Új megoldást jelenthet a meddőségre egy magyar orvoscsapat módszere
Egy magyar orvos és csapata új módszert dolgozott ki a gyermekvállalással sikertelenül próbálkozó párok számára. Az eddigi kutatások azt igazolják, hogy az esetek többségében természetes módon gyógyítható a meddőség. Az új eredményekről maguk a fejlesztők meséltek.
Dr. Tűű László endokrinológus elmondása alapján a stressz, a késői gyermekvállalás, és más civilizációs betegségek mellett az emberek hormonháztartását, azaz endokrin rendszerét felborító környezetszennyezés állhat a magas meddőségi arány hátterében.
A rovarirtók, növényvédő szerek, tisztítószerek, tartósítószerek, kozmetikai segédanyagok, illatanyagok és a nanoműanyagok mind rossz hatással vannak a hormonháztartásra. Ezek az anyagok negatív hatással vannak a pajzsmirigy működésre is, amelynek súlyos következményei lehetnek, ilyen lehet az elhízás vagy a terméketlenség. Az endokrin környezetszennyezés tehát súlyosan megbetegítheti a hormonháztartásunkat, miközben a felsorolt vegyi anyagok feminizálják is a férfiakat, így mindkét nem számára súlyos hormonproblémákat okoznak.
„Az elmúlt 50 évben a nemzőképes hímivarsejtszám kevesebb mint a tizedére esett vissza. A WHO válasza a problémára egyszerű volt: módosították a határértékeket, ami nyilván nem jelent megoldást” – mondja Dr. Tűű László, az EndoCare Intézet orvosigazgatója, aki szerint fontos lenne kizárni az életünkből a legkárosabb vegyületeket, mint például a nanoműanyagokat. Ezzel a lépéssel csökkenne a meddő hölgyek és a nemzőképtelen férfiak száma, és a párok könnyebben tudnának gyermeket nemzeni.
Kulcskérdés, hogy mit eszünk
A meddőségi kezelések között sokan választják a lombikprogramot, amelyet az állam is támogat annak reményében, hogy így segítik a fogantatási problémákkal küzdő párokat. De a lombik programmal járó hormonkezelés nagyon megterheli az anya szervezetét, hiszen meggyorsítja, és megsokszorozza a peteérést, és a siker még így sem garantált.
Ezzel szemben Dr. Tűű László és csapata humánusabb módszert dolgozott ki a meddő párok számára: gyógyszerrel, diétával és életmódváltással segít helyreállítani az érintettek normál hormonszintjét. Ennek érdekében több szabályt is be kell tartani azoknak, akik gyermeket szeretnének.
„Semmi esetre sem szabad inni műanyag palackból, hiszen abból a hő és UV sugárzás hatására nanoműanyag oldódik ki. Hanyagolni kell az élesztővel, adalékanyagokkal dúsított pékáruk fogyasztását is, ráadásul ezek elhagyása más betegségek megelőzésében is fontos lehet” – mondja Dr. Tűű László, aki arra kéri a pácienseket, hogy tartsák be a speciális, a dietetikusok segítségével személyre szabott étrendet, hiszen a hormonháztartás helyreállításában óriási szerepe van a helyes táplálkozásnak.
Bizonyított, hogy az étkezési szokások és meddőség szoros összefüggésben állnak egymással. Az egészséges étrend és életmód fontos szerepet játszhat az egészségmegőrzésben mind nők, mind férfiak esetében. Az egészséges táplálkozás magában foglalja a megfelelő mennyiségű vitamin, ásványi anyag és tápanyagbevitelt is. A nők esetében kulcsfontosságú a folsav, míg a férfiaknál a cinkbevitel az alapja a meddőségi rizikó csökkenésének. Ezen kívül javasolt az antioxidánsokban gazdag gyümölcs és zöldségfogyasztás, amely támogathatja a reproduktív egészséget.
Akik a meddő párokért dolgoznak nap mint nap
Az Intézetben Dr. Tűű László orvosigazgató vezetésével huszonöt orvos, dietetikus, illetve kutató dolgozik, és jellemzően hormonális problémákat kezelnek immár három évtizede. Márkus Zsolt társtulajdonosként másfél éve kapcsolódott be a cég életébe, azzal a deklarált céllal, hogy a kutatások koordinálásával és a megfelelő finanszírozási háttér előteremtésével segítse a tudásanyag intézményesítését.
„Új szintre emeltük a kapcsolatokat az akadémiai partnerekkel, vegyész, adatelemző és szoftverfejlesztő kollégákkal egészítettük ki a csapatot. Az Intézet eddig is rendszerekben gondolkodott, interdiszciplináris megközelítést alkalmazott, mi azonban ezt ki tudjuk egészíteni már bevált iparági gyakorlatokkal. Az EndoCare Intézet havi több mint ezer páciensének kórtörténetéből a mai modern adatelemző algoritmusokkal feltárhatók eddig ismeretlen korrelációk" – mondja a Márkus Zsolt.
„A cél, hogy továbbfejlesszünk az EndoCare-nél alkalmazott eljárásokat, hogy meggyorsítsuk, pontosítsuk a diagnosztikát, hogy még hatékonyabbá tegyük a gyógyítást és hogy a lombik program mellett egy természetes megoldást kínáljunk az érintett párok számára" - állítja a szakember.
„Az endokrin problémák miatt meddő párok meggyógyításának köszönhetően akár 400 ezerrel több baba születhetne Magyarországon a következő 25 évben, ami európai viszonylatban is kiemelkedő lenne. A hosszú távú cél pedig ennél is előremutatóbb, ugyanis a hormonháztartás felborulása a terméketlenség mellett számos más betegség kiváltó oka. Egy teszttel és a hozzá kapcsolódó elemző szoftverrel ezeket a betegségeket, amelyek ma már népbetegségnek számítanak (pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, diabétesz) már a kezdeti fázisban, a hormonháztartás kibillenése idején ki lehet szűrni.”
Hogy mi, magyarok mennyire leszünk úttörők a meddőségi arány csökkentésében, azt jelenleg nehéz lenne megjósolni, viszont az tény, hogy egyre nagyobb figyelem terelődik az EndoCare csapatára.