Nem mindegy, hogy mikor szedsz melatonint, alvásszakértő mond el mindent, amit tudnod kell a hatásáról
Egyre többször olvashatunk arról, hogy a melatonin szedése jótékony hatással van az alvásra, hiszen természetes módon emeli meg a melatonin hormonszintet, így növelve és javítva az alvás időtartamát és minőségét, valamint elősegítve az álmatlanság leküzdését. De tényleg ilyen egyszerű volna? Utánajártunk.
Az életünk jelentős részét alvással töltjük, de nem mindegy, hogy ez milyen minőségű alvás. A melatonin alkalmazása az el- és átalvási nehézségek kézenfekvő megoldásának tűnhet, azonban mielőtt még megvásárolnánk, olvassunk tovább. Cikkünkben alvásszakértő mondja el, mi is a melatonin szerepe, mi csökkentheti a szintjét és kinek ajánlott szedni.
A melatonin működése
A melatonin gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásáról is ismert, de széleskörű népszerűségét kétségkívül annak köszönheti, hogy enyhíti az alvási nehézségeket. Szijjártó Noémi alvásszakértő és vállalati wellbeing mentor, a Jót alszom természetes alvássegítő webshop és blog alapítója ugyanakkor felhívja a figyelmünket, hogy a melatonin szedése körültekintéssel, és orvosi konzultáció mellett javasolt, hiszen rengeteg tévhit és félrevezető információ terjed a témában.
A melatonin egy hormon, amelyet az agyban lévő tobozmirigy termel, de a test más területein, például a bélrendszerben is megtalálható. Alváshormonnak is nevezik, maga a melatonin azonban nem elaltat, hanem tudatja a szervezettel, hogy ideje lefeküdni: „Legfőbb szerepe a cirkadián ritmus napi 24 órás ciklusának megfelelő kialakítása, a test felkészítése az alvásra, az elalvás segítése és az alvás fenntartása. Termelését a nappali fény és az esti sötét váltakozása támogatja.” – avat be a szakértő.
„Az alvásod minősége a te felelősséged” – alvásszakértő avat be a kipihentség titkába
A melatonin csökkenése
A melatoninszint természetesen elkezd emelkedni, amikor kint besötétedik, így télen, a hosszabb sötétség időszakában magasabban mérhető. Ennek fényében reggelente, amikor kint világos van, a melatoninszint is csökken, hogy elősegítse az ébredést. Amennyiben valakinek a szervezete nem termel elegendő alváshormont lefekvés előtt, nehezebb lesz álomba merülnie. De mi okozhat alacsony melatoninszintet, és milyen hosszú távú következményei lehetnek?
„Kiemelendő melatonin termelődést csökkentő tényezők a nikotin, a koffein, az alkohol, a kék fény, az éjszakai vagy váltott műszakos munkavégzés, az időzónák átlépése vagy akár az óraátállítás is.” – tájékoztat Szijjártó Noémi. Rendkívül fontos tehát, hogy törekedjünk az egészséges életmódra, köszönjünk el a digitális eszközöktől elalvás előtt, sötétítsük megfelelően a hálószobánkat és összességében figyeljünk az ideális alváshigiéné betartására, tegyük mindennapi prioritássá a minőségi alvást.