Tényleg a komfortzónán kívül kezdődik az élet? Nagyító alá vettük a legnépszerűbb motivációs üzeneteket

2024. december 30.
Nem árt kritikával szemlélni a hűtőmágnes-bölcsességeket
Nem árt kritikával szemlélni a hűtőmágnes-bölcsességeket
Fotó: Maria Hormeno Diaz/Getty Images

„Lépj ki a komfortzónádból!” „Az igazi akkor jön, ha nem várod!” „Soha ne mondd, hogy soha!” Ezeket a motivációs mondatokat szinte mindenki ismeri: Facebook-posztokban, hűtőmágneseken, vagy éppen reggeli kávésbögréken találkozhatunk velük. De vajon mennyi igazság rejlik ezekben a frappánsnak szánt életbölcsességekben? Motiváció vagy manipuláció? A népszerű életbölcsességek igazsága nyomában jártunk.

Valóban működnek? Hogyan hatnak a motivációnkra és döntéseinkre? És van olyan mondás, amit jobb lenne inkább elfelejteni? Most kiderül, hogy a „komfortzónán kívül” valóban a siker kulcsa-e, vagy hogy miért lehet néha káros, ha valakit túl gyorsan elengedsz.

A mondat, ami csak rád vár – vagy mégsem?

Van valami varázslatos ezekben az idézetekben. Ezek a rövid, tömör mondatok képesek látszólag összefoglalni bonyolult élethelyzeteket, mintha az élet problémái egyszerűen megoldhatók lennének egy frappáns gondolattal. Megnyugtatóak lehetnek számunkra, főleg akkor, amikor bizonytalanok vagyunk. Gondoljunk csak bele, mennyire könnyű azt mondani barátunknak, hogy „ne add fel!” De valóban segít ez egy olyan valakinek, aki a kiégés szélén áll?

Pillanatnyi motivációt lehet, hogy képes adni egy ilyen mondat, ha a mögöttes érzelmek és helyzetek feldolgozását elmulasztjuk, csak üres frázis marad. Sorsszerűnek is tűnhet akár egy motivációs idézet, amibe éppen jókor, jó helyen futunk bele. Hajlamosak vagyunk saját tapasztalatainkkal megtölteni egy idézet jelentését, saját életünkre formáljuk azt. Ez az egyéniség illúzióját keltheti, mintha a mondat pontosan rólunk szólna. Zélity Luca life coach szerint célszerű mindig megvizsgálni, hogy milyen hatással vannak ránk a hallott életbölcsességek.

„Bátran legyünk kritikusak, és csak azt vigyük magunkkal, amit valóban magunkénak érzünk. Az a hasznos motivációs idézet tehát, ami valóban a fejlődésünket szolgálja, és nem csupán egy újabb elvárást állítunk általa magunkkal szemben” – magyarázta a szakértő.

glamour plusz ikon Biohacking kísérlet: Az Ikigai nyomában

Biohacking kísérlet: Az Ikigai nyomában

„Lépj ki a komfortzónádból!” – De hová és miért?

A komfortzónán kívüli életet gyakran úgy ábrázolják, mint a siker és boldogság egyetlen lehetséges útját. Ha valaki nem mer új dolgokat kipróbálni, mintha kudarcot vallana. De vajon tényleg ott vár ránk minden jó dolog a komfortzónán túl? „A komfortzónából történő kilépésnek valóban transzformatív hatása lehet az életünkre, ám fontos, hogy ne erőltessük azt. Haladjunk a saját tempónkban, forduljunk elfogadással magunk felé, és figyeljünk az érzéseinkre, szükségleteinkre. Ha ezek rendben vannak, könnyebben fogunk kilépni a komfortzónánkból a megfelelő élethelyzetekben”– emelte ki Zélity Luca.

A komfortzóna elhagyása tehát nem cél, hanem eszköz kellene, hogy legyen. És az is rendben van, ha néha úgy döntünk, a saját biztonságunkban maradunk.

„Az igazi akkor jön, ha nem várod!” – Valóban így működik?

Ha egy baráti vagy családi beszélgetés során sor kerül a párkapcsolati tanácsokra, ez a mondat hangzik el leggyakrabban. Amikor valaki görcsösen keresi a szerelmet, előfordulhat, hogy észre sem veszi azokat a lehetőségeket, amelyek ott vannak előtte, viszont az sem biztos, hogy sikeres, ha nem nyitott szemmel járunk. „Valóban nem mindegy, hogy mi a motivációnk a párkeresés során.

Ha „nem várni az igazit” azt jelenti, hogy jól érezzük magunkat egyedül is, rendben vagyunk saját magunkkal, és nem valamiféle hiányállapotot próbálunk pótolni a jövendőbelinkkel, akkor több esélyünk lehet egy őszintébb, „igazibb” kapcsolódásra a másik személy társaságában” – fejtette ki a szakértő.

glamour plusz ikon „Sikerem egyik sarokköve, hogy nem kötök kapkodva üzletet” - Elolvastuk 50 Cent új könyvét

„Sikerem egyik sarokköve, hogy nem kötök kapkodva üzletet” - Elolvastuk 50 Cent új könyvét

„Ha szeretsz valakit, engedd el”– Segít vagy árt?

Ez a mondat nagyon fájdalmasan hangozhat, különösen, ha friss a szakítás. Az érzelmi elengedés segíthet abban, hogy ne próbáljunk mindenáron kontrollálni egy helyzetet, de nem minden kapcsolatot lehet vagy kell elengedni. A szakértő elmondása szerint fontos, hogy megvizsgáljuk, hogy mire van valójában szükségünk. Lehet, hogy valóban arra, hogy elengedjük a másikat, de az is elképzelhető, hogy a nehézségek ellenére is a társunkat választanánk. Utóbbi esetben lehet káros hatása az elengedésnek, mivel könnyedén rögzülhet bennünk, hogy nem éri meg dolgozni a párkapcsolatainkon.

Az emberi kapcsolatokat olykor az teszi még szebbé, ha a partnerek képesek együtt fejlődni.

„Nem az számít, hányszor esel el, hanem hogy hányszor állsz fel” – Ez is csak egy illúzió?

Inspiráló mondat, hiszen azt sugallja, hogy a kudarc nem számít, csak az újrakezdés és a siker. De vajon mindig az a jó tanács, hogy álljunk fel? Nem lehetne egyszerűen csak megpihenni? „A testi és lelki egészségünk érdekében egyaránt fontos, hogy megengedőek legyünk magunkkal szemben, és szánjunk időt a pihenésre, kikapcsolódásra is. Ha folyamatosan azon van a fókusz, hogy meg kell felelni, „fel kell állni”, könnyen megeshet, hogy gyakrabban fogunk elesni is – emelte ki Luca.

glamour plusz ikon Életünk minden fontos szakaszában feltesszük magunknak a kérdés, hogy kik is vagyunk mi valójában?

Életünk minden fontos szakaszában feltesszük magunknak a kérdés, hogy kik is vagyunk mi valójában?

„Az élet nem arról szól, hogy várjuk a vihar elvonulását, hanem hogy megtanuljunk táncolni az esőben” – Tényleg mindig táncolni kell?

Fontos, hogy a nehézségek közepette is találjunk boldogságot, azonban vannak olyan élethelyzetek, amikor érdemes megvárni, míg a vihar elvonul és csak utána cselekedni. A szakértő úgy gondolja, hogy táncolni az esőben nem azt jelenti, hogy a nehezebb időszakokban is felhőtlenül boldognak kell lennünk, vagy azt, hogy nem kell foglalkozni a nehézségeinkkel. „Az üzenet ebben az, hogy fogadjuk el, ha probléma adódik az életünkben, akkor is, ha azt nem tudjuk egyből megoldani. Ilyenkor segíthet, ha megbarátkozunk a negatív érzelmeinkkel, és tudatosítjuk, hogy azok is teljesen természetesek” – magyarázta a life coach.

„Nem az számít, hol vagy most, hanem hogy merre tartasz” – Mi lesz a jelen pillanattal?

Gyakran hallhatjuk manapság, hogy mennyire fontos jelen lenni a saját életünkben. Az egyéni fejlődésünk szempontjából, hasznos, ha vannak céljaink a jövőt illetően, melyek motivációt adhatnak a mindennapokban is. Zélity Luca azonban kiemelte, hogy fontos, hogy szeressük magunkat annyira, hogy ne siettessük ezeket a célokat. Legyünk megengedőek magunkkal szemben, mert a boldogság kulcsa nem a célok halmozásában rejlik. Jelen lenni annyit tesz, hogy felfedezzük és megéljük az örömöt egy baráti beszélgetésben, egy nyugodt kávézásban, egy kellemes zenehallgatásban.

Minden napban találhatunk valamit, amiért hálásak lehetünk. A motivációs idézetek ereje abban rejlik, hogy pillanatokra megérintenek minket, érzelmi válaszokat váltanak ki, és néha lendületet adnak egy nehéz helyzetben. Azonban nem szabad elfelejtenünk: ezek a mondatok nem univerzális megoldások az élet bonyolult kérdéseire. Ne vakon kövessük ezeket az idézeteket, hanem egyfajta inspirációként használjuk őket. Engedjük meg magunknak, hogy kritikus szemmel nézzük, melyik mondás segít valóban, és melyik az, ami inkább teherként nehezedik ránk.

Mert lehet, hogy a komfortzónán kívül kezdődik valami izgalmas és új, de néha az igazi boldogság nem a határaink feszegetésében rejlik, hanem abban, hogy elfogadjuk és értékeljük önmagunkat ott, ahol éppen vagyunk.