Meglepően sokféle meditáció típus létezik, hozzád melyik illik a legjobban?

Találd meg a megfelelő meditáció típust!
Találd meg a megfelelő meditáció típust!
Fotó: Getty Images /Westend61

A meditáció segít radikális elfogadással megélni a nehézségeket, és egy lépéssel közelebb visz a belső béke eléréséhez. Ha azonban még nem találtad meg a számodra legkényelmesebb módszert az elméd lecsendesítésére, akkor a legjobb helyen jársz, cikkünkben ugyanis hétféle meditáció típus kerül bemutatásra.

Minden nap húsz percet kell meditálni, hacsak nem vagy túl elfoglalt. Akkor egy órát kell.” – tartja az ősi zen mondás. Többféle meditáció típus létezik, amelyek egytől egyig segítenek kapcsolódni önmagunkhoz, annyi a dolgunk csupán, hogy megtaláljuk a számunkra leginkább megfelelőt, amely következetes gyakorlással nemcsak derűt és életenergiát, de hosszú távú kiegyensúlyozottságot is ad, ráadásul a mentális és fizikális egészségünk megőrzését egyaránt elősegíti.

A meditáció csökkenti a stresszt és a szorongást, segít leküzdeni az alvásproblémákat, és jelentősen javítja a közérzetet. Nemcsak élesíti az elmét és fokozza a kreativitást, de arra is kiválóan alkalmas, hogy közelebbről megismerjük önmagunkat, könnyebben elfogadjuk a hangulatunk változásait, és hatékonyabban enyhítsük a fájdalmaink mértékét. A mély légzésre való koncentrálás során ráadásul csökken a vérnyomás, lassul a szívverés, és kellemes békesség járja át a testet.

Melyik meditáció típust válaszd?

Az emberek évezredek óta használnak meditációs technikákat a légzéshez és a jelen pillanathoz való tudatos kapcsolódás érdekében, így nem véletlen, hogy rengeteg meditáció típus közül válogathatunk, amelyek egytől egyig hatékonyak. A szakértők egyetértenek abban, hogy nem létezik jó vagy rossz meditáció, az viszont elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a nekünk való gyakorlást. Kezdetben például érdemes eldöntenünk, hogy egyéni vagy vezetett meditációt szeretnénk végezni.

Azon is elgondolkodhatunk, hogy mi a célunk a meditációval: megnyugvást keresünk, esetleg az intuíciónkhoz szeretnénk kapcsolódni? Akár a nyugtalanító gondolatok lecsendesítése, akár a spirituális megvilágosodás a cél, egy biztos: létezik az a meditáció típus, amelyet kifejezetten neked találtak ki. Az alábbiakban hétféle variációt hoztunk el a sok közül, amelyeket akár kedvedre személyre is szabhatsz a saját igényeidet és kényelmedet szem előtt tartva.

glamour plusz ikon Ezeket az alapvető kérdéseket tedd fel, ha kezded elveszíteni a kapcsolatot önmagaddal

Ezeket az alapvető kérdéseket tedd fel, ha kezded elveszíteni a kapcsolatot önmagaddal

Mindfulness meditáció

A mindfulness meditáció az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb forma a modern nyugati világban, amely az ősi buddhista tanításokból eredeztethető. Lényege az elme, a test és az érzelmek ítélkezésmentes megfigyelése, amelyben leginkább a légzésre való tudatos koncentráció lesz a segítségedre.

Fókuszált meditáció

A fókuszált meditáció az öt érzékre hagyatkozik, és kitűnő meditációs forma, amennyiben a koncentrációdat szeretnéd élesíteni. Összpontosíthatsz befelé, a légzésre és a szívverésre, esetleg külső tényezőre, például egy gyertya lángjára, egy hangtál rezgésére vagy egy mala nyaklánc gyöngyeinek számolására.

Spirituális meditáció

A spirituális meditáció a vallás és a spirituális hagyomány szerves részét képezi. Lényege a mélyebb megértés keresése, amelyet otthon vagy akár szent helyen is gyakorolhatsz, az alkalmazása ugyanis épp annyira sokszínű, mint amennyire az emberek magasabb energiával való kapcsolata változatos.

Mozgás meditáció

A mozgás meditáció hallatán elsőként a jóga juthat eszedbe, amely valóban az egyik leghatásosabb módja annak, hogy az elmédet és a testedet összhangba hozd. Aktívan meditálni azonban más tudatos mozgásformák során is lehet, például sétálás, kertészkedés közben, vagy éppen tajcsi, csikung gyakorlásakor.

Mantra meditáció

A mantra meditáció a hindu és buddhista hagyományokra vezethető vissza, és az ismétlődés megnyugtató erejét használja fel az elme felszabadítására. Mantrázni tulajdonképpen bármit lehet, amitől békésebbnek érzed magad: egy affirmatív mondatot vagy kifejezést, esetleg szimplán az ősi és szent „aum” hangot.

A mozgás meditáció hallatán elsőként a jóga juthat eszedbe, amely valóban az egyik leghatásosabb módja annak, hogy az elmédet és a testedet összhangba hozd.
Fotó: Getty Images/Olga Rolenko

Szeretet meditáció

A szeretet meditáció tökéletes gyakorlat a negatív érzelmek feloldására, valamint az önmagaddal és másokkal szembeni együttérzés és elfogadás erősítésére. Nemcsak a szeretet befogadásában segít, de abban is, hogy bátran betöltsd a teret a ragyogásoddal, fényt és szeretetet küldve a számodra legfontosabbaknak.

Vizualizációs meditáció

A vizualizációs meditáció többféleképp is hasznodra válhat. Elképzelheted magad egy számodra ideális, pozitív szituációban a relaxált állapot elérése érdekében, de azt is vizualizálhatod, amint már elérted kitűzött céljaidat – utóbbi nemcsak motivál az előrehaladásban, de manifesztálja is a kívánt eredményt.

Add át magad a relaxációnak

Talán eleinte félelmetesnek tűnhet az ötlet, hogy lassíts, és lecsendesítsd az elmédet, sőt elképzelhető, hogy elsőre nem is fogod nyugodtnak érezni magad, de amint ráérzel a pozitív hatásaira, a meditáció akár a napod leginkább várt részévé is válhat. Fontos tehát, hogy ne add fel rögtön az elején, adj egy kis időt magadnak, hiszen ahogy telnek a napok, egyre kényelmesebbé válik majd a gyakorlás.

Miután megtaláltad a számodra a legszimpatikusabb típust, legjobb ha rövid, ötperces időintervallumú meditációval kezdesz a hét legalább három napján, ezt később tíz, tizenöt, vagy akár harminc percre is emelheted a hét öt, vagy akár mind a hét napján. Légy nyitott, kíváncsi és türelmes, és amikor egyre elfogadóbbnak, békésebbnek és derűsebbnek érzed majd magad, tudni fogod, hogy jó úton jársz.