Luxusnak hisszük, valójában életünk befektetése lehet egy esküvőszervező megbízása

Vajon tényleg az esküvőszervezőn kellene spórolnunk, vagy felkérésével ő spórol majd nekünk tízezreket?
Vajon tényleg az esküvőszervezőn kellene spórolnunk, vagy felkérésével ő spórol majd nekünk tízezreket?
Fotó: omgimages/Getty Images

„Ásó, kapa, nagy harang...” – hangzik a házassággal kapcsolatos, egyik leggyakoribb közmondás, arra azonban már nem tér ki a fáma, hogy a „kapa” és „nagy harang” között mennyi idő, energia és főképp pénz megszervezni a hét országra szóló lakodalmat. Polacsekné Kővágó Ildikó, az ENJOY Wedding megálmodója szerint nemcsak a szervezésben lehet segítségünkre egy jó esküvőszervező: a valóban jó szakember a pénztárcánkat is megkíméli.

Rapid növekedésnek indult az esküvői szolgáltatások piaca az elmúlt években: 2023-ban 196,58 milliárd dollárt, míg 2024-ben (várhatóan) 219,8 milliárd dollárt költünk (majd) esküvőkre világszerte. Ugyan tény, hogy az esküvő életünk három, fontos rítusának egyikeként indult (a születés és a halál mellett), ha másból nem, a számokból kitűnik: mostanra komplett iparág nőtt „életünk nagy napja” köré. Nem csoda, hogy a rengeteg intézni való, és a riasztó anyagiak miatt úgy érezzük, segítségre van szükségünk. Jellemzően ezen a ponton kerülnek képbe az esküvőszervezők.

Hol kezdjük?

Nem árulok zsákba macskát: miután hat hete mentem férjhez, pontosan tudom, mennyi idő és energia megszervezni egy esküvőt. (Még úgy is, hogy a legtöbb menyasszonnyal ellentétben a párom szinte mindenben a segítségemre volt: az oszd meg és uralkodj elve alapján gyakran ketten kétfelé szaladtunk, hogy a munka mellett mindenre jusson időnk.) Bár számos, szép pillanatot őrzök az esküvőszervezéssel kapcsolatban, tény: az utolsó hetekben már listát listára halmoztam, nehogy elfelejtsek valamit.

Polacsekné Kővágó Ildikó, az ENJOY Wedding alapítója szerint a legtöbb pár ezen a ponton csúszik el: az elején nehezen tudják csak felmérni, mennyi idő és energia megszervezni egy esküvőt. Emellett sokaknál azt látja, képtelenek beosztani a hónapról hónapra szervezendőket, vagy, ha az mégis sikerül, a precizitás hiánya miatt út közben ütköznek bukkanókba. Ez pedig – az idő előrehaladtával – nagy káoszhoz vezethet.

„Bár sokan azt gondolják, pikk-pakk meg lehet szervezni a nagy napot, a számok magukért beszélnek: tapasztalatom szerint nagyjából 200-250 munkaóra, mire minden összeáll,” – magyarázza. „Gyakran csak akkor »esik le«, valójában mekkora vállalás ez, amikor a pár nekiállna szervezni, de nem tudják, hol kezdjék. Általában ezen a ponton szoktak minket felkeresni.”

A szakember szerint az is egyre gyakoribb, hogy olyan, külföldön élő párok (magyarok és külföldiek egyaránt) kérik a segítségét, akik Magyarországon szeretnék összekötni az életüket. (Jelenlegi ügyfelei például Amerikában élnek, az esküvő előtt egyszer sem tudtak idelátogatni. Ildikó ilyenkor egyedül járja be a szóba jöhető helyszíneket, hogy videotelefonon megmutassa azokat a jövendőbeli házaspárnak.)

A leggyakoribb muníció viszont egyértelműen az idő hiánya: a párok a munkaügyi elfoglaltságaik miatt nehezen tudnak csak a szervezni valókkal foglalkozni, így számukra óriási könnyebbség átadni valakinek a stafétát.

glamour plusz ikon Álomszép arcbőrt szeretnél? Ezt a rutint kövesd hat, három és egy hónappal az esküvő előtt

Álomszép arcbőrt szeretnél? Ezt a rutint kövesd hat, három és egy hónappal az esküvő előtt

Beszéljünk a számokról

Miután Ildikóék csomagokkal dolgoznak (a tanácsadástól kezdve a teljes esküvő megszervezéséig és lebonyolításáig), előfordul, hogy „csak” egy részletes tervezetet dolgoz ki a jövendőbeli párnak (akiknek csak egy áttekinthető, hónapokra lebontott tervre volt szükségük ahhoz, hogy világosan lássák a szerveznivalókat), de elmondása szerint az is gyakori, hogy a teljes esküvő megszervezését rá bízzák.

„A munkám leglényegesebb pontja, hogy összefogjam a szolgáltatókat és a résztvevőket, hogy mindenki gördülékenyen tegye a dolgát a nagy napon, de ha kell, összetört üvegszilánkot is felseprek, csak hogy minden tökéletes legyen”– meséli, amikor a konkrét feladatairól kérdezem.

Ennek fényében alakul az esküvőszervezők általános díjazása is: egy „szimpla” tanácsadás 14 ezer forint körül mozog, az aznapi koordináció 200 ezer forintos díjjal fut, míg egy egynapos esküvő teljes megszervezése általában 5-700 ezer forintra tehető. (Többnapos esküvő esetén pedig legalább 1 millió forinttal érdemes számolni.) Ildikó szerint ma már korántsem az a kérdés, mennyire számít luxusnak egy esküvőszervező alkalmazása, hanem az, egyáltalán mennyire luxus egy esküvő megszervezése a mai viszonyok között.

A fenti gondolathoz még hozzáfűzi: egy igazán jó esküvőszervező „meg tudja spórolni a saját költségének legalább a felét, de ha ügyes, akár az egész összeget is.” Nem is csoda, hiszen az esküvői iparban tevékenykedve számos olyan helyszínnel és szolgáltatóval lehet kapcsolatban, akiknél (a kölcsönös előnyökre való tekintettel) könnyen ki tud harcolni kedvezményeket. Ezt pedig (végső soron) a pár pénztárcája hálálja meg.

Emellett olyan trükkökkel és tippekkel láthatja el a házaspárt (például abban a tekintetben, mely tételeken érdemes spórolni), amely hosszú távon mindenképp kifizetődő. Arról nem is beszélve, hogy megspórolja nekik azt az időt és energiát, amit a szolgáltatók kiválogatásával töltenénk. Ne legyenek illúzióink: olyannyira telített a szolgáltatói piac, hogy ember legyen a talpán, aki (például) zenész és zenész között különbséget tud tenni anélkül, hogy hallotta volna korábban játszani.

Téveszmék hálójában

Bár a népmesékből azt tanultuk, hogy az ifjú pár három nap és három éjjelen keresztül mulatozott, Ildikó fontos tanulságra hívja fel a figyelmet: egy esküvő esetén nincs főpróba, nincs második lehetőség. „A legtöbb esetben mindössze egyetlen napról van szó, amikor is minden élesben megy.” Ennél fogva nagyon nem mindegy, mennyire ismerik a szolgáltatók a helyszínt és egymást, és hogyan tudnak együtt dolgozni.

A szakértő szerint azt is érdemes megfontolni, mi, magunk milyen lelkiállapotban szeretnénk az oltár elé állni. Valószínűleg mindannyian emlékszünk a Menyaszörnyek című reality sorozat olykor hajmeresztő pillanataira: amikor a menyasszonyok az idegösszeroppanás szélén igyekeztek helyes vágányra terelni a (valahol) félresiklott esküvőt. A képsorokat felidézve a saját, lelki békénk érdekében érdemes lehet megfontolni, kinek-mennyit ér az, hogy nyugodt lelkiállapotban házasodjon össze élete párjával.

Egy (jó) esküvőszervező óriási terheket vehet le a vállunkról, amely – a végeredményt figyelembe véve – nem kis dolog: ha mást nem, néhány ősz hajszálat egészen biztosan megspórolhatunk vele!