A hagyományos kínai orvoslás metódusai megoldást jelenthetnek a menstruációs görcsökre

2025. március 25.
A hagyományos kínai orvoslás szerint a női ciklust az étrend és a gyógynövények is befolyásolják
A hagyományos kínai orvoslás szerint a női ciklust az étrend és a gyógynövények is befolyásolják
Fotó: Lana Stock/Getty Images

Mit szólnál, ha azt mondanánk, létezik egy olyan, alternatív megoldás, amely enyhítheti a menstruációs fájdalmakat, görcsöket, mi több, szabályozhatja a ciklust és kiegyenlítheti a félretolódott, hormonális egyensúlyt? A hagyományos kínai orvoslás évezredes tapasztalatai a modern világban is megállják a helyüket, a megfelelő módszerekkel pedig nemcsak a fájdalom, hanem a fáradtság, hangulatingadozások és egyéb, menzeszhez kötődő problémák is enyhíthetők. Itt az ideje belátni: az egészséges menstruációs ciklus jóval több, mint egy biológiai folyamat. Az általános női jól(l)ét egyik alappillére!

Bár a menstruációs ciklus minden nő életének természetes része, ha valami nincs rendben, az nemcsak a testet, hanem a lelket is megterhelheti. A fájdalmak és a görcsök szűkös keretek közé szoríthatják az aznapi tevékenységek körét is, legyen szó akár a munka elvégzéséről, a gyerekek „rendezéséről”, de még egy félórás, gyengéd edzés is kínkeserves pillanatokat tartogathat ilyenkor. A hagyományos kínai orvoslás főképp a vérkeringés-, és az általuk csak Qi-nek (ejtsd: csí) nevezett energiáramlás egyensúlyának visszaállítása szempontjából (holisztikusan) közelíti meg a problémát, mi pedig nem győzünk csodálkozni, miért nem találtunk rá ezekre a módszerekre hamarabb, amikor már több ezer éve léteznek!

A Qi én vagyok

A hagyományos kínai orvoslás (rövidítve HKO) kezelési módszerei a menstruációs problémák enyhítésének legtermészetesebb módjai közé tartoznak. A „nyugati szemüveget” félrerakva azonban már az elején fontos tisztázni: a HKO módszerei korántsem hatnak olyan gyorsan, mint ahogy azt a fájdalomcsillapító gyógyszerektől megszokhattuk. (Csendben jegyezzük meg, hogy nincsenek is olyasfajta mellékhatásaik, mint amelyeket a gyógyszerek használati útmutatójában gyakran oldalakon keresztül taglalnak.)

A HKO filozófiája szerint a menstruációs egészség szorosan összefonódik a már emlegetett Qi (csí, életerő/életadó energia) és a vér áramlásával a szervezetben: bármilyen blokk vagy hiány a meridiánokban és a vérkeringésben megzavarhatja a menstruációs ciklust! (A meridiánok a testben elhelyezkedő energetikai csatornák, amelyek összekötik a különböző szerveket és szervrendszereket. Ezek mentén áramlik a Qi.) A kínai holisztikus szemléletet vallók úgy tartják, ha a meridiánokban valahol blokk jön létre, vagy a rendszer kibillen az egyensúlyából, az egészségügyi problémákhoz vezethet. Érdekesség, hogy e filozófia szerint a meridiánok nemcsak a fizikai-, hanem a mentális és érzelmi egészséget, jólétet is befolyásolják, mivel a bennük „csorgó” energia az egész testet egésszé kapcsolja össze.

glamour plusz ikon A menstruáció története valóban a női elnyomás történeteként értelmezhető?

Galilei halálának évfordulóján született, Einstein születésnapján halt meg – Érdekességek a világ egyik legokosabb emberéről, aki négy éve nincs köztünk

Konyhában az egészség

A holisztikus szemlélet velejárója, hogy az ember lánya nemcsak tüneteket kezel magán, hanem az életmódját is szemügyre veszi a gyógyulás érdekében. A HKO mélyen hisz abban, hogy a női ciklust alapvetően befolyásolja, ki-milyen minőségű és mennyiségű tápanyagot visz be a szervezetébe, de ennél azért kicsivel tovább megy.

Úgy tartják, hogy fájdalmas menstruáció esetén érdemes kerülni a hideg jellegű, nyers ételeket (például sushi) helyette pedig melegítő jellegű alapanyagokat javasolnak bevinni a szervezetbe. Hitük szerint

  • a gyömbér felmelegíti a testet és serkenti a véráramlást, ezzel enyhítve a menstruációs fájdalmakat,
  • a fahéj segíti a Qi és a vér kiegyensúlyozott áramlását,
  • a fokhagyma pedig szintúgy véráramlás fokozó hatású.

A HKO a női egészség Szent Gráljának tekinti a goji bogyót és a jujubát is. (Ezek mindegyike elérhető itthon, a nagyobb, ázsiai üzletközpontokban, szárított formában.)

  • A goji bogyó segíti a vér- és a Qi áramlásának szabályozását, de fontos megjegyezni, hogy (a TikTok videókban megosztott tanácsokkal ellentétben) NEM a menstruáció alatt, hanem azt megelőzően, tea formájában érdemes fogyasztani. Menzesz előtt fogyasztva kikerülhetők általa a durva PMS-tünetek (pl. hangulatingadozás, mellfeszülés...), maga a vérzés pedig kevésbé fájdalmasan, görcsmentesen zajlik. Hormonálisan is kimutatott hatással bír: modulálhatja az ösztrogén kiválasztódását, amely fontos lehet a majdani babavállalás szempontjából!
  • Nem véletlenül hívják az angol oldalak „superfoodnak” a jujuba gyümölcsöt: a körömnyi méretű bogyók segíthetnek a menstruációs ciklus szabályozásában, a vérhiány megelőzésében és a menstruációs fájdalmak enyhítésében is!

Hasonlóan hasznos lehet az angyalgyökér (női ginsengként is emlegetik) és a fehér bazsarózsa gyökér (nálunk általában finomított por formájában kapható) is: ezek szintúgy a görcsoldó hatásaikról ismertek. Az összes, felsorolt növény kapcsán fontos kiemelni, hogy mielőtt a boltba rohannál beszerezni őket, érdemes tájékozódni az egy-egy adaghoz szükséges mennyiségekről és ezzel kapcsolatos, konkrét ajánlásokról! (Akár teát főzöl belőlük, akár csak egy-egy csipettel fűszereznéd meg velük a mindennapjaidat!)

Ciklusszinkron étkezés

A ciklusszinkron életmód abból az alapfeltevésből indul ki, hogy a női hormonok egy hónap alatt többet ingadoznak, mint a férfi hormonok egy egész élet alatt. (A nők 28 napos menstruációs ciklusunk alatt négyféle hormon állandó hullámzásával élnek együtt.) Bár tény, hogy a ciklus megfelelő működése e hormonok hullámzásával jár együtt, az nem egyenlő a napjainkban tapasztalt, cunamihoz hasonló hullámokkal: ez már inkább a stressz és krízisekkel teli mindennapok következménye.

glamour plusz ikon A menstruáció nem csak kellemetlenséggel jár - ismerd meg a ciklusszinkron életmódot

Galilei halálának évfordulóján született, Einstein születésnapján halt meg – Érdekességek a világ egyik legokosabb emberéről, aki négy éve nincs köztünk

Bár a nyugati orvoslásban még viszonylag újdonságnak számít a ciklusszinkron életmód, a HKO már évezredek óta foglalkozik azzal, adott fázisban pontosan mit/milyen jellegű ételeket érdemes bevinni a női szervezetbe, hogy azzal (is) megtámogassuk annak működését.

Eszerint:

1. Menstruációs fázis (kb. 1-5. nap)

A menstruáció alatt érdemes a fentebb taglalt melegítő-, fűszeres jellegű alapanyagokat, ételeket bejuttatni a szervezetbe. Ami az étkezést illeti, a vérveszteség miatt jó, ha vasban gazdag ételekkel, így például vörös húsokkal, vagy hüvelyesekkel táplálod ilyenkor a szervezeted!

2. Follikuláris fázis (kb. 6-13. nap)

A follikuláris fázisban már proteinben gazdag ételekben (például szárnyasok, halak, tejtermékek, tojás, hüvelyesek, dió-és mogyorófélék, magvak) érdemes gondolkodni, de ne zárkózz el a komplex jellegű szénhidrátoktól sem! (A komplex szénhidrátok olyan, lassan felszívódó szénhidrátok, amelyek hosszabb ideig biztosítanak energiát úgy, hogy kevésbé befolyásolják a vércukorszint ingadozását. Például: citrusfélék, bogyós gyümölcsök, diófélék, magvak, alma, körte. Mozgás után érdemes inkább árpafélék, bab, kukorica, zabfélék, krumpli, borsó, rizs, quinoa – vonalon gondolkodni.)

3. Ovulációs fázis (kb. 14-16. nap)

Ebben a fázisban érdemes inkább a könnyű jellegű ételekre helyezni a hangsúlyt, ezzel is megkönnyítve a női szervezet egyik legfontosabb munkáját, az ovulációt! (Például könnyed húsok, így csirke-halfélék, saláták stb.)

4. Luteális fázis (kb. 17-28. nap)

A HKO szemlélete szerint a luteális fázisban különösen felértékelődik a fent felsorolt, olyan, melegítő jellegű ételek fogyasztása, amelyek támogatják az alhas felmelegedését. Érdekesség, hogy ezesetben külön ajánlás vonatkozik a testmozgásra is, amelynek jó, ha a stresszcsökkentés a fő célja ebben az időszakban!

A hagyományos kínai orvoslás csodái

A HKO alapfilozófiájából indul ki a sokak számára ismerős akupunktúrás kezelés, amely menstruációs görcsök, fájdalmak esetén gyakran alkalmazott eljárás a HKO-rendelőkben. (Az akupunktúra hajszálvékony tűk elhelyezését jelenti különböző, specifikus pontokba, – a szerk.) Az először heti, majd havi rendszerességgel végzett akupunktúrás kezelések hosszú távon segítenek abban, hogy a menstruáció zavartalanul, fájdalom- és görcsmentesen menjen végbe. Hasonló alapon, csak tűk nélkül működik az akupresszúra is: ennek lényege, hogy ugyanezekre a pontokra különböző mértékű nyomást fejtenek ki, ezzel megszűntetve a meridiánok blokkjait, könnyeddé téve az áramlást.

glamour plusz ikon Ha az Ayurvéda szerint étkezel, könnyebben összhangba kerülsz a menstruációs ciklusoddal

Galilei halálának évfordulóján született, Einstein születésnapján halt meg – Érdekességek a világ egyik legokosabb emberéről, aki négy éve nincs köztünk

A HKO eszköztára telis-tele van olyan módszerekkel, amelyek a nyugati ember számára ismeretlenek (és gyakran furcsák), de érdemes belátni, hogy megérnek egy próbát! Moxa-terápia során az akupunktúrás pontokat nem tűkkel, hanem a bőrfelszínhez tartott hőforrással, jelen esetben (épp) moxa szivarral ingerlik. (A moxa nem véletlenül kapta a szivar elnevezést: lényegében gyógynövényekkel tömött, gyógyászati célra készített szivarról van szó.) A HKO-filozófiájában úgy tartják, hogy a moxa által kibocsátott meleg hatására az említett pontok „megnyílnak”, és a gyógynövények, fűszerek hatóanyagai bediffundálnak a szövetek közé, ott kifejtve jótékony hatásukat. Ami jelen esetben a fájdalomcsökkentés és görcsoldás!

Menstruációs problémák esetén nem elhanyagolható a testünkre fordított figyelem és tudatosság. A hagyományos kínai orvoslás különböző, természetes módszerei, a gyógynövények, melegítő jellegű ételek fogyasztása, a stresszkezelés és a mozgás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy harmonikusabb legyen a ciklusunk. Az öngondoskodás mindig meghálálja önmagát: a magunkra fordított, gyengéd figyelemnek köszönhetően nemcsak a görcsök és fájdalmak csökkenthetők, de javulhat az általános közérzet és önértékelés is!