Úgy gondoljuk, hogy a kapcsolatnak „magától“ kell jónak lennie, és ha dolgozni kell érte, akkor valami baj van
Bár a mindfulnesst a leggyakrabban stresszcsökkentéssel, a szorongásos, depressziós tünetek enyhítésével kapcsolatban említik, számos egyéb területen használják ezeket a módszereket a sporttól az üzleti életen át a párkapcsolatokig. Nem nehéz belátni, hogy azok az előnyök, amiket a mindfulnessnek tulajdonítanak — az érzelmi szabályozás javításától a pillanat mélyebb átélésén keresztül addig, hogy kevésbé vagyunk reaktívak, objektívebben látjuk a helyzeteket és embereket —, hogyan hathatnak ki mélyen és pozitívan egy kapcsolatra.
Érdekes, hogy miközben az élet legtöbb területén — egészség, munka és így tovább — elfogadjuk, hogy tenni kell érte, hogy jobb legyen, a kapcsolataink esetében sokszor úgy gondoljuk, hogy annak „magától“ kell jónak lennie, és ha dolgozni kell érte, akkor valami baj van. Pedig egy kapcsolat is igényli a törődést, és a mindfulness nagyon sok módszert és megértést adhat ehhez hozzá.
Tehát van-e helye a mindfulnessnek a kapcsolatokban? Olyannyira van, hogy már léteznek „hivatalos“ mindfulness-megközelítések, tanfolyamok, amik éppen ezt célozzák. Ilyen például a mindfulness-alapú kapcsolatfejlesztés (MBRE), ami olyan pároknak szól, akik azért alapvetően rendben vannak egymással (azaz nincsenek olyan konfliktusban, ami már inkább a párterápia stb. területe lenne), hogy segítsen megerősíteni a viszonyukat, és kezelni a minden kapcsolatban törvényszerűen fellépő stresszes helyzeteket.