Ha a nyelvet játékosan tanulják a gyerekek, egyszerre szakadnak ki a kórházi mindennapokból és szereznek meg észrevétlenül rengeteg tudást

2024. december 14.
Az Amigos a gyerekekért Alapítvány önkéntesei kórházakban is a gyermekek segítségére vannak, nem is akárhogyan
Az Amigos a gyerekekért Alapítvány önkéntesei kórházakban is a gyermekek segítségére vannak, nem is akárhogyan
Fotó: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

Ha valaki huzamosabb ideig volt már kórházban, az tudja, hogy az egy dolog, hogy úgy tűnik, ólomlábakon jár az idő, de olykor még a színek is fakóbbnak tűnnek az épület falai között. Gyermekként még nehezebb kiismerni ezt a közeget, az apró kezekből pedig még a legminimálisabb kontroll is átkerül az orvosok és a szülők kezébe a kórházban töltött időszakban. Az Amigos a gyerekekért Alapítvány egyetemista önkéntesei játékos nyelvtanulással igyekeznek mosolyt csempészni a gyerekek arcára, munkájuk nyomán pedig felmerül a kérdés: vajon a nyelvtanulás gyógyító erővel bír egy ilyen szituációban?

„Lányok, mit szólnátok hozzá, ha UNO-zás közben megtanulnánk a színeket németül? Gelb, rot, grün... Felírjuk nektek egy cetlire? Közben vigyázz a branülödre!” – az idézett mondatok nem egy fikciós regény lapjairól, hanem egy konkrét emlékből származnak. Somogyi Brigitta, az Amigos a gyerekekért Alapítvány egyik önkéntese idézi fel, hogyan tanított meg két kislányt néhány német nyelvű szóra. Ez a szcenárió nem ritkaság a Amigos háza táján, sőt! Az alapítókban már a kezdetek kezdetén megfogalmazódott az a gondolat, hogy – akárcsak egy nagy testvér – örömmel tanítanának valamit azoknak a gyerekeknek, akik a kórház falai között élik mindennapjaikat. A „valami” végül nyelvtanulásban manifesztálódott, mára pedig egyre több azoknak a gyerekeknek a száma, akik a kórházból kikerülve nemcsak a tűszúrások nyomait viselik a testükön, hanem (például) el tudják sorolni az UNO-kártyák színeit németül.