Multitasking helyett mono-taskingra buzdít a tudomány, mert a fókuszált figyelem az életminőségünket is javíthatja

ma 13:32
Azok, akik képesek egyetlen feladatra összpontosítani, jobban tudják kiaknázni a potenciáljukat, mint azok, akik folyamatosan próbálják több irányba osztani az energiájukat
Azok, akik képesek egyetlen feladatra összpontosítani, jobban tudják kiaknázni a potenciáljukat, mint azok, akik folyamatosan próbálják több irányba osztani az energiájukat
Fotó: Matthias Clamer/Getty Images

Az online világ olyan ütemben pörög, hogy egy pillanatra sem hagy nyugtot az agyunknak. A digitális térben, ahol minden egyes vibráló hang és frissülő hírfolyam folyamatos figyelmet követel, az emberi elme ma már egyre inkább megpróbál megfelelni a multitasking követelményének.

Párhuzamosan, több digitális okos eszközt használunk egyszerre és ahhoz vagyunk hozzászokva, hogy akkor lehetünk csak sikeresek, ha agyunk több irányba figyel, ahelyett, hogy teljes mértékben elmerülne egyetlen dologban. Lehet, hogy amit az agyunk eddig jónak hitt, valójában csak egy végtelen, kimerítő körforgás, amely folyamatosan aláássa a hatékonyságunkat? A fókuszálás az új luxus? És vajon miért válik a mély figyelem – amit eddig talán elhanyagoltunk – a valódi értékké a digitális korban?

Miért akarunk mindent egyszerre csinálni?

Az azonnali információáramlás és a technológia hatására úgy érezzük, hogy könnyen lemaradunk, ha nem vagyunk folyamatosan elérhetőek vagy nem foglalkozunk egyszerre több dologgal. Az okostelefonok, a közösségi média és az emailek világában az agyunk mintha áramlásba kerülne, állandóan arra ösztökélve, hogy figyeljünk és reagáljunk.

Valójában a multitaskingnak komoly korlátai vannak. Az agy nem úgy működik, mint egy számítógép, amely gyorsan válthat két program között. Az emberi agy inkább egy-egy feladatra fókuszál, és amikor több dolgot próbálunk egyszerre végezni, valójában a figyelmünket osztjuk meg, és folyamatosan „térünk vissza” a különböző feladatokhoz. Ez a folyamatos váltogatás nemcsak hogy csökkenti a hatékonyságot, hanem hosszú távon kimeríti az agyunkat, mivel minden egyes váltás újabb mentális energiát igényel.

glamour plusz ikon A felnőttkori figyelemzavar nem betegség, hanem védekezés, ezért nem szabad félvállról venni

A felnőttkori figyelemzavar nem betegség, hanem védekezés, ezért nem szabad félvállról venni

Ez a multitasking-mítosz tehát egy olyan illúzió, amely a figyelmünk szétaprózódásához vezet. Az agy nem képes valódi párhuzamos feldolgozásra, hanem inkább egy gyors váltogatásban dolgozik, amit az agykutatók ”kognitív váltásnak” neveznek. Mindez megerősíti azt a tényt, hogy miközben az agyunk több feladatra próbál koncentrálni, valójában kevesebb figyelmet és energiát fordítunk mindegyikre.

„A multitasking népszerűségének az az egyik oka, hogy a mai modern világban minden gyorsan működik, illetve a technológia is lehetővé teszi számunkra, hogy egyszerre több dolgot csináljunk - mindennek tetejében pedig van egy társadalmi elvárás is. A valóságban viszont ez inkább a feladatok gyors váltogatásáról szól, mintsem tényleges párhuzamos munkavégzésről.

Az agyunk evolúciósan nem úgy épült fel, hogy képes legyen hatékonyan, egyszerre több komplex feladatra koncentrálni. Gondoljunk bele, az őskorban sokkal egyszerűbb volt az élet, nem volt ennyi impulzus. A figyelmünk ilyenkor megosztottá válik, a teljesítményünk csökken, növeli a hibázás lehetőségét és kimerüléshez és kiégéshez is vezethet” - fejtette ki Tóth Laura pszichológus.

A mély figyelem lehet a rejtett szupererőd?

Kicsit ki kell mozdulnunk a multitaskingra épülő mentalitásból ahhoz, hogy fókuszált, magas szintű teljesítményt érhessünk el. Az egyszerű igazság, hogy „a kevesebb néha több”, különösen igaz az élet minden területén, ahol kiemelkedő teljesítményt várunk el. Azok, akik képesek egyetlen feladatra összpontosítani, jobban tudják kiaknázni a potenciáljukat, mint azok, akik folyamatosan próbálják több irányba osztani az energiájukat. Ez igaz akár egy munkahelyi környezetben, kreatív alkotás során vagy a személyes kapcsolatok ápolása közben.

A fókuszált figyelem az egyéni jólétet is javíthatja.

A mély figyelem állapota növelheti az elégedettséget, csökkenti a stresszt és hosszú távon segít a mentális egészség megőrzésében. Amikor teljes mértékben elmerülünk egy feladatban, az agyunk szinte „megtisztul”, hiszen nem kell figyelmet fordítani arra, hogy más dolgokat is elvégezzünk. A fókuszálás tehát nemcsak a munkát segíti, hanem az életminőség javítását is.

A luxus fogalma átértékelődik

A fókuszálás képessége manapság már egy luxus cikké válik. A digitális világ gyors tempója, a folyamatos kapcsolódás és az egyre nagyobb elvárások között az emberi figyelem korlátozott erőforrásnak számít. A folytonos multitasking egyre inkább kiüresíti a kreativitást, a pihenést és a személyes kapcsolódást. Hatalmas értéknek számít, ha képesek vagyunk eltávolodni a digitális világ zűrzavarából és teljesen jelen lenni a pillanatban.

Személyes életünk minőségét is meghatározhatja az, ha fókuszáltan tudunk egy dologra figyelni és meg bírjuk állni, hogy ne vonja el semmi külső inger vagy hatás a figyelmünket. Az új generációk ma már a multitasking világában nőnek fel, rengeteg mentális kihívással nézhetnek szembe. A TikTok-on fellelhető pár másodperces videóknál hosszabbakat nem tudnak befogadni, ez pedig felszínes tudást eredményezhet. A közösségi médiától és technológiától való függőség is az új nemzedékekre jellemző.

glamour plusz ikon "A szezonális affektív zavar tünetei és kezelése: Hogyan őrizhetjük meg érzelmi stabilitásunkat?

"A szezonális affektív zavar tünetei és kezelése: Hogyan őrizhetjük meg érzelmi stabilitásunkat?

Az az igazi “flow-élmény”

A mély figyelem egy olyan állapot, amelyben képesek vagyunk zavartalanul, koncentráltan dolgozni egyetlen feladaton, még akkor is, ha az bonyolultnak bizonyul. A “Flow-élmény” ezt azzal egészíti ki a szakértő elmondása szerint, hogy mindemellett még örömet is lelünk az adott tevékenységben és valamilyen szempontból töltődünk az elvégzése közben. A digitális korban ezt új luxusnak” nevezhetjük, mert a túl sok, azonnal rendelkezésre álló információ, akár a hírek, a közösségi média és a már korábban említett társadalmilag elvárt multitasking, könnyen el tudják terelni a figyelmünket.

Resetelj, ne multitaskolj: Merj nemet mondani a külső ingerekre

Ahhoz, hogy megtanuld a fókuszálás művészetét, nagyfokú tudatosságra, akaratra és elszántságra lesz szükséged, illetve a környezeted valamilyen szintű kizárására. Első lépésként próbálj meg törekedni a digitális minimalizmusra. Ha megteheted, kapcsold ki telefonodon az értesítéseket, a közösségi médiában töltött idődet csökkentsd és illessz be a napodba meditálást és mindenképpen egy szigorú napirendet. Ahogy az izom is fejlődik a folyamatos edzés révén, úgy a mentális fókuszálás is erősíthető.

glamour plusz ikon Hétnapos kihívás a türelmesebb életért

Hétnapos kihívás a türelmesebb életért

A legjobb módja ennek, ha szándékosan választasz olyan tevékenységeket, amelyekhez teljes figyelem szükséges, és tudatosan elkerülöd a digitális figyelemeltereléseket. Rengeteg pszichológiai előnnyel jár az, ha megtanulunk egyetlen dologra koncentrálni és ez életminőségünket is nagyban befolyásolja a szakértő szerint.

„Agyunk sokkal jobban működik, ha nem kell kettő vagy több feladat között ugrálnia, segíthet elkerülni a túlterheltséget és azt az érzést, hogy az idő kifolyik a kezünk közül. A korábban említett “flow-élmény” is nagyobb eséllyel alakul ki, a monotasking, azaz egy dologra fókuszálás segít a lelassulásban és a megnyugvásban. Sokkal kiegyensúlyozottabbak, elégedettebbek lehetünk magunkkal, ha megtanulunk egy dologra koncentrálni, az idő managementünk is helyre állhat” - magyarázta Tóth Laura.

A figyelmünk nem végtelen, de amikor összpontosítjuk, képesek vagyunk valóban maradandót alkotni. Te készen állsz arra, hogy ráérezz, hogy mi az, ami valójában értékes világunkban?