Úgy gondoljuk, hogy a kapcsolatnak „magától“ kell jónak lennie, és ha dolgozni kell érte, akkor valami baj van
Bár a mindfulnesst a leggyakrabban stresszcsökkentéssel, a szorongásos, depressziós tünetek enyhítésével kapcsolatban említik, számos egyéb területen használják ezeket a módszereket a sporttól az üzleti életen át a párkapcsolatokig. Nem nehéz belátni, hogy azok az előnyök, amiket a mindfulnessnek tulajdonítanak — az érzelmi szabályozás javításától a pillanat mélyebb átélésén keresztül addig, hogy kevésbé vagyunk reaktívak, objektívebben látjuk a helyzeteket és embereket —, hogyan hathatnak ki mélyen és pozitívan egy kapcsolatra.
Érdekes, hogy miközben az élet legtöbb területén — egészség, munka és így tovább — elfogadjuk, hogy tenni kell érte, hogy jobb legyen, a kapcsolataink esetében sokszor úgy gondoljuk, hogy annak „magától“ kell jónak lennie, és ha dolgozni kell érte, akkor valami baj van. Pedig egy kapcsolat is igényli a törődést, és a mindfulness nagyon sok módszert és megértést adhat ehhez hozzá.
Tehát van-e helye a mindfulnessnek a kapcsolatokban? Olyannyira van, hogy már léteznek „hivatalos“ mindfulness-megközelítések, tanfolyamok, amik éppen ezt célozzák. Ilyen például a mindfulness-alapú kapcsolatfejlesztés (MBRE), ami olyan pároknak szól, akik azért alapvetően rendben vannak egymással (azaz nincsenek olyan konfliktusban, ami már inkább a párterápia stb. területe lenne), hogy segítsen megerősíteni a viszonyukat, és kezelni a minden kapcsolatban törvényszerűen fellépő stresszes helyzeteket.
De még ha éppen nem is nézünk szembe olyan kihívással, ami próbára teszi a kapcsolatot (mint pl. gyerek születése, munkahely elvesztése, betegség, anyagi gondok stb.), a mai világban, ami eleve túl van zsúfolva kötelezettségekkel, és mindig követeli valami a figyelmünket, akkor is hasznos, ha szánunk valamennyi időt és tudatosságot magunkra és a párunkra.
Kommunikáció, és megint csak kommunikáció
Az talán nem újdonság, hogy a hatékony kommunikáció minden sikeres kapcsolat alapja, vagy legalábbis nagyon lényeges összetevője (érdekes megfigyelni, hogy a különböző fórumokon párkapcsolati kérdésekben nagyjából az első tanács szokott lenni, hogy „de miért nem beszéltek róla?“). A mindfulness vagy tudatos jelenlét ehhez nagyon sokat hozzá tud adni.
Például aktív figyelemre vagy hallgatásra ösztönöz, azaz teljes mértékben arra igyekszünk figyelni, amit a partnerünk mond, anélkül, hogy már közben a válaszunkat tervezgetnénk és fogalmaznánk, hogy azon gondolkodnánk, hogy mit miért mond, vagy persze hagynánk elterelődni a figyelmünket. Ez segít, hogy tisztábban megértsük partnerünk nézőpontját, és átgondoltabban is tudunk válaszolni.
Emellett mivel a mindfulness segít a jelen pillanatban maradni, így kevésbé leszünk hajlamosak arra, hogy a beszélgetések során felhozzuk a múltbeli sérelmeket vagy aggódjunk a jövőbeli problémák miatt, ami már önmagában hasznosabb és pozitívabb kommunikációhoz vezet. A mindfulness gyakorlásával megtanuljuk ítélkezés nélkül, elfogulatlanul megtapasztalni „azt, ami van“, többek között a gondolatainkat és érzéseinket.
Ezt az ítélkezésmentes tudatosságot aztán kiterjeszthetjük partnerünkre is, lehetővé téve, hogy ne csak a saját „szűrőnkön“ keresztül lássuk őt. (Érdekes gondolkodnivaló egyúttal, hogy alapesetben valóban őt látjuk-e, vagy inkább azt, amit gondolunk róla?) Mindez segít elfogadni őket olyannak, amilyenek, ami hozzájárul egy együttérzőbb, megértőbb kapcsolathoz.
Bizalom és kapcsolódás
A mindfulness növeli a tudatosságot a megszokott, berögzült viselkedésmintáinkkal kapcsolatban, észrevesszük, hogy a hiedelmeink, a kondicionálásunk, személyes hátterünk mennyire meghatározzák, ahogyan reagálunk — automatikusan — bizonyos helyzetekre. Ahogy növekszik a tudatosságunk, egyre jobban és hamarabb „el tudjuk kapni“ ezeket az automatizmusokat, és a berögzült minták helyett képesek leszünk pozitívabb, konstruktívabb válaszokat adni — vagy legrosszabb esetben is meg tudjuk legalább állítani őket.
(A kutatások szerint idővel ezek a minták át is íródnak bennünk, tehát nem arra kell gondolni, hogy egész életünkben egérre leső macskaként kell ezentúl vadászni arra, hogy mi is történik bennünk. De az is igaz, hogy változtatni azon tudunk, amit először is felismerünk.) A mindfulness-gyakorlatok ilyen módon segítenek az érzelmek szabályozásában, így kevésbé leszünk reaktívak (azaz kevésbé csúszunk bele az automatikus érzelmi mintáinkba).
Ez az érzelmi stabilitás nemcsak számunkra hasznos, de biztonságos teret teremthet partnerünk számára is.
A mindfulness segít abban, hogy tudatosabbá váljunk tetteinkkel és azok partnerünkre gyakorolt hatásával kapcsolatban, ezért olyan belső minőségeket is épít, mint az őszinteség, a megbízhatóság, az empátia — és mondani sem kell, ezek mennyire az alapjai egy bizalomra épülő kapcsolatnak.
És mi a helyzet a kihívásokkal?
Minden kapcsolatnak vannak kihívásai, legyen szó konfliktusokról, félreértésekről vagy unalmas időszakokról. A mindfulness megtanít megállni és gondolkodni, mielőtt reagálnánk, ami különösen hasznos lehet a konfliktusok során. Azzal, hogy rászánunk egy pillanatot arra, hogy megálljunk és megnézzük, mi is zajlik bennünk és hogy stabilabbak legyünk, lehetőséget adunk magunknak, hogy például azonnali visszatámadás vagy védekezés helyett nyugodtan (vagy legalábbis nyugodtabban) és valamekkora tisztánlátással reagáljunk.
Utóbbi nagyon fontos lehet, hiszen a konfliktusok gyakran figyelmetlenségből, félreértésekből vagy feltételezésekből erednek, a mindfulness pedig arra ösztönöz (ahogy fentebb is láttuk), hogy figyelmes hallgatással, vagy ha nincs elég információnk, akár kérdések feltevésével keressük ezt a fajta megértést. A tudatosság azt is jelenti, hogy fizikailag és érzelmileg is jelen vagyunk a szituációkban, beleértve a partnerünkkel való együttlétet.
A hosszú távú kapcsolatok néha olyan rutinokba eshetnek, amelyek unalomhoz vezetnek, de a mindfulness segíthet értékelni a jelen pillanatot és örömöt találni a mindennapi tevékenységekben. Így akár újra felfedezhetjük azokat az apró dolgokat is, amelyek ugye eleve összehoztak minket.
Mindfulness-gyakorlatok pároknak
Az nyilván időbe (de azért nem sok időbe) telik, hogy a mindfulnessben jobban elmélyüljön az ember, de addig is néhány egyszerű gyakorlattal kipróbálhatjuk, hogy miben más ez a megközelítés. A már említett tudatos figyelést „gyakorlattá“ is tehetjük azzal, hogy mindennap időt szánunk arra, hogy megszakítások nélkül meghallgatjuk egymást. Ez önmagában javíthatja a kommunikációt, a megértést, és erősítheti azt az érzést, hogy a másik foglalkozik, törődik velünk.
- Hálanapló: osszuk meg egymással azokat a dolgokat, amelyekért hálásak vagyunk a napunkban (sőt akár azokat is, amit értékelünk a másikban).
- Eltölthetünk mindennap néhány percet azzal, hogy együtt, csöndben ülünk, és a légzésükre figyelünk. Ez talán furcsának tűnik elsőre, mégis segít mélyebb szinten kapcsolódni.
- Tudatos érintés: tudjuk, hogy a fizikai érintés mennyi pozitív érzelmi, sőt fiziológiai hatással jár (például oxitocin termelődik), így ezt is „kiaknázhatjuk“, ha szándékosan törekszünk ilyen pillanatokra, legyen az akár egy kézfogás vagy ölelés, amit teljesen tudatosan igyekszünk átélni.