Elhunyt édesanyja AI-generált másolatával beszélget, mert képtelen őt elengedni - milyen veszélyekkel járhat, ha a technológia akadályozza a gyászmunkát?
Az egyik legnagyobb csapás, amivel egy ember szembesülhet az élete során: egy szeretett ember elvesztése. Bár tudjuk, hogy a halál az élet része, mégis rengetegen kapaszkodnak foggal-körömmel az elhunyt emlékébe és képtelenek elengedni - ez pedig különösen káros lehet.
Sun Kai videohívást folytat az anyjával hetente egyszer. A középkorú férfi elmeséli, hogy telt a napja, milyen nagy a nyomás rajta a munkahelyén, és olyan gondolatokat oszt meg vele, amiket még a feleségével sem. Az édesanyja néha megjegyzéseket tesz, és azt mondja neki, vigyázzon magára, de igazság szerint többnyire csak hallgat. Ugyanis Sun édesanyja öt éve meghalt. És a személy, akivel beszél, valójában nem egy élő ember, hanem egy digitális másolat, amelyet fia készíttetett róla - egy mozgókép, ami képes alapvető beszélgetéseket lefolytatni és néhány éve már így tartják a kapcsolatot.
Ez nem egy Black Mirror-rész, hanem a valóság.
Digitálisan feltámasztott rokonok
A MIT Technology Review számolt be arról, hogy miután Sun anyja 2019-ben hirtelen betegségben meghalt, a férfi meg akarta találni a módját, hogy életben tartsa a kapcsolatukat. Ezért a kínai Silicon Intelligence vállalat egyik csapatához fordult, ahol egyébként ő maga ügyvezetőként dolgozik és hanggenerálással foglalkozik. Odaadta kollégáinak az édesanyja fényképét és néhány, WeChat beszélgetéseikből származó hangfelvétel, akik négy hónap alatt a Sun által szolgáltatott adatokból egy avatárt generáltak. A gyászoló férfi ezután láthatta és beszélhetett is édesanyja digitális változatával a telefonján lévő alkalmazás segítségével.
Rengeteg olyan ember van, mint Sun, akik a mesterséges intelligencia segítségével szeretnék megőrizni, éltetni az elveszett rokont és kapcsolatba lépni vele. Az ipar különösen erős Kínában, ahol ma már legalább fél tucat cég kínál ilyen technológiákat, és már több ezer ember fizetett értük. De ahogy arról már mi is írtunk korábban, Amerika is beszállt a piacra. Jarren Rocks, a Los Angeles-i székhelyű AE Studio szoftverfejlesztő cég terméktervezője és vezetője a Seance AI nevű programon dolgozik, ami lehetővé teszi az emberek számára, hogy egy olyan chatbottal beszéljenek, ami képes utánozni halott szeretteiket.
Miért olyan nehéz elengedni elhunyt szeretteinket?
A gyászolók részére létrehozott mesterséges intelligencia alapú applikációk piacának rohamos fejlődése egyértelműen mutatja: igény van rá, hiszen emberek milliói küzdenek a gyásszal és az elengedés nehézségeivel.
Sonkoly Zsuzsanna család-, pár-, és gyászterapeuta szerint ahhoz, hogy megértsük, miért olyan nehéz az elengedés, előbb azzal kell tisztában lenni, hogy az emberekkel való kapcsolatunk a létszükségletünk, mivel a más emberekkel való kötődéseink alapján értelmezzük önmagunkat. A legbensőbb énünkhöz való viszonyunkat is a másik emberhez való viszonyunk definiálja.
„Szeretteink elengedésének nehézségei mélyen az emberi lélek és a kapcsolatok természetében gyökereznek. Sok gyászoló bűntudatot érez, ha arra gondol, hogy talán már tud a szerette nélkül élni, már ritkábban sír, nem jut percenként eszébe az elvesztett személy és vannak olyan pillanatok, amikor nevet. Megint más épp attól tart, hogy bűntudatot fog érezni, ha nem látogatja meg rendszeresen a sírhelyet, ha elpakolná a személyes tárgyait. Arra gondol, hogy ez olyan, mintha elfelejtette volna” - mondja a szakértő, aki azt is kifejtette, mik azok a tényezők, amik még inkább megnehezíthetik az elengedést:
- az érzelmi kapcsolatuk erőssége,
- az elengedés miatti szorongás,
- a bűntudat, megbánás, megbékélés hiánya,
- társadalmi normák és elvárások, ha az adott kultúra a hosszú ideig tartó gyászolást várja el a gyászolótól,
- konfliktusos kapcsolat,
- elmaradt párbeszédek,
- váratlan haláleset,
- idegenkezűség áldozatává vált a szerettünk.
A terapeuta hangsúlyozza, hogy a gyászmunka, a veszteség feldolgozása fontos, ugyanakkor magányos és fájdalmas lelki folyamat, ami egészségünk megóvását is szolgálja.
A megfelelő támogatás és az idő lehetővé teszi a gyászolók számára, hogy megbékéljenek a veszteséggel és újra teljes életet éljenek.
Mit adhatnak az alkalmazások, amik segítenek „kapcsolatba lépni” az elhunyttal?
A gyászolók az applikációk segítségével újra élhetik az emlékeket, hallhatják és bizonyos tekintetben érzékelhetik az elhunytat. Csillapodhat bennük a magány érzése, és egyfajta érzelmi kapcsolódást is kaphatnak. Ha abból indulunk ki, hogy az élőkkel is gyakran virtuálisan találkozunk, akkor valóban nem tűnik annyira elrugaszkodottnak a gondolat, hogy az eltávozottakkal is így tartsuk a kapcsolatot.
Ugyanakkor a szakértő fontosnak tartja kiemelni a negatívumokat: „A virtuális világ kirekeszti a gyászolót a valóságos világból, a valóságos emberi kapcsolatokból. Nem az élő szeretteihez fog támogatásért, vigaszért fordulni, hanem a virtuális világhoz, ami megerősítheti a „meg nem történt érzést”. A gyászolók gyakran élik meg ezt az érzelmi állapotot, hogy bármikor hazatérhet az elhunyt szerettük. Ha a fizikai valóságban élnek, az idővel elhomályosítja a hazatérés érzését, és a tény, hogy már nincs velük, megerősödik.
Mindez segíti a gyászolót abban, hogy fokozatosan elfogadja az élet folytatását, valamint azt, hogy próbáljon tovább élni a szeretett személy hiánya mellett. Véleményem szerint, a virtuális valóság jelenleg sok veszéllyel jár, főleg úgy, hogy ha a gyászoló a használata mellett nem fordul szakemberhez” - magyarázza Sonkoly Zsuzsa.
Milyen veszélyek leselkednek azokra, akik nem dolgozzák meg a gyászukat?
A szakértő azt is elárulta, milyen veszélyekkel kell szembenézniük azoknak, akik nem dolgozzák fel a gyászukat, nem hajlandók az elfogadásra, és esetleg olyan technológiák használatába menekülnek, amik tovább éltetik a kapcsolatot az elhunyttal.
Elhúzódó gyász:
- Az elhunyt szeretteinkkel való kapcsolat fenntartása applikációk és VR segítségével megnehezítheti a gyászfolyamat lezárását. Az ilyen technológiák hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az egyén ne tudja elfogadni a veszteséget, és elhúzódó gyászhoz vezessenek.
- Az elhunytakkal való állandó „kapcsolattartás” megakadályozhatja az érzelmi gyógyulást és a továbblépést.
Valóság érzékelésének torzulása:
- A VR és más technológiák túlzott használata a valóság érzékelésének torzulásához vezethet. Az egyén nehezen különböztetheti meg a virtuális világot a valóságtól, ami pszichológiai problémákhoz vezethet.
- A valóság és a virtuális világ közötti határ elmosódása zavart okozhat az érzelmi és mentális egészségben.
Érzelmi függőség:
- Az ilyen technológiák túlzott használata érzelmi függőséghez vezethet, ahol az egyén csak a virtuális kapcsolatban talál megnyugvást és boldogságot.
- Ez a függőség akadályozhatja az egyént abban, hogy valódi emberi kapcsolatokat alakítson ki és tartson fenn.
A terapeuta meglátása az, hogy az applikációk és virtuális valóság használata az elhunytakkal való kapcsolat fenntartására vegyes hatásokat válthat ki. Bár úgy tűnhet, bizonyos esetekben segíthet a gyászfolyamatban és érzelmi megkönnyebbülést nyújthat, más helyzetekben viszont megnehezítheti a lezárást, és érzelmi vagy pszichológiai problémákhoz vezethet. Az ilyen technológiák használata előtt fontos mérlegelni mind a pozitív, mind a negatív hatásokat, és szükség esetén célszerű szakember segítségét kérni.