Szakértői szerint a leggyakoribb női betegségek, mint a PCOS, IR vagy az endometriózis, megfelelő diétával tünetmentessé tehetők

A női szervezet különös törődést igényel a szakértő szerint, ezért sem működnek a sémadiéták
A női szervezet különös törődést igényel a szakértő szerint, ezért sem működnek a sémadiéták
Fotó: LightFieldStudios/Getty Images

Egyre többen küzdünk inzulinrezisztenciával, PCOS-szel és endometriózissal. A helytelen táplálkozási szokások mellett a felfokozott stressz is szerepet játszik a női és emésztőrendszeri betegségek kialakulásában.

A PCOS, az inzulinrezisztencia (IR) és az endometriózis sajnos sok nő életét megnehezíti. Kialakulásukban nagy szerepet játszik a helytelen étrend, a rohanó életmód és a túlzott stressz. A női egészség testi és lelki egyensúlyáról, a betegségek kialakulásáról és a női szervezet terhelhetőségéről Trenka Andrea Petra mikrobiom-szakértővel beszélgettünk.

Melyek a leggyakrabban előforduló női betegségek, amelyek összefüggnek a táplálkozással és a mikrobiom állapotával?

Nőként gyakran alábecsüljük a táplálkozásunk hatását testi-lelki jóllétünkre. Kezdve azzal, hogy mennyi cukros és szénhidráttartalmú étel fér bele az étrendünkbe. Alábecsüljük, mennyi mozgásra van szükségünk, és azt is, hogy milyen gyakran engedhetjük meg magunknak, hogy stresszesek legyünk, rohanjunk, és csak „gyors megoldásokat” fogyasszunk. Ha mindez hetente kétszer-háromszor előfordul, az már éppen elég egy anyagcserezavar kialakulásához.

A pácienseim között leginkább a PCOS (policisztás ovárium szindróma) fordul elő, ami az IR-rel (inzulinrezisztencia) karöltve jár. Gyakori, hogy több szakorvos véleményét is kikérik a betegek, és ugyanarra a vércukorterheléses eredményre azt kapják, hogy PCOS-ük van és inzulinrezisztensek – vagy éppen teljesen egészségesek. A PCOS és az inzulinrezisztencia gyakran együtt jelentkezik: ha az egyik kialakul, nagy a valószínűsége, hogy a másik is megjelenik.

glamour plusz ikon Izgalmas italok, amelyek hihetetlen módon hatnak a bélrendszer egészségére

Izgalmas italok, amelyek hihetetlen módon hatnak a bélrendszer egészségére

A másik, gyakran táplálkozással összefüggő probléma az autoimmun panaszok, például a pajzsmirigy-alulműködés, az endometriózis és a miómák. Ezek mind szorosan kapcsolódnak a táplálkozáshoz, az életmódhoz és a hormonális egyensúlyhoz. PCOS-t vagy inzulinrezisztenciát könnyű kialakítani, de a jó hír az, hogy egy megfelelő étrenddel gyorsan javíthatunk rajta – és ez az étrend még élvezetes is lehet.

Hogyan?

Háromféleképpen alakulhat ki inzulinrezisztencia. Az első az éhezés, amikor valaki hosszú ideig nem eszik, majd próbálja bepótolni a kihagyott étkezéseket. Ezzel azonban túlterheli a szervezetet, ami idővel megbolygathatja a szénhidrát-anyagcserét. A második a stressz, amely kortizol- és adrenalinszintünket befolyásolja, így a cukorháztartásunkra is hatással van. A kortizol és az adrenalin eredetileg vészhelyzetekhez szükséges cukorfelszabadításra szolgál, ami ma, modern környezetünkben gyakran felesleges.

A harmadik tényező maga az étkezési kultúránk, amikor alacsony minőségű ételeket fogyasztunk rendszertelenül, és többet eszünk a szükségesnél. Ez a három tényező – a rendszertelen táplálkozás, a fokozott stressz és a szénhidrátdús, gyors felszívódású ételek fogyasztása – gyakran jelen van ezen betegségek kialakulásakor.

Mi az a csokoládémennyiség, amely még nem borítja fel az egyensúlyt?

A kilencven százalék feletti kakaótartalmú csokoládékat ajánlom, mivel ezek minimális cukrot tartalmaznak. Hetente egy-két kocka étcsoki vagy egy fél szelet sajt- vagy répatorta még beleférhet. Az éttermek és kávézók süteményadagjai általában túl nagyok ahhoz képest, amennyire egy női szervezetnek szüksége van.

glamour plusz ikon Nincs olyan étel vagy diéta, amely bizonyíthatóan képes csökkenteni a magas kortizolszintet - dietetikussal beszélgettünk

Nincs olyan étel vagy diéta, amely bizonyíthatóan képes csökkenteni a magas kortizolszintet - dietetikussal beszélgettünk

Mi lehet a betegségek kialakulásának oka a táplálkozáson kívül?

A túlfeszített életmód és a társadalmi elvárások miatt a nőknek gyakran nincs idejük megtervezni az étkezéseiket. Az édesanyák esetében pedig hatalmas stressz az, ha kisgyermek mellett teljes munkaidőben visszatérnek a munkába, miközben otthon is helyt kell állniuk.

Ezzel sok nő egészségét áldozzuk fel.

Mennyire befolyásolja az alváshiány az inzulinérzékenységet?

Az alváshiány nagyon rossz hatással van az inzulinérzékenységre. Egyetlen rosszul átaludt éjszaka is elég ahhoz, hogy rontsa a szénhidrátháztartásunkat. Régebben azt gondolták, hogy a PCOS és inzulinrezisztencia túlsúlyos nőknél fordul elő, de ma már tudjuk, hogy vékony nők is érintettek lehetnek. Az izmoknak fontos szerepe van a szénhidrátháztartásban, így a mozgás sem elhanyagolható.

Összefüggésben van a testzsír mennyisége a gyulladásokkal?

Abszolút! Főleg a zsigeri zsír növeli a gyulladások kialakulásának kockázatát. Az endometriózis és fájdalmas menstruációs vérzés enyhíthető a zsírszövet csökkentésével.

Milyen tüneteket okozhat az endometriózis, és hogyan segíthet a táplálkozás?

Az endometriózis egy olyan betegség, amely során a méhnyálkahártya sejtjei vándorolnak el a testben. Az emésztőrendszert is érinthetik, így puffadást és fájdalmas menstruációt okozhatnak. Ha valakinek erős emésztési panaszai vannak és nagy menstruációs fájdalmakkal küzd, érdemes endometriózisra gyanakodni.

Egy jól összeállított étrend segítségével akár tünetmentesség is elérhető. Az endometriózis esetén ajánlott kerülni a tejet, vörös húst és cukrot, továbbá magas antioxidáns-, fehérje- és omega-3-tartalmú, rostdús táplálkozást folytatni.

glamour plusz ikon A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

A rossz táplálkozás mennyire járul hozzá az endometriózis kialakulásához?

A rossz táplálkozás felerősíti az endometriózis tüneteit. Azoknál a nőknél, akik sok tejterméket, hevített olajat, gyorsételeket és gyulladáskeltő élelmiszereket fogyasztanak, nagyobb a kockázat. Ha ezeket kiiktatjuk, és rostban gazdag, antioxidánsokban bővelkedő étrendre váltunk, már egy hónap alatt is csökkenhetnek a menstruációs fájdalmak.

Mi az az életmód, amely nem okoz IR-t, PCOS-t vagy endometriózist?

Fontos a természetes antioxidánsok bevitele színes zöldségek és gyümölcsök formájában. A megfelelő fehérjebevitel is kulcsfontosságú. Emellett egyensúlyban kell tartani a makrotápanyagokat és a napi egy óra mozgás is ajánlott. A stresszcsökkentés érdekében szerintem egy nőnek egyszerre maximum két nagyobb projektet érdemes vállalnia. Az anyaság és a háztartás mellett egy harmadik nagy projekt már túlterheléshez vezethet. Az lenne az ideális, ha normalizálnánk azt, hogy ennél többre nincs szükség.

Mit tehetünk, hogy ne siettessük az életünket?

Sokan akkor is rohannak, amikor nincs hová. Azt szoktam javasolni, hogy ilyenkor próbáljunk szándékosan lassan sétálni, nyugodtabban elvégezni a feladatainkat. A nem sietést is meg lehet tanulni, még ha sokan el is felejtették.