Ha nincs az apáca, talán ma nem használnánk mesterséges intelligenciát

2025. március 27.
Mary Kenneth Keller volt az első nő, aki számítástechnikai iskolát alapított
Mary Kenneth Keller volt az első nő, aki számítástechnikai iskolát alapított
Fotó: Wikimedia Commons / GLAMOUR

Az IT máig inkább a férfiak terepe, ezért is olyan meglepő, hogy az 1900-as évek derekán a világon elsőként egy nő alapított számítástechnikai iskolát, aki mindennek tetejében apáca volt. Ráadásul az Amerikai Egyesült Államokban sokáig egyedül ő szerzett doktori fokozatot informatikából. Mary Kenneth Keller története Bill Gates és Steve Jobs sztoriját is felülmúlja. Mert ő volt az, aki forradalmasította az IT világát.

A világ közel száz éve ismeri az informatika fogalmát. A számítástechnika mostanáig új tudományos területnek számít, és máig túlnyomórészt a férfiak foglalkoznak ezzel a területtel. Nemrég külön cikkben boncolgattuk a kérdést, hogy az IT szektorban milyen arányban képviselik magukat a nők, szemben a férfiakkal, amelyből kiderült, hogy még mindig nem beszélhetünk egyenlőségről. Ezért is olyan érdekes Mary Kenneth Keller esete, mert a szándékkal indított egykor számítástechnikai iskolát, hogy új kapukat nyisson meg a nők előtt.

Az MI első embere

Mary Kenneth Keller 1913-ban született Clevelandben, és még fiatal lányként belépett a Szent József Nővérek rendjébe. Nem volt kérdés, hogy a vallásnak szenteli életét, ahogy az sem, hogy élete végéig tanulni fog. Szerzetesként a mindennapi feladatai közé tartozott, hogy képezze magát, az imaórák mellett nem volt más dolga, minthogy rendtársaival látogassa a könyvtárat. Mary azonban a többi nővérrel ellentétben nem a latin nyelv vagy a filozófia felé hajlott, hanem a matematika és a természettudományok felé, így ismerkedett meg az akkoriban gyerekcipőben járó informatikával.

Az első perctől lenyűgözte a programozás, és hogy kielégítse tudásszomját, jelentkezett a Washingtoni Egyetem doktori iskolájába, évek múlva pedig PhD fokozatot szerzett és ezzel történelmet írt. Akkoriban a világon egyedül ő foglalkozott ilyen mélységekig a mesterséges intelligenciával, de az egyik első modern programozási nyelv, a BASIC fejlesztése is a szerzetesnővér nevéhez köthető. Többek között ennek a programnyelvnek köszönhető, hogy a 90-es évek végére világszerte széles körben elterjedt a számítógépek használata.

glamour plusz ikon Jobb programozó válhat a nőkből, mint a férfiakból?

Jobb programozó válhat a nőkből, mint a férfiakból?

Ami még ennél is érdekesebb, hogy az apáca megállás nélkül azon dolgozott, hogy a számítógépek képesek legyen interaktívan reagálni a felhasználók igényeire, vagyis a gépek és az emberek közötti kommunikáción. „Mindig azt mondta nekünk, hogy a számítógépek az emberi tudás kiterjesztései lehetnek, ha helyesen használjuk őket” – emlékezett vissza később egykori tanítványa, John Patterson, és ezzel rávilágított arra, hogy a nővér nemcsak jóra, de jól is használta informatikai tudását.