Valóban másképp élnek az okosotthonok lakói?

Ritkán tudatosul csak bennünk, mennyire megbonthatatlan egységet alkotunk az otthonunkkal
Ritkán tudatosul csak bennünk, mennyire megbonthatatlan egységet alkotunk az otthonunkkal
Fotó: RossHelen/Getty Images

Nagyot fordult velünk a világ 2020-ban, amikor a járványintézkedések miatt huzamosabb időre vissza kellett vonulnunk az otthonainkba. A home office elterjedésének köszönhetően mára szinte minden lakásban áll egy dolgozósarok, miközben egyre több okosmegoldás növeli komfortérzetünket. Egy otthonpszichológust kérdeztünk arról, hogyan befolyásolják életünket az otthoni robotok.

Hiába töltünk sok időt az otthonunk biztonságot jelentő falai között, az ritkán tudatosul bennünk, hogy valójában milyen szoros, megbonthatatlan egységet alkotunk vele: lakhelyünk ugyanis az alapvető funkciókon kívül (mint az étkezés vagy az alvás), testi-lelki egészségünk egyik legfontosabb védőbástyája. Az otthonunkban történő, drasztikus változások miatt felmerül a kérdés: a robotok vajon megbontják ezt a védőburkot?

Ahol teljes biztonságban vagyunk

Okosotthonról akkor beszélünk, amennyiben a legtöbb elektronikai eszköz önvezérlő funkcióval rendelkezik. Például a robotporszívó felporszívóz, ameddig az otthonunktól távol tartózkodunk, ezzel egyidőben az intelligens mosógép kimossa és megszárítja ruháinkat, míg a kamerán keresztül ellenőrizhetjük az otthon maradt kisállatot.

Az okoseszközök otthonlét alatt is kiszolgálnak bennünket, a kávégép lefőzi a reggeli eszpresszót, ameddig kikászálódunk az ágyból, vagy éppen az intelligens óra jelez, hogy csipkedjük magunkat, ha nem akarunk elkésni a munkából. Ez korábban elképzelhetetlen volt, legfeljebb a jövőben játszódó filmekben láthattunk ilyen megoldásokat, ezzel szemben mára a mindennapok részévé vált. De vajon hogyan befolyásolják jólétünket az otthonunkban velünk élő robotok?

Otthon nélkül az ember nem létezhet, mindenkinek szüksége van olyan térre, ahová elvonulhat, pihenhet, ami biztos menedéket nyújt, bármilyen is a helyzet odakint. Ez éppúgy igaz a japán lakókapszulában élőkre, mint a kis garzonban albérletező budapesti fiatalra vagy a tanyájáról gondoskodó nagycsaládra” – mondja Hunya Csilla otthonpszichológus, majd hozzáteszi, vitathatatlan, hogy otthonunk legfontosabb szerepe, hogy biztonságot nyújt számunkra, de hasonlóan lényeges tényező, hogy a személyes életterünkben nem kell megfelelnünk másoknak, lehetünk sebezhetőek, betegeskedhetünk, szabadon megélhetjük az intim pillanatokat.

A robotok bevonása sem változtat ezen az alapérzésen, hiszen tudjuk, hogy bár egyes okoseszközök verbálisan is kommunikálnak velünk, valójában ugyanolyan tárgyak, mint a legtöbb berendezési eszköz. A mesterséges segítség tehát nem bolygatja meg az egyén-otthon kapcsolatot, ugyanakkor fontos, hogy mérsékeljük az okoseszközök használatát.

glamour plusz ikon Bérelhető bútorok, egyedi atmoszféra a fenntarthatóság jegyében - ez a Mobilsofa

Bérelhető bútorok, egyedi atmoszféra a fenntarthatóság jegyében - ez a Mobilsofa

A robotok helye

Szakértőnk szerint az új, modern okostárgyak mellett nélkülözhetetlen, hogy régi holmik is legyenek a lakásunkban. „A nagyszülőktől örökölt bútorok, régi vagy éppen fontos eseményeket megörökítő fotók, emlékek egyfajta keretet adnak a létezésünknek, megerősítik bennünk azt az érzést, hogy tartozunk valahová, vannak gyökereink” – hívja fel a figyelmet a pszichológus, és még megjegyzi, hogy vannak terek, ahol különösen fontos a klasszikus állapot fenntartása.

Ez nem azt jelenti, hogy száműzni kell a mini robotokat a házunkból, de érdemes tudni, hogy ezeknek a tárgyaknak nem a szoba közepén van a helyük. „Minden helyiséghez bizonyos funkciók és bejáratott rutinok kapcsolódnak: a hálószoba jelenti az otthon középpontját, aminek háborítatlan menedéket kell nyújtania, míg a nagyszoba és az étkező egyfajta szociális térként szolgál. Ebből adódóan a lakásból hiányzó közös ebédlőasztal beszűkült kommunikációról árulkodhat, amit szintén érdemes lehet orvosolni, hogy javuljon a család működésének dinamikája.”

Testi-lelki védelmező

Az okoseszközökkel kapcsolatban érdemes kiemelni, hogy nemcsak a kényelmet szolgálják, az életünket is védik. Gondoljunk a biztonsági rendszerekre, amelyek csökkentik a betörés kockázatát! Az otthonpszichológus szerint ezekre a megoldásokra óriási szükség van, hiszen, ha kárt szenved a lakásunk, akkor mi magunk is komoly lelki sérüléseket szenvedünk.

„Az otthonpszichológiai kutatásokból tudjuk, hogy a betöréseket követő pszichés reakciók között tapasztalhatók a poszttraumás stressz szindróma (PTSD) jelei, alvászavarok, emlékbetörések vagy a depresszió jelei.” A megfelelő intelligens biztonsági eszközök kiválasztásával minimalizálhatjuk a betörés kockázatát, vagyis az intelligens eszközök a komfortérzet mellett biztonságot jelentenek számunkra. Bátran éljünk az okos eszközökkel, de ne feledjük, attól, hogy modernizáljuk otthonunkat, igenis ott a helye a régi, személyes tárgyaknak!