Ezeket az alapvető kérdéseket tedd fel, ha kezded elveszíteni a kapcsolatot önmagaddal
Még a legkiegyensúlyozottabbak élete is hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel tarkított. Mindannyiunknak vannak mélypontjai, a kérdés az, hogy rendelkezünk-e a megfelelő önismerettel és támogató eszköztárral ahhoz, hogy újra és újra lelket öntsünk magunkba, és feltápászkodjunk.
A belső békénket millió impulzus zavarhatja meg kihívásokkal teli mindennapjaink során, azonban ha megtanulunk tudatosan gondoskodni önmagunkról, az érzelmi és a fizikális kimerültséget egyaránt lényegesen könnyebben tudjuk majd kezelni. Ha úgy érzed, hogy mostanában nem vagy önmagad, esetleg felszalad a szemöldököd az öngondoskodás hallatán, akkor a legjobb helyen jársz, ugyanis elhoztunk pár alapvető kérdést számodra.
Egyértelműnek tűnhet, mégis gyakran háttérbe szorul
Ha a tested és a lelked rendben van, akkor a nem éppen zökkenőmentes hétköznapok stresszhelyzeteivel is gond nélkül meg tudsz birkózni. Gondoskodni önmagadról nem önzőség: nem véletlenül kell először a saját oxigénmaszkodat felhelyezned a repülőn, és csak ezt követően segíteni másoknak – igen, még akkor is, ha nagyon szereted őket. Akkor tudsz adni a számodra legfontosabbaknak, ha közben nem fogysz el, ehhez pedig tisztelned kell az egészséged.
Hogyan csináld?
Az alábbiakban arra fogunk rávezetni, hogyan tudsz összeállítani magadnak egy egyéni öngondoskodási listát, amelyhez bármikor visszatérhetsz, amikor csak szükséged van rá. Nincs egységes forgatókönyv, hiszen mindenki egyedi igényekkel rendelkezik. Fordíts hát egy kis időt és energiát a saját szükségleteid feltérképezésére: főzz egy teát, gyújts gyertyát, indítsd el a kedvenc lejátszási listádat, hiszen itt az ideje, hogy tartósan visszatalálj önmagadhoz.
Az öngondoskodási listádat megalkotva ne feledd, hogy mindehhez azért fogsz hozzá, hogy neked jobb legyen. Épp ezért alakítsd magát a tervezési folyamatot is kedvedre: írd a pontokat a legszebb füzetedbe, ragaszd fel a tükörre, esetleg állítsd be a telefonodon vagy a laptopodon háttérnek, emlékeztetőnek. Emellett figyelj arra, hogy csak olyan tevékenységek elvégzése mellett köteleződj el, amelyek valóban életszerűnek, kellemesnek és kényelmesnek bizonyulnak számodra.
És most az alapvető kérdések
Először is, gondolj egy olyan időszakra az életedben, amikor kifejezetten boldog voltál, tele derűs nyugalommal és pozitív érzésekkel. Ha kell, visszamehetsz egészen a gyermekkorig. Mivel tudnád újra, tartósan előcsalogatni ezt a hozzáállást? Talán az azóta rád háruló felelősséget nem feltétlenül tudod csökkenteni, de egy kis játékosságot biztosan be tudsz csempészni a hétköznapokba. Ehhez rendszeresen kell priorizálnod önmagad, nem csak a nehezebb periódusokban.
Kezdd az alapvető fizikai szükségletek számbavételével:
- Legalább 7-9 órát alszol naponta? Lehet, hogy nyolc óra alvás után még nyűgös vagy, de a nyolc és fél éppen tökéletes. Szemmaszkot fel!
- Megfelelően hidratálsz és rendszeres időközönként, tudatosan és egészségesen étkezel? Szerezz be egy helyes kulacsot, amit mindenhová magaddal vihetsz, és mindig szakíts időt a tápláló evésre.
- Mikor voltál utoljára rutin orvosi kivizsgáláson? Itt az ideje, hogy legalább évente ellenőriztesd magad, az egészséged nem játék!
- Eleget mozogsz? Válassz egy kedvedre való mozgásformát, és próbálj meg elköteleződni mellette, hidd el, csodákat művel majd a közérzeteddel. Fuss, jógázz, táncolj a tükör előtt, vagy csak sétálj többet a friss levegőn.
- Jelen van az intimitás az életedben? Itt nem feltétlenül a szerelmed érintéséről van szó. Ajándékozd meg magad egy masszázzsal, öleld meg a szeretteidet, vagy bújj össze a kedvenceddel minél gyakrabban.
Ezt követően térj át mentális szükségletek feltérképezésére:
- Mennyire vagy tisztában a határaiddal? A sziklaszilárd határok felállítása és védelme elengedhetetlen a kiegyensúlyozottsághoz. Nem kell mindenkinek megfelelned – kommunikáld bátran az igényeidet, és ne félj nemet mondani.
- Milyen gyakran tartasz szünetet? Semmi nem ér annyit, hogy túlterheld vagy kiégesd magad. Még a legproduktívabb napok ütemtervének is tartalmaznia kell legalább egy pár perces idősávot, amelyet magadnak szentelhetsz.
- Mennyire vagy jelen az életedben? Ha már az idejét sem tudod, mióta működsz repülőgép üzemmódban, akkor mindenképp érdemes megfontolnod a tudatos jelenlét, a meditáció és a naplózás gyakorlását.
Mindig és minden körülmények között priorizáld a jóllétedet. Persze az öngondoskodás mindenki számára mást jelent: elképzelhető, hogy a párod vagy a barátaid számára bevált módszerek nálad kevésbé, vagy egyáltalán nem működnek. Épp ezért rendkívül fontos, hogy szánj pár csendes, befelé forduló órát a listád összeállítására, a befektetett idő és energia ugyanis hosszú távon a mentális és a fizikális egészséged számára egyaránt gyümölcsöző eredményekkel szolgál majd.
GLAMOUR-tipp: Az öngondoskodási tervedet a fent említett példákon kívül számtalan egyéni szükséglettel bővítheted a rendszeres terápiától kezdve a kreatív alkotáson át a forró és illatos fürdőig, amellyel időközönként szeretnéd megajándékozni magad. Ne feledd, ahogy te változol, az igényeid is folyamatosan alakulnak, térj hát vissza rendszeresen, és vizsgáld felül a listát. Kellemes öngondoskodást!