Így tehetjük biztonságossá a gyerek számára az online tartalomfogyasztást

Illusztrátor: Jen Barbara @barbsiegraphy
Illusztrátor: Jen Barbara @barbsiegraphy
Fotó: Jen Barbara

Ugyan a gyerek számára szórakoztató lehet mesét vagy filmet nézni a Netflixen vagy a Youtube-on, a szülőknek érdemes óvatosnak lenniük, hiszen könnyen sötét területekre tévedhet a csemetéjük, aminek komoly következményei lehetnek. Imre-Tóth Katalin gyermekpszichológussal vizsgáltuk meg azt a kérdést, hogyan tehetjük biztonságosabbá a tartalomfogyasztást a gyerekek számára.

Már rég nemcsak a tévé nézése rejthet veszélyeket. Nemhogy a tizenévesek, de már az egészen fiatal gyerekek is böngésznek a YouTube-on, a Netflixen és más streaming szolgáltatók oldalán, nem beszélve a TikTokról, ami sajnos tökéletes táptalaja a gyerek önbecsülésének lerombolásához. (Nem beszélve az őrületes TikTok kihívásokról, amelyek nemcsak a lelki világukra, hanem a testi épségükre is veszélyt jelenthetnek.)

Tehát, két dolog egészen biztos. Az egyik, hogy minden platform tele van olyan tartalommal, ami traumatizálhatja a gyereket. A másik, hogy lehetetlenség a csemete minden egyes mozdulatát szemmel tartani, különösen, ha kiskamasz. Viszont a szülő felelőssége a lehetőségeihez mérten mindent elkövetni azért, hogy biztonságossá tegye a gyermeke számára az online teret.

Mely tényezők traumatizálhatják a gyereket?

Az Amerikai Gyermek- és Serdülőpszichiátriai Akadémia pontokba szedte, mik azok a tartalmak, amik traumát idézhetnek elő a gyerekben:

  1. A filmek hangos zajai és az ijesztő, felkavaró jelenetek szorongást kelthetnek.
  2. A fiatalabb gyerekeknek gondot okozhat, hogy különbséget tegyenek a kitalált világ és a valóság között.
  3. A szexet, erőszakot, kábítószerrel való visszaélést, felnőtt témájú és sértő nyelvezetet tartalmazó filmek megtekintése negatív hatással lehet a gyermekekre és a serdülőkre.
  4. Az idősebb gyermekek és serdülők kockázatos, negatív és esetleg veszélyes dolgokat másolhatnak le, amelyeket a filmekben látnak.

Ugyanezt erősíti meg Imre-Tóth Katalin gyermekpszichológus is, aki egyéb tényezőkre is felhívja a figyelmet: „Manapság már bármihez hozzáférnek a gyerekek! A szűrők használata sem jelenthet százszázalékos biztonságot, és arról sem feledkezhetünk meg, amit egymás között osztanak meg. Rengeteg olyan inger éri a gyerekeket a net világából, amikkel nem igazán tudnak mit kezdeni. A probléma az, hogy általában a legközelebbi barátjukkal beszélik meg, ha látnak valami zavarót, aki valószínűleg szintén nem tudja feldolgozni a látottakkal. Ebből azonnal kialakul a vak vezet világtalant esete" - magyarázza a szakember.

A filmek hangos zajai, ijesztő és felkavaró jelenetei szorongást kelthetnek a gyerekekben
Fotó: Hallgerd/Getty Images

„Nemcsak az erőszakos vagy pornográf tartalmak jelenthetnek veszélyt, ugyanis manapság már az ötéveseknek szóló mesékben is olyan szövegek vannak, amik nem feltétlenül odavalók. Itt nemcsak a beszéd számít, hanem az is, hogyan viselkednek a szereplők és hogyan viszonyulnak egymáshoz. (Az is lehet egy nagyon rossz minta, ha például agresszíven vagy erőszakosan lépnek fel a másikkal szemben.)”

A legártalmatlanabbnak tűnő mesében is történhet olyan, ami felkavarja a gyerek lelkivilágát. A Fanfare csokorba szedte azokat a Disney meséket, amik negatív hatással lehetnek a gyerkőcökre. A Bambiban például azonnal visszaköszön a gyerekek legnagyobb félelme, azaz a szülő elvesztése, ami meg is történik a kis őzgidával. Az Oroszlánkirályban ugyanezt éli át Szimba, aki végignézi apja halálát. Quasimodót a saját édesapja taszította el magától, és külső adottságai miatt egész életében bujkálnia kellett, mert mikor találkozott az emberekkel, pontosan az történt vele, amire számított: kigúnyolták és meghurcolták.

Mik lehetnek a jelei annak, ha egy gyerek olyat látott, amit nem kellett volna?

Meredith Brinster klinikai pszichológus szerint lehetnek jelei annak, ha traumatikus élmény érte a gyereket. Az általa összeszedett jelek nagy általánosságban értendőek, így nem biztos, hogy a jelek alapján egyértelmű lesz számodra, hogy egy tartalom vagy mese hatott negatívan a gyermekre.

Ilyen lehet az, ha megváltozik a viselkedése. Amennyiben szélsőséges megnyilvánulást vagy jelentős változást tapasztalsz a szokásos viselkedéséhez képest, akkor valószínűleg valami nincs rendben vele. Az is árulkodó lehet, hogy olyan miatt sír vagy hisztizik, ami korábban nem volt rá jellemző. Még ékesebb jel, ha visszatér az olyan gyerekkori viselkedéshez, mint például hüvelykujjszopás és az ágyba vizelés.

A harag, az agresszió is jelzésértékű lehet, ahogy az is, ha megváltozik az iskolai teljesítménye, esetleg mániákusan ragaszkodni kezd egy tárgyhoz vagy személyhez. (Például minden nap sír, mikor az édesapja elmegy dolgozni.) Imre-Tóth Katalin ugyanakkor arra is figyelmeztet: nem mindig vannak látható jelzések.

„A gyerekek annyira a jelenben élnek, hogy arra az ingerre reagálnak, ami az adott pillanatban éri őket. Ebből kifolyólag könnyen megeshet, hogy semmi sem látszik a viselkedésén. Viszont egy idő után jöhet egy alvászavar, elkezdhet félni a sötétben, és utána nem mindig olyan könnyű visszakövetni, hogy mi lehet a probléma gyökere, mert annyi minden történik velük. De vannak esetek, mikor például elmondja, hogy horrorfilmet látott és emiatt esetleg fél attól, hogy szellemek vannak a szobájában.”

Biztonsági lépések

„A legideálisabb nyilván az lenne, ha együtt néznénk mesét a gyerekekkel, mert abban az esetben, ha bármiféle olyan, kéretlen tartalom felugrik, aminek nem lett volna szabad, vagy olyan fordulat történik a mesében, ami megrázó lehet, akkor ott a szülő, aki azonnal tudja kezelni a helyzetet. Ám az esetek döntő többségében a gyerekek nem a szülővel együtt néznek mesét vagy videót. Ha egy szülő nagyon óvatos szeretne lenni, akkor előre megnézi a mesét, hogy mi van benne, de ha erre nincs mód, ám a szülőnek kétségei vannak a mesét illetően, akkor mindenképpen jobb, ha együtt nézik” - mondja Imre-Tóth Katalin.

glamour plusz ikon Kicsúszik-e a kezünkből a gyermekként influenszerré vált alfa generáció?

Kicsúszik-e a kezünkből a gyermekként influenszerré vált alfa generáció?

Ha már nagyobb a gyerek, akkor fel lehet készíteni arra, hogy nagyon sok felkavaró tartalmat láthat, és meglehet, hiába mondja neki az ember, hogy ne keressen rá, akkor is rá fog, vagy minimum egy osztálytársa lesz az, aki megmutatja. Éppen ezért lehet még úgy felvértezni a gyereket, hogy megbeszélik vele: ha bármi zavarót, furcsát, szokatlant lát, amit nem tud hová tenni, akkor nyugodtan mondja el, kérdezzen vele kapcsolatban, mutassa meg neked, és a beszéljék át együtt a látottakat.”

Amit még megtehetsz: szűrők beállítása az online platformokon

Netflix

A Netflix Help Centerében pontról pontra ismertetik, hogyan hozhatsz létre külön profilt a gyermekednek, ahol utána beállíthatod milyen korhatáros tartalmakat nézhet és miket kívánsz blokkolni. (Ezzel együtt fontos jelszóval ellátni a saját profilodat, hogy ne férhessen hozzá.) Sőt, arra is lehetőséged van, hogy beállítsd az előzetesek automatikus lejátszását vagy éppen a kikapcsolását. Ami pedig mindig segítség lehet, hogy láthatod az előzményeket, azaz hogy milyen tartalmakat nézett a gyerek!

MAX

A Netflix szülői felügyeletéhez hasonlóan működik a Max (egykor HBO Max) Help Centere. Létrehozol egy profilt a gyereknek, ahol beállítod, hogy a korának megfelelően milyen tartalmakat nézhet és miket nem. Itt is nagyon fontos: a tiéd vagy a család más tagjainak profiljához legyen PIN-kód beállítva, hogy ne válthasson át egy másik fiókba.

Youtube Kids

A YouTube Kids-en be tudsz jelentkezni a saját profiloddal, majd létrehozhatsz a gyermekednek egy profilt. Miután megadtad a korát, eldöntheted, hogy bekapcsolod vagy kikapcsolod a keresést. Ha kikapcsolod, akkor a gyermeked csak a YouTube Kids alkalmazás által ellenőrzött csatornákról származó videókat nézheti meg.

Ugyanakkor a Nemzeti Kibervédelmi intézet összeszedte egy cikkben a Youtube Kids előnyeit-hátrányait, amiből kiderül: a szűrő ellenére előfordulhat, hogy oda nem illő tartalmak jelennek meg, mivel technikai értelemben a Youtube Kids a YouTube-ot használja, és algoritmus segítségével szűri az oda nem való tartalmakat, de olykor az algoritmus is hibázhat. Viszont ahogy a Youtube-on, itt nincs lehetőség arra, hogy idegenek lépjenek kapcsolatba a gyerekkel és időkorlát is megadható.

TikTok

Hivatalosan 13 éves kortól lehet regisztrálni a TikTokra. Továbbá a 13-15 évesek profilja privát és csak azok láthatják a tartalmaikat, akiket a felhasználó elfogad. Miután regisztráltad a gyermeked, állítsd be a Családi biztonság funkciót, így összekapcsolhatod a saját fiókodat a gyerkőcödével. Ennek segítségével szabályozhatod a képernyőidőt, és a korlátozott mód bekapcsolásával pedig a korának nem megfelelő tartalmakat is.

A szakértő szerint az lenne a legideálisabb, ha együtt néznénk filmet a gyerekekkel
Fotó: PKPix/Getty Images

Azt is megszabhatod, hogy használhatja-e a keresés funkciót. Viszont arról nem árt tudni, hogy üzeneteket kaphat, ha elmúlt 16 éves és 17 évesen már live-ozhat is. Ugyanakkor a TikTok hivatalos oldala figyelmeztet arra, hogy a szülőket segítő lehetőségek csak a mobilalkalmazásban működnek, a böngészőben nem. Arról sem árt tudni, mint a Youtube Kids esetén: itt is előfordul, hogy minden beállítás és tiltás ellenére az algoritmus miatt kéretlen tartalom jelenik meg.

Mint láthatod, valóban nincs olyan szűrő, ami százszázalékos lenne. Ezért mindig a szülő felelőssége, hogy hány éves kortól engedi a gyermeket hozzáférni a digitális tartalmakhoz. Ha odafigyelsz a szűrők használatára, mellette szemmel tartod a gyermeked online tevékenységét, és beszéltek is róla, akkor nyugodt lehetsz, hiszen mindent megtettél azért, hogy biztonságban tudd őt.