Így építsd be tartósan a mindennapjaidba a meditációt

glamourplusz meditáció rutin
Az elmúlt években az ősi szellemi gyakorlat legnagyobb örömünkre a modern nyugati világban is széles körben elterjedt,
Fotó: Getty Images /Westend61

A meditáció az elme lecsendesítése, a gondolatok és érzések megfigyelése, a légzéshez való kapcsolódás. Néhány perc derűs nyugalom, ami az egész előtted álló napra energiát ad, és hosszú távon kiegyensúlyozottabbá tesz, mint valaha. De hogyan köteleződhetsz el mellette? Segítünk.

Korábban talán egy kopasz, narancssárga lepelbe tekert buddhista szerzetes juthatott eszünkbe a meditáció hallatán, aki a természet lágy ölén összezárt ujjakkal, lótuszülésben keresi a megvilágosodást. Az elmúlt években az ősi szellemi gyakorlat legnagyobb örömünkre a modern nyugati világban is széles körben elterjedt, sőt szinte világméretű mozgalommá vált, hiszen következetes gyakorlással nemcsak a mentális, de a fizikális egészség megőrzését is elősegíti.

A szokásaid tesznek azzá, aki vagy

Az életünk minőségét azok az olykor aprónak tűnő döntések határozzák meg, amelyeket nap mint nap meghozunk – ennek a felismerése az egyik első lépés a kiegyensúlyozottság felé. Talán évek óta ugyanaz a rutinod, így egészen megterhelőnek tűnhet változtatni, és új szokásokat bevezetni, viszont nagyon is megéri, hiszen kizárólag a rendszeresség hozhat gyümölcsöző eredményt.

A meditáció csökkenti a stresszt és a szorongást, segít leküzdeni az alvásproblémákat, és jelentősen javítja a közérzetet. Nemcsak élesíti az elmét és fokozza a kreativitást, de arra is kiválóan alkalmas, hogy az ember közelebbről megismerhesse önmagát. A mély légzésre való koncentrálás során ráadásul csökken a vérnyomás, lassul a szívverés, és kellemes békesség járja át a testet.

Az elme, a test és az érzelmek tudatos – és ítélkezésmentes – megfigyelése segít, hogy egy lépéssel távolabbról szemléld a cikázó gondolatokat, hogy könnyebben elfogadd a hangulatod változásait, és hatékonyabban enyhítsd a fájdalmaid mértékét. Ahhoz azonban, hogy a meditáció lehető legtöbb előnyét élvezhesd, elengedhetetlen napi szinten elköteleződnöd a gyakorlása mellett.

Meditálni nem is olyan nehéz!

Eleinte félelmetesnek tűnhet az ötlet, hogy lassíts, és lecsendesítsd az elmédet, sőt talán elsőre nem is fogod nyugodtnak érezni magad, de idővel, amint ráérzel a pozitív hatásaira, a meditáció akár a napod leginkább várt részévé is válhat. Fontos tehát, hogy ne add fel rögtön az elején, adj egy kis időt magadnak, hiszen ahogy telnek a napok, egyre kényelmesebbé válik majd a gyakorlás.

Nincs olyan, hogy jó vagy rossz meditáció, épp ezért különösen fontos, hogy ne habozz kipróbálni különféle megközelítéseket, amíg meg nem találod a számodra megfelelőt. Légy nyitott, kíváncsi és türelmes, és amikor egyre elfogadóbbnak, békésebbnek és derűsebbnek érzed majd magad, tudni fogod, hogy jó úton jársz. De mégis hogyan kezdj neki a próbálkozásnak? Segítünk.

glamour plusz ikon Meglepően sokféle meditáció típus létezik, hozzád melyik illik a legjobban?

Meglepően sokféle meditáció típus létezik, hozzád melyik illik a legjobban?

Mutatjuk, hogyan csináld:

  1. A legjobb ha rövid, ötperces időintervallumú meditációval kezdesz a hét legalább három napján, ezt később tíz, tizenöt, vagy akár harminc percre is emelheted a hét öt, vagy akár mind a hét napján. Nem is muszáj egyedül meditálnod, hiszen mostanra több megbízhatóan jó, vezetett meditációt kínáló applikáció közül is válogathatsz, mint például a Headspace, a Calm vagy a Balance.
  2. Lényegesen könnyebb rendszeressé tenni a gyakorlást, ha összekötöd egy másik, már meglévő szokásoddal. Hatásos lehet rögtön ébredéskor meditálni, hiszen így máris békés hangulatban indulhat a nap, bár félő, hogy a relaxált állapot megnehezíti az ágyból való felkelést. Ugyanakkor meditálhatsz jóga után, az ebédszünetben vagy akár lefekvés előtt is – amikor számodra a legkényelmesebb.
  3. Ami a pozíciót illeti, egyáltalán nem szükséges elsajátítanod a lótuszülést ahhoz, hogy kellemesen ellazulj. Végezhetsz meditációt fekve, székben vagy a földön ülve, de akár még sétálva is, a rituális hangulatot pedig békés zenével vagy illatos gyertyákkal is fokozhatod. A teljes koncentráció elérése érdekében csukd le a szemeidet, majd pár mély lélegzet után figyeld meg tudatosan a légzésedet.
  4. Összpontosíts arra, hogy milyen érzés lélegezni. Figyeld meg, ahogy a tüdőd megtelik oxigénnel, ahogy az orrodon beszívott hűvös levegő hőmérséklete felmelegszik kilégzéskor, és ahogy a mellkasod és a hasad megemelkedik minden lélegzetvételkor. Amikor lejár az időd, nyisd ki a szemed, majd figyeld meg a környezeted, a tested és az érzéseid. Másképp érzed magad, mint azelőtt?

Természetesen gyakorlott meditálóként is akadnak majd napok, amikor nehezebb lesz lecsendesíteni az elmédet, de ez teljesen normális: ha elkalandozol, finoman tereld vissza a fókuszodat a légzésedre, anélkül, hogy ítélkeznél önmagad felett. A nyugtalanító gondolatok olykor borúsan elsötétíthetik az eget, de ne feledd: ahogy a felhők felett mindig süt a nap, úgy a belső békéd sincs elveszve.

GLAMOUR-tipp: Ha akkor meditálsz, amikor épp eluralkodik rajtad a nyugtalanság, a meditáció önsegítő erejére mindig számíthatsz. Rendszeres gyakorlás esetén azonban arra lehetsz figyelmes, hogy az aggodalmak kezelése egyre könnyebbé válik, még mielőtt a szorongás átvenné feletted az irányítást. A teljes ellazulás érdekében válassz relaxációs lejátszási listát, esetleg hallgass frekvenciákat vagy a tenger hullámzását.