Munkahelyváltás, influenza, esküvő - a várandósságon kívül rengeteg minden okozhatja a menstruáció késését vagy kimaradását
Késik a menstruációd, de tudod, hogy nem lehetsz terhes? Érthető, hogy ez aggodalommal tölt el. A vérzés késését vagy kimaradását okozhatja a túlterheltség, de akár komolyabb egészségügyi probléma is állhat a háttérben. Cikkünkben nőgyógyászt kérdeztünk, milyen tényezők befolyásolhatják a menstruációs ciklust.
Amennyiben valaki nem élt nemi életet az adott hónapban, vagy negatív a terhességi tesztje, a várandósság kizárható. De akkor mi okozhat több napos késést, esetleg egész havi kimaradást a menstruációban? Dr. Vörös Anna szülész-nőgyógyász szakorvossal, termékenységi specialistával beszélgettünk a lehetséges okokról.
Rendszeres és rendszertelen menstruáció
A menstruációs ciklust a vérzés első napjától a következő vérzés első napjáig kell számítani, a hossza 24-35 nap között tekinthető normálisnak. Dr. Vörös Anna ugyanakkor felhívja a figyelmünket, hogy ha babát szeretnénk, akkor a szélsőséges határértékhez közelítő, például 25 vagy 33 napos ciklussal érdemes a tervezettnél hamarabb szakorvoshoz fordulnunk. Az átlagosnál hosszabb vagy rövidebb ciklus akár policisztás ovárium szindrómára vagy korai petefészek kimerülésre is utalhat.
Amikor a menstruáció késéséről van szó, fontos tisztázni, hogy egyetlen ciklusról, vagy egy gyakran visszatérő problémáról beszélünk. Nem mindegy, hogy valakinek a rendszeres 28 napos ciklusa egyszer késve jön meg, de a következő hónaptól vissza is áll, vagy hogy abszolút összevissza jön meg a vérzése. Amennyiben rendkívül nagy különbségek vannak a ciklusok időtartamai között, – néha 28, máskor 35, megint máskor 26 vagy 40 napokra jön meg –, azt rendszertelen menstruációnak nevezzük.
„Minden nőnek javaslom, hogy vezessen menstruációs naptárat, applikációban vagy akár kockás füzetben.” – mondja a szülész-nőgyógyász hozzátéve, hogy sem a ciklus időtartamának szélsőséges eltérései, sem a menstruáció kimaradása nem tréfa, hiszen jelentkezhetnek pajzsmirigy alulműködés, vagy női hormonrendszert érintő probléma tüneteként is. „Ilyen esetben mindenképp fel kell keresni a szakorvost, hiszen valószínűleg egy kóros állapot áll a háttérben, amit ki kell vizsgálni, és helyre kell tenni.”
Néhány esetben a rendszertelenség teljesen természetes, például amikor valakinek életében először jön meg a menstruációja. A menarche, vagyis az első vérzés után még fél-egy évig normális lehet, hogy nem áll be rögtön a ciklus, ezt követően azonban már nem. Az sem jó, ha bizonyos életkorig rendszeres, aztán egyszer csak felborul, ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni. Szülést vagy nőgyógyászati műtétet követően, illetve menopauza idején szintén természetes a rendszertelenség.
A ciklussal persze akkor is foglalkozni kell, ha épp rendszeres, de valami más változik meg, vagy tűnik benne szokatlannak. „További menstruációs rendellenesség, veszélyjelző állapot lehet, ha a vérzés mindig, vagy az esetek többségében darabos, nagyon sok vagy nagyon kevés, esetleg erős fájdalommal jár – emögött szintén olyan hormonális vagy anatómiai kóros állapotok állhatnak, mint a méhtest polip, a mióma, az endometriózis, a petefészek kimerülés és a méhüregi összenövés.” – tájékoztat Dr. Vörös Anna.
A menstruáció késésének lehetséges okai
Először is szögezzük le, hogy a vérzést természetesen nem kell napra pontosan várni. „Vannak nagyon szerencsés nők, akiknek koppra pontosan ugyanannyi napos a ciklusuk, de ez ritkább eset. A néhány napos csúszás teljesen normális, ezt ne számítsuk késésnek, még akkor sem, ha valakinek mindig óramű pontossággal 28 napos a ciklusa, de most épp 30 napra jött meg.” – véli a szakorvos hozzátéve, hogy ha öt vagy hét nap elteltével sem menstruálunk, azt már tekinthetjük késésnek.
Dr. Vörös Anna szerint ha a terhesség kizárható, és csak egyszer van késés, aztán a következő hónapban megjön, és visszaáll a megszokott ritmus, az rendben van: „Lehet, hogy sosem fog kiderülni, hogy abban az egy hónapban miért késett, vagy maradt ki teljesen a menstruáció, ez előfordulhat.” Amennyiben viszont nem áll vissza a rendszeresség, és a következő hónapban megint késik vagy kimarad, akkor feltétlenül vizsgáltassuk ki magunkat, hiszen számos probléma állhat a háttérben.
Fontos szem előtt tartanunk, hogy stresszes körülmények között a szervezetünk a túlélést helyezi előtérbe a fajfenntartás helyett: „A stressz hatására olyan neuroendokrin folyamatok indulnak el a szervezetben, amelyek befolyásolják a finomhangolt női hormonrendszert.” A vérzés késését vagy kimaradását a stresszes életmód, valamint vizsgaidőszak, sportteljesítmény, haláleset, munkahelyváltás, költözés, de akár egy esküvő is okozhatja, amelyeket követően a ciklus visszaáll.
A szülész-nőgyógyász szerint szintén gyakori, hogy az úgynevezett perzisztáló folliculus, vagy éppen a corpus luteum ciszta áll a csúszás hátterében. Ekkor a nőgyógyász ultrahanggal megvizsgálva a beteget, valószínűleg egy vékonyfalú, folyadékkal kitöltött, 2-3 cm-es cisztát fog látni, amelyet a nem teljes peteérés, vagy éppen peteérés helyén kialakult sárgatest megnyúlt élettartama idézhet elő. Ezekkel nincs teendő, idővel maguktól kidurrannak, felszívódnak, és megjön a menstruáció.
A vérzést időszakosan egy gyógyszer beállítása, egy influenza, egy műtét vagy egy krónikus betegség fellángolása is befolyásolhatja. A pajzsmirigy eltérés, a tejelválasztó hormon, vagyis a prolaktin túltermelődése, a policisztás ovárium szindróma, vagy más nőgyógyászati betegségek viszont nem múlnak el egyik hónapról a másikra, hanem rendszeresen hosszabb, vagy épp rendszertelen ciklust eredményeznek. Hallgassunk a testünkre, és ha kell, vizsgáltassuk ki magunkat.