Egyes népeknél nincs is szó a hőhullámra - a változókort nem betegségként, hanyatlásként, hanem potenciálként érdemes megélni
Életkormániánk van. Olyan században élünk, ahol az öregedés kellemetlen, ciki, a fiatalság kergetése egyfajta elvárás lett. Így betegségként tekintünk a menopauzára is, pedig vannak a világnak olyan részei, ahol az eltérő gondolkodásmód miatt szinte nem is ismerik a változókorral járó tüneteket.
Mivel az 57. évemet taposom, és nem szeretném tabukkal körbebástyázni, ezért időben eldöntöttem, hogy az utam a nőiség megélésének teljes transzformációja lesz, megérkezés minden női bölcsességbe, a „happyaging” vagy „queenaging” minőséget szeretném élni. Tudom, hogy a következő mondataim megosztóak lesznek, de akkor sem szeretnék beállni a sorba. Nem kérdőjelezem meg az orvostudományt, tisztelem inkább, csak magam részéről nem tekintem megjavítandónak a testemet, amikor szülök, amikor a menopauzába érkezem.
A társadalom, az orvosok, a gyógyszeripar félelmet generálnak a nőkben, mihelyt elkezdődik a menopauza, mintha a szervezetünk azonnal felmondaná a szolgálatot, hacsak nem használjuk azokat a szuper termékeket, melyeket felkínálnak nekünk. Orvosi szempontból a menopauza nem egy természetes életfolyamat, hanem hiánybetegség. Gyakorlatilag a reprodukciós képesség változását az öregség tünetének tekintik. Pedig tudjuk, hogy a korosodás, öregedés is természetes állapotunk.
Így a menopauza egy határvonal lesz. Az elmúlás, a halál manapság már szintén negatív dolgokkal van felruházva, ahogyan reagálunk rá, ahogyan eltartjuk magunktól. A születés, a halál misztériuma is hospitalizálódott. Pedig gondoljunk csak bele, hogy jó pár emberöltőnyivel korábban mennyire része volt a mindennapi életnek. A nők, a dúlák, bábák kísérték a születést, értették, természetes része volt az életnek, támogatták egymást ebben.
Nem véletlen a szó a „támasztó asszony” a dúlákra, ahogyan Erdélyben hívják őket. A család jelen volt a halálnál is, látták az életből kilépő családtagjaikat, elsiratták, meggyászolták még a háznál. Ezzel nem azt mondom, hogy a régi életünket hozzuk vissza, hanem azt, hogy mennyire távol vagyunk ettől, és így mennyire nagy az a bizonyos „gap” az életünkkel velejáró változások elfogadására is. Szenvedünk, félünk tőle, frusztrál.
És így a nőknél a menopauza is a halálfélelmet erősíti szerintem, az ellenállást, a szenvedést, pedig nem kéne ennek így lennie.
Életünk harmadik felvonása
„Manapság általában 34 évvel tovább élünk, mint dédnagyszüleink. Sok forradalom volt az elmúlt század során, ez az egyik jelentős, nevezetesen, az életünk hosszának robbanásszerű meghosszabbodása.” - kezdi Jane Fonda Az életünk harmadik felvonásáról című TED Talk-ját. Ez a több mint 30 év, amivel az átlagéletkor meghosszabbodott, kitesz egy egész felnőttkort. Sajnos a kultúránk, a társadalom nem érzi magát otthonosan abban, hogy ez mit is jelent valójában.
„Nem történt meg a paradigmaváltás, még mindig az él erősen társadalmi normaként, hogy boltíves geometriai formát ír le az életünk” -mondja Fonda előadásában. Megszületünk, életünk közepén a csúcsra érünk, és onnan hanyatlás, elhülyülés felé haladunk. Az öregedést valamiféle betegségnek, kórosnak tekintjük. Felmerül a kérdés, ezt a hosszú szakaszt, amivel nőtt a várható élettartamunk, hogyan töltsük el, hogyan használjuk ki?
Hogyan érezzük, hogy sikeresek, egészségesek, boldogok vagyunk, ahelyett, hogy állandó félelmekkel élnénk attól, hogy itt a csontritkulás, agyi köd, álmatlanság, hízás, demencia? Milyen metaforát lehetne használni inkább a korosodásra a boltív helyett? Jane Fonda a „lépcsőt” használja. Az emberi szellem felfelé emelkedése, ami elhozza a bölcsességet, a teljességet, és a hitelesség felé vezet minket. A korunk nem kórtan, hanem potenciál.
Hiedelmeink és mintáink is befolyásolják a fizikai állapotot
A mexikói tarahumara indiánok híresen kiváló futók, rendre lefutják a maratoni távot, kultúrájukban úgy tartják, hogy a 60 év felettiek a legkiválóbb futóik. Egy kutatócsoport vizsgálta is a törzs tagjait, a kutatás vezetője dr. Deepak Chopra volt, a vizsgálódásának középpontjában az állt, hogyan befolyásolják hiedelmeink a fizikai, testi állapotunkat. A kutatócsoport megfigyelte, hogy a 60 év körüli tarahumara indiánok között volt valóban a legjobb volt a tüdőkapacitás, a legterhelhetőbb szív- és érrendszer. Dr Chopra rámutatott: ahhoz, hogy ez a hit fizikai állapottá váljon, az egész törzsnek hinnie kell.
Ez azért fontos történet, mert plasztikusan megmutatja, ha a menopauza előtt álló, vagy benne lévő nők nem hisznek a saját képességükben, ha a társadalom nem hisz bennük, hogy vonzóak, életerősek, teljes értékű nők, egészségesek, akkor nem élik meg a női lét csodáját, akkor szinte várják a test és szellem leépülését.
Vannak a világnak olyan részei, ahol nem ismerik a menopauzával járó tüneteket, vagy legalábbis nem beszélnek róla ilyen sok negatív gondolattal megtöltve.
Transzformációnak tekintik, ami elvezeti a nőt a nagymamai minőségbe, a bölcs asszonyi minőségbe. A botswanai kung asszonyoknál a menopauzával pedig egyenesen a szexuális felszabadulás ideje érkezik meg. Mondjuk ennek oka az is, hogy addig átlagban legalább hétszer született gyermekük. Kung nyelven nincs is szó a hőhullámra. Még az is elképzelhető, hogy amúgy van nekik hőhullámuk, csak másképpen élik meg. Egyes afrikai nők, ha elérkeznek ebbe a kora, előkelőbb helyet foglalnak el a családi életben.
Nagyobb tisztelet veszi körbe őket, elkezdik irányítani a fiatalabbakat, talán családfővé nem lesznek, de számítanak rájuk a legnagyobb mértékben. Indiában az asszonyok nem panaszkodnak tünetekre, és szintén nagy tiszteletnek örvendenek. Dr. Christiane Nourthrup a Női test, női bölcsesség című amúgy elég vaskos, de minden nőnek ajánlott könyvében pedig ezt írja:
„Az ősi taoista kultúrákban az uralkodóház asszonyainak különleges gyakorlatot tanítottak, mint például a petefészek-légzésgyakorlat, így a nők megőrizték fiatalos külsejüket, és nemi vágyukat, jóval a menopauza után is. Ezeknek a gyakorlatoknak mindegyike azon alapul, hogy a tudat segítségével áramoltatjuk át a testünkön az életerőenergiát. Különösen fontos gyakorlat volt, amellyel új útra, a test más szerveibe áramoltatják a petefészekből származó hatalmas energiát.”
Mantak Chia így írja le ezt az érdekes energetikával dolgozó technikát, melynek a mestere: „ez a petefészek kung-fu módszer alkalmas arra, hogy segítségével egy nő olyan hosszú ideig élhessen nemi életet ameddig csak akar, mert nem fogy le az energiája, sőt valóban energiát nyer a szexuális energia átalakítása révén."
A menopauza = átalakulás
A női létezésnek három vérmisztériuma van, az első a születés, szülés maga, a második a menarche, vagyis a menstruációs ciklus kezdete, a harmadik a menopauza, az elköszönés. Ez a három a női létbe való beavatás egyben. A menopuza, mint egy belső transzformátor, sok mindenben segítségünkre lehet. A tűz, ha megbarátkozol vele, rájöhetsz, hogy téged támogat. Minden átalakuláshoz szükséges, anélkül nincsen emésztés sem, nincsen változás. Ha ellenállsz a változásnak, akkor csak egyre jobban éget. A menarchéval a kislányból virágzó Nő lesz, egy új élet világrajövetelénél Anya születik. Fogadd el, hogy a menopauza transzformációjában egy Új Nő születik.
A hormonok játéka valóságos természetesen, erőteljes változására a legplasztikusabb kép nekem a szimfonikus zenekar. Az agyalapi mirigy a karmester, az elsőhegedűsök a petefészkek. Az agyalapi mirigy szeretné finomra hangolni a zenekarát. És amikor túlságosan halkan, pianóban játszanak, a karmesterünk, az agyalapi mirigy erőteljesen kezd vezényelni, hogy felhozza a hangot fortéra. Csakhogy a petefészek nem képes már, marad a sordino.
És igen, lehetnek emiatt tüneteid, de ez nem betegség. Nem kell, hogy kialakuljon a félelem és irányítson téged. Valóban van, akinek gyógyszerekre, orvosi megoldásra van szüksége, senki helyett sem szeretném eldönteni, mi az, ami segíteni fog. Akinek elengedhetetlen, annak tud segíteni az orvostudomány, és az is óriási haladás, hogy erősödik a kommunikáció, a nyílt, őszinte, tabuk nélküli közbeszéd a témáról.
Minden egyes nőnek, személyre szabott támogatásra, önismereti merülésre van szüksége. És ami még nagyon segít nekünk nőknek, ha ciklustudatosak vagyunk. Ez készít fel a legjobban az elengedésre, az öregedés potenciállá transzformálására. A női test csoda. Ciklusról ciklusra megéljük a növekedést, felépülést, ahogyan a méh nyálkahártyája előkészül a petesejt befogadására, megvastagszik, felépül, hogy biztonságot adjon, és amikor nem termékenyül meg a petesejt, a méhnyálkahártya távozik, ez a vérzésünk. A megválás, ha a hangulatot nézzük, akár egy kis gyászfolyamat is lehet, amikor minden női hormon szintje a 0 felé konvergál.
A jobb agyfélteke minden ciklus előtt elkezd aktívabban működni, törzsi kultúrákban nem véletlen, hogy a menstruáló nőket ilyenkor nem engedik a sámánszertartások közelébe se, mert képesek akár megfordítani is az energiát. Törzsfőnökök ilyenkor a nők erőteljes intuícióira, jósló álmaikra is hagyatkoztak.
A megértés az első lépés
És ezt most azért mesélem itt el, mert ha megéled a női test ciklikusságát, bölcsességét, akkor könnyebben mész át azon a változáskori átalakuláson, ami a menopauza. Megtapasztalod azt is, ahogyan az egész Univerzum ciklikus, így a mi rövid létezésünk is az. És innen nézve mekkora áldás nőnek lenni, mekkora felfoghatatlan csoda! Jane Fonda előadásához visszatérve, ő életének ebben a szakaszában fontos életösszegzést végzett. Megvizsgálta a családi, baráti kapcsolódásait a múltjából, ezt mindenkinek tanácsos megtenni, sőt akár utólag is lehetséges, hogy a ciklustudatosságodra rávilágíts, átgondold. Életed ezen szakaszában mélységes önmunkával képes lehetsz oldani sok elakadást. Alapvetően ne állj ellen, és elképzelhető, hogy szükséged van életmódváltásra is.
Eleve a tűz minőség, a hőhullám lehet akár a meg nem élt nőiséged miatt érzett harag is, ez az érzelem pedig gyulladásokat hozhat a szervezetbe, például az ízületeknél. Ezt csillapítani szükséges, akár olyan életmóddal, táplálkozással, ami támogatja a hűvösséget, az Ayurvéda holisztikus gyógyító tudománya például nagyon szépen tud segíteni tisztítókúrákkal. Emellett a tiszta ételek fogyasztása, a feldolgozott élelmiszerek mellőzése már sokat tud segíteni. Csökkentsd az alkoholt, stimulánsokat, a sok kávét és szénhidrátot, ne egyél későn, és mozogj nagyon sokat, mert a táplálkozáson kívül a másik kulcs a napi szintű mozgás.
Ha nem sétálsz, nem mozogsz, akkor a tested nem fog jól reagálni erre az időszakra. A vérzés hiányának tudatos megélésével lehetőség van arra, hogy kitáruljon egy légüres tér, csillagos égbolt, ami csupa kincset rejt. Érdemes belenézni ebbe a végtelen sötét ürességbe és a világító csillagokban sok-sok lehetőséget meglátni a teremtésre, önvizsgálatra, „happyaging”-re.