen egy mikrokörnyezet kevés egy felnőtt ember számára. „Az emberek egyre inkább eltávolodnak a hozzájuk közel álló személyektől, a barátok egyre ritkábban találkoznak egymással, és még a munkahelyi megbeszélések többsége is online történik.
Túl keveset érintkezünk a közvetlen környezetünkben élő emberekkel, ezért fontos, hogy legyen egy csoport, ahol megélhetjük a valahová tartozás érzését” – kezdi a beszélgetést Farkas Dalma, majd rögtön hozzáteszi, hogy a női körök nem csupán lehetőséget teremtenek arra, hogy közösségben legyünk, hanem jó esetben mélyebb, érzelmi kapcsolatot teremtenek a résztvevők között. Vagyis onnan tudjuk, hogy jó helyen keresünk segítséget, ahol a kezdetekkor alkalmunk van arra, hogy megosszuk egymással a személyes gondolatainkat anélkül, hogy bárki ítélkezne felettünk.
„Legyen szó munkahelyi kihívásokról, párkapcsolati nehézségekről, anyai szerepekről, vagy akár önértékelési problémákról, fontos, hogy egy női körben ne ítéljünk el senkit, hanem támogassuk egymást. Egy ilyen közösség tagjaiban már eleve adott egy közös vonás, méghozzá a nemünk. Onnantól kezdve, hogy leszűkítjük a kört nőkre, máris nagyobb biztonságban érezzük magunkat, hiszen könnyebben azonosulunk egymással, ez segít abban is, hogy visszacsatolást adjunk.”
Ugyanis a cél érdekében nem elég egy biztonságos kör, nem elég, hogy megoszthatjuk a terheinket vagy a minket nyomasztó gondolatokat, az is fontos, hogy visszaigazolást kapjunk. Mert csak így tudjuk feloldani a feszültséget okozó kérdéseket. „Van, aki a munkahelyéről hoz be egy problémát, mást a párkapcsolata foglalkoztat, és még hosszan sorolhatnám, hogy milyen dilemmákkal találkozunk. Azonban minden esetben lényeges, hogy feloldjuk ezeket a feszültségeket.” Ebben segít az alkotás.
Az alkotás ereje
A női gondolatébresztő csoportok között van, ahol egyszerűen csak beszélgetnek egymással a tagok, míg máshol különböző pszichológiai eszközökkel dolgoznak. Farkas Dalma szerint szükség van ezekre a jól ismert és bizonyítottan hatékony módszerekre, hiszen általuk azok a személyek is megnyílnak, akik egyébként nehezen oldódnak fel más emberek társaságában. Többek között ezt a célt szolgálja az alkotás, amikor a résztvevők valamilyen alkotói folyamaton keresztül hozzák felszínre a félelmeiket.
Persze egy ideális csoportban nagyfokú tudatosság előzi meg ezt a lépést. „Senkitől sem elvárható, hogy azonnal kiadja magából a legmélyebb érzéseit, ezért minden foglalkozást egy közös beszélgetéssel érdemes indítani, amikor a résztvevők megoszthatják, miért érkeztek a közösségbe, ez növeli a bizalmat és segíti a kapcsolódást. Majd a beszélgetéseket alkotótevékenység követi, amelyben mindenki formába öntheti az adott kérdéshez fűződő viszonyát, ezzel is segítve az önismeretet.
Ezután kap szerepet a visszacsatolás, amikor mindenki megtapasztalhatja, hogy nincs egyedül a problémáival" – magyarázza Farkas Dalma, aki szerint tovább segíti a folyamatot, ha a csoportos alkalmak egy-egy tematika köré szerveződnek, amelyhez mindenkinek van egy viszonyítási pontja, ez lehet a gondoskodás, a különböző életszakaszok, vagy akár az, hogy mit jelent számunkra nőnek lenni?
A bizalom ereje
Az online hirdetések között nehéz eligazodni a különböző női csoportok labirintusában, és sajnos könnyen előfordulhat, hogy belefutunk egy olyan közösségbe, amely mögött nincs valódi szakmai háttér vagy érdemi tartalom, csupán egy hangzatos marketing. Az is intő jel lehet, ha a csoport hosszú távra előre elkéri a teljes összeget, de a résztvevők valójában nem tudják, mire számíthatnak. Kérdezem is Farkas Dalmát, hogy honnan tudhatjuk, hogy valóban egy segítő közösségről van szó?
A legjobb módja annak, hogy elkerüljük a csalódást, ha mindig utánajárunk, hogy pontosan milyen eszközökkel, módszerekkel dolgozik az adott csoport. Ha pedig egy leírás nem elég részletes, vagy olyan kifejezéseket használ, amelyek nem világosak számunkra, akkor bátran kérdezzünk. „Ha még nem vagyunk biztosak abban, hogy megtaláltuk a megfelelő közösséget számunkra, olyan csoportokat érdemes választani, amelyeknél az alkalmak egymástól függetlenül is kerek egészként működnek.
Így nem érezzük azt, hogy hosszú távon el kellene köteleződnünk anélkül, hogy pontosan tudnánk, mire” – mondja és még hozzáteszi, hogy ha viszont megtaláljuk a számunkra ideális csoportot, akkor legyünk lojálisak, hiszen ha egy csoport képes hosszabb ideig együtt dolgozni, akkor a résztvevők szorosabban kapcsolódhatnak egymással, végső soron ez fogja kielégíteni azt az elemi vágyat, ami mindannyiunkban ott rejtőzik, a valahová tartozás vágyat.
A férfi körök ereje
Érdekes módon a női körök népszerűsége mellett megjelentek a férfiak számára létrehozott gondolatébresztő csoportok is. Bár ezek a csoportok sokkal ritkábbak, mint a női körök, mégis fontos szerepet töltenek be a férfiak életében. A férfi körök célja, hogy a férfiak is megtalálják azt a közösséget, ahol megoszthatják egymással saját, specifikus problémáikat és kihívásaikat.
Ezek a csoportok szintén a közösségépítésre és a mélyebb kapcsolatok kialakítására helyezik a hangsúlyt, amely sok férfi számára hiánypótló lehet a mai társadalomban. „A férfi körök egy remélhetőleg összetartó, de mindenképp elfogadó férfi közösséget hoznak létre. Ez sokkal hiánypótlóbb, mint a női kör. Erről sem érdemes megfeledkezni.” – zárja gondolatait Dalma.