Alpha, Béta, Théta: indulj el egy belső utazásra, hogy közelebb kerülj önmagadhoz

2024. december 30.
A mentális egészség megőrzésére ma már számos módszer rendelkezésre áll
A mentális egészség megőrzésére ma már számos módszer rendelkezésre áll
Fotó: stellalevi/Getty Images

Ha egészségtudatosan élünk, időt kell szánnunk elménk pihentetésére, az éjszakán kívül is. Mit jelent a relaxáció a szervezetünkre nézve, és vajon több királyi útja is lehetséges? Elsősorban ezekre a kérdésekre keresve a válaszokat kérdeztünk meg szakembereket, akiknek gondolatai szinte minden nap a téma körül forognak, hivatásuknak köszönhetően.

Melocco T. Anna jógaszakon és buddhista tanítóként végzett. A meditáció tibeti vonalát, az élő mesterrel végzett dzogcse-t érzi magához a legközelebb. Családállítóként dolgozik. „A jóga gyakorlásának szerves része a meditáció, ellazult, figyelmes harmonikus alfa-hullámokkal jár, olykor mélyebb, théta-hullámokkal. Sokféle technika létezik, de mindben közös az ellazulás, a befelé figyelés.

A légzés az egyik, ha nem a legfontosabb része a meditációnak, segítségnek mantrát is használhatunk, vagy csak a tartásunkra összpontosítunk. A meditáció segítségével megtapasztalhatunk egységállapotokat, melyeknek általában gyógyító, inspiráló, felemelő vagy feltáró a jellegük. A tudatos és tudattalan részeink képesek kapcsolódni egymással, és ha gondolatainkat nem kontrolláljuk, kellemes vagy kellemetlen emlékek jöhetnek fel.

Ilyenkor csak a testünkre figyelünk, arra, hogy gondolataink milyen érzéseket keltenek bennünk, anélkül, hogy ítélkeznénk, vagy meg akarnánk változtatni azokat. Mindez felszabadító hatású, örömérzetet ad, ami a belső csönddel és a teljesség megélésével a jelenlét állapotába hoz minket.”

glamour plusz ikon Ne az legyen a fontos, hogy a legfrissebb kollekcióból legyen a jóga ruhád - beszélgetés a Studio Aeden alapítóival

Ne az legyen a fontos, hogy a legfrissebb kollekcióból legyen a jóga ruhád - beszélgetés a Studio Aeden alapítóival

Czeczon István elsajátította a Reikit, foglalkozott szakrális geometriával, tibeti lélekkommunikációs technikával, azúri hangtál terápiával, álomjógával és tudatos alvással is, 2014-ben jelent meg Kávészünet az elmének című könyve. István is a meditációról beszél először. „Út valódi önmagunkhoz, hogy felismerjük, kik vagyunk valójában, a többi »csak« koncentráció, akár vizualizáció, akár más metodika. Az elme elcsendesedik, a légzés kiegyenlítődik, ezáltal harmóniába kerül a test, lélek és szellem hármasa.

A fizikai test egészségesebbé válhat, hiszen nem terheljük gondolataink, érzelmeink hatásaival.

Novák Alexa pszichológus, a Feldmár Intézet munkatársa. Szabad táncos, testtudati fókuszú, mozgásmeditációs órákat és autentikus mozgásműhelyeket tart. „Különböző korú, fizikai állapotú, nemű felnőttekkel mozgom egy térben. A szabad, önazonos mozgást, testhasználatot keressük improvizációs játékok, feladatok, ötletek és szomatikus, más néven testtudati megközelítésű módszerekkel.

Nincs kifejezetten olyan pillanata a munkámnak, amikor előkapok egy relaxációs technikát (például az autogén tréninget), a relaxáció lehetőségként vagy pozitív hozadékként jelenik meg. Támogatom vendégeimet saját állapotuk jelenben történő megélésében és szégyen nélküli kifejezésében. Nem probléma, ha valaki merev és feszült, nem akarom megváltoztatni technikákkal ezt az állapotot, csak figyelemmel kísérem, ötleteket adok, merre lehet elmozdulni a merevségből. És pont ez az elfogadás segíti nagyban az ellazulást!

A foglalkozások amolyan önismereti tréningek, hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozottság eléréséhez.” Alexa az Autentikus Mozgás módszerét alkalmazza, megkérdem tőle, miben áll ez az óra. „A táncos csukott szemmel, szabadon mozog. Mellette van egy megfigyelője (tanúja), aki kétfelé figyel: miközben a mozgót nézi, saját érzeteit, érzelmeit, folyamatait is monitorozza.

A mozgásban, „tanúskodásban” átélteket megbeszéljük és le is írjuk. Kommunikációs gyakorlat, mozgásban elbeszélve, ahol nem a látvány érdekes, hanem az, hogy a résztvevő autentikusan jelen tud-e lenni a neki szabott időkeretben.”

glamour plusz ikon Élet a jóság, a tudatlanság és a szenvedély szentháromságában - ismerd meg a hazai Krisna-tudatú Hívők Közösségét

Élet a jóság, a tudatlanság és a szenvedély szentháromságában - ismerd meg a hazai Krisna-tudatú Hívők Közösségét

A tiszta tudat elérése

István a foglalkozásain hangtálat is használ. „A tálak két tulajdonságát ismerik általában, ezek a hang és a rezgés. Kevesen foglalkoznak a tálak által létrehozott elektromágneses mezőkkel és tachion örvényekkel. A tachionok az Univerzum nem látható részei, semleges töltésű, magas frekvencián állandó mozgásban lévő részecskék. A hangfigyeléses meditáció során, amikor a hang keletkezését és elhalását figyeljük, szembesülhetünk gondolataink kialakulásával és elfoszlásával.

Az elektromágnesség miatt a test energiapályáinak bizonyos pontjait tölteni lehet, ha pedig túltöltöttség van, csökkenteni is lehet, ami az energiaszintünk optimalizálásához vezet. A rezgés, hang és elektromágneses mező segítségével a test és az elme relaxált állapotba kerülnek. A hangtál használata és a saját hangom, melynek orgánuma alkalmas a lazítás eléréséhez, a hozzám fordulóknál elég szokott lenni.

Magam nem foglalkozom olyan technikákkal, amelyek módosult tudatállapotot okoznak, minden gyakorlatomnál a hozzám forduló éber tudatánál van. Egyedül a hangtálas relaxálásnál alhatnak bele a folyamatba. Egyébként minden relaxációs technika másfajta mélységet ér el és különböző eredményt hoz, ugyanakkor egyformán cél a tiszta tudat elérése. A köznyelvben gyakran használjuk a kifejezést, hogy »lemegyek alfába«, kíváncsi vagyok, hogy egy szakember hogyan viszonyul hozzá.

glamour plusz ikon Beyond Flesh - Hagyjatok, minket nőket idősödni, ráncosodni, őszülni, félelmek, műtétek, szégyen, ageizmus, lehetetlen elvárások nélkül

Beyond Flesh - Hagyjatok, minket nőket idősödni, ráncosodni, őszülni, félelmek, műtétek, szégyen, ageizmus, lehetetlen elvárások nélkül

Azt hiszem, még soha nem használtam órán ezt a kifejezést. A rendszerváltás környékén jött be az agykontroll módszere Magyarországra, akkor voltam kiskamasz. Előttem van ennek a bűvös szóösszetételnek a sikertörténete és köznyelvelsülése. Semmi bajom nincs, ha valaki alfa és egyéb állapotokról beszél, mert nagyjából tudom, mit akar vele mondani. A módosult tudatállapotok jelen vannak az óráimon.

Enyhén módosult tudatállapot segítségével másféle szemmel is rá tudunk nézni az ismert dolgainkra, és a térben a szokásostól eltérő érzékeléssel is jelen tudunk lenni – hogy csak kettőt emeljek ki a jótékony hatásokból. Figyelmünk saját magunk felé irányítása, gondolataink lecsendesítése, a becsukott szemű és kerengő mozgások önmagukban megváltoztathatják a normál, dolgos, éber tudatállapotot. Ebben a félálomszerű helyzetben az elmének nagyobb a rugalmassága, el tud mozdulni a megszokott sémáktól” - mondja Alexa.

Felismerni az álom jelképrendszerét

Foglalkoztat annak eldöntése, van-e különbség szervezetünk szempontjából, hogy mondjuk egy fáradt nap után, otthon, miután olvastunk a könyvünkből néhány oldalt, becsukva a szemünket, ellazult állapotba kerülünk, vagy éppen jógaórán meditálunk. Anna szerint nem feltétlenül. „Ilyenkor magunktól is bekapcsolódnak a tudattalan erőforrásaink. Szerencsés esetben a tudatállapotok határa is lehet egyfajta meditációs állapot, de a meditációs technikák biztosítják, hogy ez rendszeresebben létrejöhessen.

Az alfa-állapot az alvás és az ébrenlét (béta-állapot) közötti vékony sáv, amikor tudunk magunkról, de testünk már pihen, izmaink ellazulnak és mozdulatlanul fekszünk. Ebben a helyzetben, elalvás előtt érdemes egy szándékot megfogalmazni magunkban, üzenetet küldeni a tudattalanunknak, ami az álmainkra is hat. A meditáció gyakorlásában fontos, hogy legyen egy mesterünk vagy vezetőnk, akivel közvetlen kapcsolatban vagyunk, visszajelzéseket ad és bizalommal fordulhatunk felé” - teszi még hozzá Anna.

István a tudatos álmodást is említi. „Azt jelenti, hogy éber tudattal vagyunk jelen álmainkban, befolyásoljuk azokat, hatással vagyunk rájuk. Ilyenkor a test pihen, de a tudat az álomban is mindent annak lát, ami. Felismeri az álom jelképrendszerét, tisztában van azzal, hogy csak álomállapotot tapasztal. Sok gyakorlást igénylő és megfelelő tanítótól kapott praxis alapján működhet.

glamour plusz ikon Dénes Barbara: A fenntarthatóság ott kezdődik, hogy a meglévő ruháinkat tesszük izgalmasabbá

Dénes Barbara: A fenntarthatóság ott kezdődik, hogy a meglévő ruháinkat tesszük izgalmasabbá

Találd meg magadnak a legjobb elvonulási lehetőséget!

A pandémia időszakának hosszú távú hatásait még biztosan sokáig fogjuk hordozni magunkban. Talán az utóbbi időben soha nem volt még ennyire égető, hogy fenntartsuk lelki békénket és képesek legyünk kissé kiszakadni a mindennapok körforgásából.Fontosnak tartom, hogy legyenek olyan, mindenki számára hozzáférhető önsegítő eszközök, készségek, amiket szinte bárhol alkalmazni lehet. Ki kell találnod magadnak olyan mini elvonulási lehetőségeket, ahol a hétköznapi üzemmódból kikapcsolhatsz egy időre.

Lehet ez egy magasabb pont a városban, ahonnan lenézel a Dunára, egy szép fa a Margitszigeten vagy egy közeli parkban, aminek a közelében biztonságban érzed magad – ahova visszahúzódhatsz csak úgy, magad elé bámulni. A lényeg, hogy fenntartható legyen a szokás, amit kialakítasz. Az otthon falai közé két javaslatom van. Kezdd el azt játszani, hogy minden egyes mozdulatod tánc, illetve színezd át a rutinos tevékenységeidet tánccá. Annyiféleképpen le lehet nyomni egy kilincset!

Figyeld meg közben a kezed, karod, vállad kecsességét – akár el is túlozhatod. Ez nagyon jó móka! A másikat pároknak javaslom. Az egyik fél a kapó, a másik az adó. A kapónak semmi más dolga nincs, mint becsukni a szemét, feküdni a földön és elengedni magát. Az adónak nem célja, hogy átmasszírozza a másikat vagy kilazítsa, egyszerűen csak mozgatja a végtagokat, a testet. Ezekkel az ellazulást segítő otthoni kísérletezésekkel sokat tehetünk a lelki egyensúlyunk visszaszerzéséért” - javasolja Alexa.