„Minden rezgés: a víz, amit iszunk és a sejt, amely megbetegszik, de gyógyítható” – Tényleg gyógyulhatunk hangterápiával?

A hangterápiának megalapozott tudományos háttere van
A hangterápiának megalapozott tudományos háttere van
Fotó: microgen/Getty Images

A gyógyulás sokféle formát ölthet: egy különleges mozgásforma, egy szakember által irányított és kontrollált beszélgetés vagy egy alternatív terápia is kiutat jelenthet a testi-lelki gyötrelmekből. Öngyógyító sorozatunkban olyan különleges terápiákat próbálunk ki és mutatunk be, amelyek – újdonságuknál vagy hatékonyságuknál fogva – alternatívát jelenthetnek egy sötétebb periódusban. Ilyen a frekvencia- vagy más néven hangterápia, amely az egyik legősibb nyelvvel, a hangok erejével operál.

Egy sötét szobában fekszem, végre csend van körülöttem. Nem a megszokott, „városi” csend: ezt most nem zavarja meg sem sziréna, sem az utcáról beszűrődő zaj. A falak vastagon szigeteltek, körülöttem csak az óriási hangszórók sziluettjét érzékelem, amelyekből pillanatokon belül mély, kellemes zúgás indul meg felém, és percről percre jobban megtapasztalom a frekvenciaterápia erejét. Amely korántsem elhanyagolható.

Minden rezgés?

Érczy Zsolt, a Sound Garden alapítója rendkívüli felkészültséggel várja a hozzá érkezőket: a (hozzám hasonló) szkeptikusok előítéleteit a frekvenciaterápia tudományos történetének ismertetésével igyekszik ledönteni. „A hang és a zene valójában a matematika és a fizika területe. 2500 évvel ezelőtti feljegyzések bizonyítják, hogy már Pitagorasz és Hippokratész is kísérleteztek különböző hangokkal és frekvenciatartományokkal” – kezdi. „A modern tudományban a neurológia és a pszichológia kezdett foglalkozni a hanggyógyászattal, amely mára kiemelt jelentőséggel bír a degeneratív idegrendszeri problémák és a pszichoszomatikus betegségek kezelésében” – meséli, majd egy érzékletes példával igyekszik velem megértetni a terápia lényegét.

A hangterápia abból a feltevésből indul ki, miszerint minden rezgés: a víz, amit iszunk, a szék, amin ülünk, és a sejtek, amelyekből felépülnek a szöveteink, szerveink, végső soron a testünk. „Ha egy ablaküveg felé egy kis hangfalból adott frekvenciát sugárzunk, az összetörik. Az őt »egybe tartó« frekvencia már nem volt képes ugyanarra, mert egy domináns frekvencia felülírta a működését. Ez történik a szervezetünkben, betegség esetén is: hiába küldünk a szervezetünknek tudatos, gyógyító üzeneteket, ha a tudat alatti, domináns gondolatainkban más program fut.” – magyarázza a szakember. A beteg sejt ugyanakkor más frekvencián rezeg, mint az egészséges, ezzel együtt (szerencsére) gyorsabb változásra (gyógyulásra) képes, ha a környezete arra jobban alkalmas: azaz megfelelő az energiaszintje és a frekvenciája.

Amennyiben a testünk sokat tartózkodik bizonyos frekvenciákra hangolt térben, az megnyugtathatja az elmét. A különböző hangfrekvenciák hatására csökkenhet a szervezetünk kortizolszintje (ez közvetetten vérnyomáscsökkenést eredményez, egyúttal megerősítheti az immunrendszer védekező-mechanizmusait), javulhat a mentális fókusz, a memória, emiatt a tanulási hatékonyság, de fejleszthető vele a sportteljesítmény is. Egyes kutatások szerint léteznek olyan egészségügyi (főképp pszichoszomatikus) problémák, amelyeket bizonyítottan megelőzhet a terápia, de a már kialakult betegségek – így például az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór vagy a tinnitus – tüneteit (is) csökkentheti vagy lefolyását lassíthatja.

Frekvenciák bűvöletében

A Sound Gardenben az első alkalmat konzultáció előzi meg: a szakember a felsorolt panaszok alapján javaslatot tesz a terápiára, egyúttal általa történik a konkrét terápiás frekvencia kiválasztása is. (A központ kezelései 40 és 963 hz között, 15-25-35 perces hosszban vehetők igénybe.) Zsolt azonban már a próbaüzem előtt figyelmeztet: egy alkalomtól ne várjak csodát, legalább heti 2-3 alkalom szükséges négy héten keresztül ahhoz, hogy hosszan tartó változás legyen érzékelhető.

Miután néhány mondatban összefoglaltam, hogy az utóbbi időben egyre-másra szétesik a figyelmem és nehezen tudok egy dologra koncentrálni, Érczy Zsolt mosollyal az arcán magamra hagy azzal az utasítással, hogy próbáljak meg a légzésemre figyelni, majd – ha megy – igyekezzek pozitív szcenáriókat magam elé képzelni a hangterápia alatt. Mielőtt leoltaná a villanyt, megjegyzi: ne ijedjek meg, nem dőlnek rám a falak, azok direkt állnak meghatározott szögben (speciálisan egymáshoz illesztve) annak érdekében, hogy a hanghullámok pontosan oda érkezzenek, ahova kell.

glamour plusz ikon Stresszcsökkentés és immunerősítés természetes módon: ezért érdemes kipróbálni az erdőfürdőzést

Stresszcsökkentés és immunerősítés természetes módon: ezért érdemes kipróbálni az erdőfürdőzést

Tapasztalatok

Miután becsukja az ajtót, súlyos csend telepszik a szobára (a hangszigetelés is tökéletesen működik), majd néhány másodperc múlva kellemes dallam indul el, amit magamban „kozmikus zenének” nevezek el. Később a szakember is megerősíti a címke helyénvalóságát: solfeggio frekvenciákat állított be nekem. (Ezeket a hangokat gyakran használják meditációk során is, ilyen például a sokak által ismert OMM hangzás.) Ugyan a terápia első pár percében nehezen tudok ráhangolódni (touché) a terápiára (folyamatosan azon kattogok, mi dolgom van még aznap), néhány perc után kezd kiengedni a testem: elzsibbad a kezem (szép analógiája ez annak, hogy igyekszem kiengedni a kezeim közül a kontrollt) és bizseregni kezd a tarkóm, egyre inkább át tudom engedni magam a hangterápiának.

Igyekszem pozitív képeket manifesztálni, amely (érdekes módon) most könnyebben megy, mint a reggeli meditációk során: mintha a hangok megkönnyítenék a dolgom, egyúttal segítenének abban, hogy ne, vagy kevésbé kalandozzanak el a gondolataim. A hangterápia végeztével sokkal energikusabbnak és kipihentebbnek érzem magam, mint az utóbbi időben bármikor. A délután folyamán olyan szintű fókuszáltságról teszek tanúbizonyságot, amit már rég tapasztaltam: végre be tudok fejezni egy cikket anélkül, hogy folyamatosan a telefonom után kapkodnék. Hiába halmozódnak a feladatok, végre megértem: felesleges energiát égetek csak a multitaskingolással, helyette inkább a feladatok ésszerű beosztásán kezdek gondolkodni.

A tapasztalat hatására ismét megállapítom magamban: nehezemre esik elhinni, mennyi olyan dolog létezik a világon, amely a maga egyszerűségénél fogva képes arra, hogy támogassa és gyógyítsa a szervezetem, mindössze némi nyitottságra van szükség ahhoz, hogy kipróbáljam és megtapasztaljam, vajon működik-e.