Nemcsak nyugalmat nyersz, erőt is meríthetsz a mantrázásból, ha jól csinálod
A gyógyulás sokféle formát ölthet: egy különleges mozgásforma, egy szakember által irányított és kontrollált beszélgetés vagy egy alternatív terápia is kiutat jelenthet a testi-lelki gyötrelmekből. Öngyógyító sorozatunkban olyan különleges terápiákat próbálunk ki és mutatunk be, amelyek – újdonságuknál vagy hatékonyságuknál fogva – alternatívát jelenthetnek egy sötétebb periódusban. Ilyen a mantrázás is, amely az egyik legősibb univerzális nyelvvel, a hangok erejével operál.
„Minden rendben lesz.” Te is voltál már úgy, hogy egy szorult helyzetben (legyen szó akár vizsgaszituációról, vagy valamiféle emberi konfliktusról) rendre egy mondatot ismételgettél a „bajszod alatt”, és még csak nem is (feltétlenül) tudatosan? Mintha az ehhez hasonló megerősítések, mantrák automatikusan működésbe lépnének, amikor nehéz helyzettel találjuk szemben magunkat! A mantrák ereje nemcsak szorult szituációban aknázható ki, hanem a mindennapokban is. Mára kutatások bizonyítják: fizikai és szellemi tekintetben is fejlődni tudunk velük és általuk!
Lelki gyökereink
A mantrákat leggyakrabban a hangokhoz fűződő megmagyarázhatatlan emberi kapcsolattal azonosítják. (Gondoljunk csak bele: hangokat már az anyaméhben is hallunk, majd ahogy a világra jövünk, édesanyánk hangját már kedves ismerősként érzékeljük.) A legtöbb, témával foglalkozó „guru” szerint a mantrák az OM őshangból származtathatók. (A spiritualitás hívei ezt tekintik a teremtés hangjának.) Úgy tartják, hogy a (nagyrészt indiai) bölcsek újra és újra felfedezték és megvizsgálták ezeket a hangokat, hogy megértsék a mögöttük lévő tudást és bölcsességet, majd ültették át a használatukat a gyakorlatba.
Om Swami a Mantrák ősi tudománya (The Ancient science of mantras) című könyvében azt írja: „Ez a tudomány a gyakorlatba ültetve elhárítja a növekedés minden akadályát, megszabadít minden nyomorúságtól, bölcsességre nevel és katalizálja a célok elérésének és megvalósításának folyamatát.” Mit is mondhatnánk erre, mint azt: ámen!
Sikertörténet: így változtatta meg a manifesztáció a mindennapjaimat
A mantrák fizikai és lelki hatása
Miután az elmúlt húsz-harminc évben az emberek nagy többsége nyitottabbá vált a spiritualitásra, nem csoda, hogy a tudósok figyelmét is felkeltették a mantrák, és azok fizikai hatásai. Egy 2017-ben készült tanulmány például kimutatta, hogy az „om” hang „zengetése” fokozhatja a nitrogén-oxid termelődését a szervezetben. (A nitrogén-oxid segít szabályozni az ideg-, immun-, a szív- és az érrendszert.) Ez gördülékenyebbé teszi a véráramlást (fokozza azt) és az izmok ellazulását. Ugyanebben a vizsgálatban jutottak arra a következtetésre, hogy – ha valaki jól használja a technikát – a mantrázással redukálhatók a szorongásos tünetek. (A durva szorongás jellemzően heves szívdobogással és légvételekkel jár.) A mantrázás csökkenti a pulzust és a vérnyomást, valamint oxigenizálja az agyat.
Egy másik kutatás szerint a mantrázás jó hatással van a kedélyállapotra is (jobb kedvünk lesz a hangok „zümmögtetésétől”), de a koncentrációs képességünk és a közösségi összetartásunk is javul, ha gyakran ismétlünk bizonyos hangokat vagy mondatokat. 2018-ra a szakértők odáig jutottak, hogy a mantrázás munkahelyi teljesítményre gyakorolt hatását is megvizsgálták. Eszerint a mantra-meditáció hasznos „kiegészítője” lehet a munkahelyi jóléti kezdeményezéseknek, oktatási programoknak. Magyarán: nemcsak egyéni, hanem közösségi szinten is kifejti a hatását!
Hogyan válassz mantrát?
A fentiek tükrében valószínűleg már számodra sem kérdés, hogy bizony, érdemes lehet beépíteni a mindennapi rutinba egy-egy hang, szó vagy kifejezés ritmikus ismételgetését. A mantra kiválasztásakor állj meg egy pillanatra, és gondolkodj el azon, mire van igazán szükséged az adott pillanatban. Nyugalomra? Békére? Szeretnéd erősíteni a magabiztosságod? Vagy csak szeretnél gyengéd(ebb) lenni magadhoz?
Fontos, hogy olyan mantrát válassz, amely rezonál a szükségleteiddel, egyúttal nem árt, ha a mantra rövid és könnyen megjegyezhető. (Hiszen a mantrázás lényege, hogy a hangot, szót vagy mondatot ismételve fókuszálj a célodra.) Minél rövidebb és egyértelműbb kifejezést választasz, annál jobb! Nem véletlen, hogy a mantrázás a hangoktól indul, hiszen azok hangzása is prioritás abban, hogy működjön a dolog. Egy olyan kedves, kiejtésében is lágy kifejezés, mint például a „béke” segíthet ellazulni, míg a dinamikus „erő” vagy „szabadság” mind jelentésénél, mind hangzásánál fogva inkább az önbizalom erősítésére szolgál! Fontos kitétel az is, hogy mindig jelen időben mantrázz. Ne használj olyan „kívánság-kifejezéseket”, mint például: „Majd ha egyszer...”, vagy a nyugati kultúrkörben imádott „Ha”.
Tényleg arról álmodunk, aki lefekvés előtt ránk gondolt? – Pszichológussal beszélgettünk
Ha jolly jokert keresel, érdemes a „jól bejáratott”, ősi mantrák felé fordulni. (Ezekkel egyébként gyakran lehet találkozni jógagyakorlások vagy meditációk alkalmával is.)
- A már emlegetett Om (Aum) a világ – talán – legismertebb mantrája, a teremtés szimbóluma. Segítségedre lehet abban, hogy a meditáció során elcsendesítsd a cikázó gondolataidat, és a jelenre fókuszálj. Úgy tartják, hogy az „om” ismétlése belső békét, tisztulást és harmóniát hoz a gyakorlók életébe.
- A „Sat Nam” egy szanszkrit mantra: „az én igaz nevem”, „az igazság a nevem” értelmezéssel fordítható le. A „Sat Nam” ismétlése segít visszatalálni a belső magodhoz, miután erősíti az önismeretet és elősegíti a spirituális megtisztulást.
- Az „Om Shanti Shanti Shanti” mantrához akkor érdemes nyúlni, amikor úgy érzed, háború dúl a lelkedben. Ismétlése segít megszabadulni a negatív energiáktól, és elősegíti a teljes, lelki nyugalom létrejöttét.