Minden jógagyakorlást így zárunk, de lehet, hogy nem kéne?

2025. február 6.
Talán meglepő, de a namaste szócskának nyugaton sokkal istenibb, spirituálisabb üzenetet tulajdonítunk, mint amellyel valójában bír
Talán meglepő, de a namaste szócskának nyugaton sokkal istenibb, spirituálisabb üzenetet tulajdonítunk, mint amellyel valójában bír
Fotó: g-stockstudio/Getty Images

A jóga ősi gyakorlata az elmúlt években legnagyobb örömünkre a modern nyugati világban is széles körben elterjedt. Mostanra sokféle ágazata ismert, egy dologban azonban gyakran megegyeznek az órák, mégpedig abban, hogy a jógaoktatók nagy valószínűséggel a namaste szócskával kezdik vagy zárják őket.

A namaste egy több ezer éves szanszkrit kifejezés. Talán már veled is előfordult, hogy lelkesen használtad jóga, esetleg meditáció előtt vagy után, de elgondolkodtál már azon, hogy mire is utal valójában? Hiszünk abban, hogy amikor egy a miénktől eltérő kultúrából származó hagyományt követünk, érdemes megismerkednünk a gyökereivel, így cikkünkben tisztázzuk a félreértéseket a jelentésével kapcsolatban.

Sokan a lehető legjobb szándékkal, mégis anélkül használunk bizonyos idegen kifejezéseket, hogy igazán ismernénk őket. Talán meglepő, de a namaste szócskának nyugaton sokkal istenibb, spirituálisabb üzenetet tulajdonítunk, mint amellyel valójában bír. A tévhittel ellentétben a namaste szemantikailag nem hordozza magában, hogy „a bennem lévő isteni fény látja és tiszteli a benned lévő isteni fényt”. De akkor mégis mit jelent? Szabad-e használni, és ha igen, milyen összefüggésben?

Egyszerűbb, mint gondolnánk

Mielőtt még kimondanánk, tartsuk szem előtt, hogy a namaste egy egyszerű köszöntés, amely leginkább úgy fordítható, „üdvözlet neked”. Dr. Steven Vose vallástudományi szakértő, a denveri Colorado Egyetem vendégprofesszora szerint a namaste két szóból áll: az első szó a namah, amely olyan kifejezésekkel fordítható, mint a dicséret, tisztelet, meghajlás, imádat és tiszteletteljes üdvözlés, míg a második szó a te, amely ebben a kontextusban annyit jelent, hogy neked.

A namaste tehát az „üdvözlet neked” mellett a „dicséret neked”, „tisztelet neked” vagy „meghajlok előtted” jellegű udvarias köszöntésekkel egyenlő. „A modern indiai használatban a namaste a legtöbb kontextusban a helló szimbolikus súlyával bír, kivéve ha valaki kifejezetten a guruját, tanárát, idősebb rokonát üdvözli.” – fogalmazza meg a vallástudományi szakértő a mindbodygreen magazinnak hozzátéve, hogy nemcsak a hinduk, de a dzsainák, a buddhisták és a szikhek is használják ezt a kifejezést.

glamour plusz ikon A yin jóga lenne az érzelmi és testi blokkok feloldásának kulcsa?

A yin jóga lenne az érzelmi és testi blokkok feloldásának kulcsa?

A kulturális kisajátítás határai

Dr. Dheepa Sundaram, a Denveri Egyetem vallástudományi adjunktusa szerint szép dolog isteni jelentést tulajdonítani az üdvözlésnek, ugyanakkor a namaste túlzásba vitt, félreértelmezett használatával a kulturális kisajátítás jelenségét kockáztatjuk. Nem arról van szó, hogy nem szabad használni a namastét. Nem szabad azonban olyan jelentést tulajdonítani neki, ami nem is létezik, hiszen ezzel egzotizálunk egy általunk meg nem értett kultúrát.hívja fel a figyelmet az adjunktus a tévhit kapcsán.

Ahogy korábban is említettük, elengedhetetlen, hogy amikor egy a miénktől eltérő kultúrából származó rituálét, gyakorlatot követünk, azt a lehető legnagyobb tisztelettel tegyük. A namaste ismétlése a jógához hasonlóan nagy népszerűségre tett szert a nyugati kultúrában. Nemcsak a jógastúdiókban találkozhatunk vele, de különféle termékekről is visszaköszön – a „nama-slay”, valamint „nama–stay in bed” feliratú pólók, táskák, kulacsok viszont már egyértelműen átlépnek egy határt.