Egyre több cég ismeri fel, hogy a női munkavállalók támogatása kulcsfontosságú
Amikor a munkahelyi mentális egészség kerül előtérbe, akkor a nők sokkal nagyobb figyelmet érdemelnek, nekik ugyanis sokkal nagyobb mértékben kell egyensúlyozni a munka és a magánélet kihívásai között. Ez sokszor kiégéshez vezet, nem csak holmi „hogyan osztom be az időmet” kérdés.
Egy 2023-ban végzett vizsgálat szerint a mentális egészséggel kapcsolatos szabadságok közel 70 százalékát nők vették ki, ezen belül is főleg a fiatalabb generáció gondolta úgy, hogy nem bírja tovább és egy kis szünetre van szüksége. Aggasztó szám továbbá, hogy az ezredfordulós nők egyharmada, és az X generációs hölgyek 30 százaléka jelenleg is kiégettnek érzi magát. A folyamatos fejlődési kényszer, a rohanás, az elvárások olyan nehézséget jelentenek, ami mellett már nem jut idő a pihenésre, a regenerálódásra.
Ha pedig nincs idő a feltöltődésre, akkor jön a szorongás, a stressz, az alváshiány, illetve a többi egyéb mentális betegség. Szerencsére azonban egyre több cég ismeri fel a problémát, és próbál tenni azért, hogy mind a nők és a férfiak is elégedettek legyenek a munkahelyükön. A témáról Nebojsza Zsófiával, a Női Egészség Alapítvány projektvezetőjével, jógaoktatóval, a Selon Sophie Society alapítójával beszélgettem.
Hogyan és milyen formában támogathatják a cégek a női dolgozóikat?
A női munkavállalók támogatása számos formában megvalósulhat. Ilyen például az orvosi szűrővizsgálatok támogatása, a női egészséget érintő rendszeres orvosi vizsgálatokhoz való hozzáférés biztosítása, mint a nőgyógyászati szűrések, vagy éppen a hormonális egyensúlyt érintő konzultációk. De ide tartozik a menstruációs szabadság vagy a rugalmas munkavégzés biztosítása is. Egyes vállalatok például lehetővé teszik, hogy a dolgozók otthon maradhassanak vagy könnyített feladatokat végezzenek nehéz napjaikon.
Vannak cégek, akik felismerték a jóga, a meditáció, a stresszkezelő programok hatékonyságát, amit igyekeznek bevezetni a cég életébe is. A fizikai és mentális jóllét támogatása segíthet a menstruációval kapcsolatos panaszok csökkentésében, és javíthatja a munkavállalók általános közérzetét. Végül pedig jó lehetőség a Ciklusbarát Munkahely Programhoz való csatlakozás. A vállalatok elérhetik az alapítvány által biztosított képzéseket, edukációs anyagokat, és támogathatják a menstruációval kapcsolatos tudatosság növelését és a tabuk ledöntését. Ezek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a női dolgozók jobban érezzék magukat a munkahelyükön.
Menstruációs görcsöktől szenvedsz? Nem kell Kínáig menned azért, hogy megtapasztald a kínai orvoslás legszuperebb, görcsoldó metódusait!
Mi van akkor, ha egy munkahely nem biztosít ilyen lehetőségeket? Mit tehetnek azok a nők, akiknek feltöltődésre van szükségük?
Ha egy munkahely nem kínál menstruációval kapcsolatos támogatást, a munkavállalók számára még mindig van lehetőség arra, hogy saját kezükbe vegyék a jóllétük menedzselését. Például bevezethetjük a mindennapjainkba a jógát és a meditációt. A tematikus gyakorlatok ugyanis segíthetnek csökkenteni a menstruációs fájdalmakat és a stresszt. Emellett érdemes odafigyelni az étkezésre is.
A megfelelő tápanyagbevitel, például vasban és magnéziumban gazdag ételek fogyasztása javíthatja a menstruációs egészséget. Végül pedig érdemes nyíltnak lenni a munkáltató felé. Ha több dolgozó is igényt tartana ilyen támogatásra, érdemes felvetni az igényt a vezetőség felé, és közösen keresni egy megoldást. Merjenek beszélni róla!
Beépíthető a jóga és meditáció a céges kultúrába?
Abszolút! Egyre több vállalat ismeri fel, hogy a munkavállalók mentális és fizikai jóllétébe való befektetés hosszú távon megtérül. Jómagam is több vállalatnál tartok office jógaórákat, és egyre nagyobb rá az igény a dolgozók részéről, a “jógás” napokon, mindig teltházas az iroda. Hogy ez miként működhet? Szerintem heti egy-két alkalom szervezett jóga- vagy meditációs óra, kialakított pihenőhelyiségek a munkahelyen, ahol rövid relaxációkat végezhetnek a kollégák, már sokat segíthet nők életében.
De ott vannak az online meditációs anyagok vagy applikációk is, amelyeket akár extra juttatásként is adhatnak a munkavállalók számára. Ezeknek a dolgoknak számos előnye lehet. Ami talán kiemelendő, hogy a dolgozók kevesebb stresszt élnek meg, és hatékonyabban tudnak koncentrálni. Emellett csökkenhet a betegszabadság számra, valamint nőhet a lojalitás a vállalat iránt. De nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a céges kultúra átalakítása jobb munkakörnyezetet, és a kollégák közötti harmonikus kapcsolatot eredményezheti.
Nem mindenki számára tiszta, hogy mi a menstruációs szabadság, fejtsd ki kérlek az ő kedvükért.
A menstruációs szabadság azt jelenti, hogy a nők számára extra szabadnapokat vagy rugalmas munkavégzést biztosítanak a menstruációjuk alatt, különösen, ha fájdalmas tünetekkel küzdenek. Nemzetközileg Spanyolország a leghíresebb erről, hiszen itt vezették be először az államilag szabályozott fizetett menstruációs szabadságot. De Japánban, Dél-Koreában és Indonéziában is van törvénybe iktatott lehetőség a menstruációs szabadságra.
Ami a konkrét vállalatokat illeti: az Indiai Zomato vállalat, az Ausztrál Modibodi cég azok, amelyek menstruációs szabadságot biztosítanak munkavállalóiknak. Magyarországon viszont sajnos jelenleg nincs törvényi szabályozás, de egyes vállalatok saját döntésük alapján biztosíthatnak rugalmas munkavégzést erre az időszakra.
Szeretnék előre tervezni, de az endometriózisom miatt sosem tudnom megígérni, hogy ott leszek a következő fellépésemen
Mik a tapasztalatok, nem élnek ezzel vissza a nők?
Ez a félelem természetes, de a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy az ilyen támogatások bevezetése nem csökkenti a produktivitást, hanem éppen hogy növeli a dolgozók elégedettségét és elkötelezettségét. Egy jól kialakított rendszerben a menstruációs szabadság vagy rugalmas munkavégzés bizalmon alapul, és a dolgozók általában nem élnek vissza vele. Hasonló programok esetén (pl. betegszabadság, szülői szabadság) sem tapasztalható tömeges visszaélés, ha az átlátható és jól kommunikált.
Amennyiben a vállalatok tartanak a visszaélések lehetőségétől, orvosi igazoláshoz is köthető ezen szabadnapok igénybevétele, azonban ez extra adminisztrációs terhet ró a munkáltatóra.
Végül pedig érdekelne, hogy szerinted milyennek kellene lennie egy jó munkahelynek, ahol a nők is jól érzik magukat?
Egy támogató, befogadó és egészségtudatos munkahely figyelembe veszi a női munkavállalók sajátos igényeit. Olyan lehetőségek segíthetnek, mint az egészségbarát vállalati kultúra, a szűrővizsgálatok támogatása, a rugalmas munkavégzés vagy éppen a menstruációs szabadság. A másik fontos tényező a dolgozók általános közérzetét javító programok, mint a jóga, a meditáció és a stresszkezelés.
Biztosítani kell továbbá, hogy a női dolgozók is egyenlő eséllyel fejlődhessenek, legyen a cégnél bér- és karrieregyenlőség. Végül pedig, ami mindig fontos: olyan munkahelyekre van szükség, ahol a nők bátran beszélhetnek az őket érintő kérdésekről anélkül, hogy hátrány érné őket.