Lombikturizmus – akik bármeddig elmennek, hogy gyermekük lehessen

Az elmúlt években drámaian nőtt a lombikturizmus a magyar párok körében
Az elmúlt években drámaian nőtt a lombikturizmus a magyar párok körében
Fotó: Shutterstock

Az elmúlt években drámaian nőtt a lombikturizmus a magyar párok körében, akik pusztán azért utaznak többezer kilométert, mert hisznek abban, hogy egy másik országban nagyobb az esély a fogantatásra. Miért lenne könnyebb teherbe esni egy idegen földön? Kik választják a lombikturizmust, és miért ragaszkodnak hozzá? Meglepő válaszok, érdekes tények következnek.

Az elmúlt egy évben közel ezer magyar pár vette igénybe a csehországi klinikák szolgáltatásait, ami több mint 30 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A tendencia mögött egyetlen magyarázat áll: Brnoban átlagosan 45-50 százalékkal nagyobb eséllyel lesznek várandósok a meddőségi problémákkal küzdő nők, mint Magyarországon, arról nem beszélve, hogy a várólisták is jóval rövidebbek.

Míg hazánkban átlagosan fél-egy évet kell várni egy kezelésre, addig Brnoban a várakozási idő kettő-négy hónap. Persze még így is felmerül a kérdés, megéri annyit utazni egy szolgáltatásért, amely a saját városunkban, vagy a hozzánk közeli nagyvárosokban is elérhető? Dr. Jan Novak, a Cseh Tudományos Akadémia Mikrobiológiai Intézetének adjunktusa így nyilatkozott egy friss tanulmányában: „A magyar párok egyre nagyobb számban keresnek fel minket, és nagyon örülünk, hogy segíthetünk nekik.

A sikeres kezelés kulcsa a páciensek egyéni igényeinek és körülményeinek figyelembevétele, valamint a legmodernebb technológiák alkalmazása. A magyar párok esetében gyakran találkozunk olyan problémákkal, amelyekre Magyarországon nem mindig van lehetőség megfelelő kezelést kapni, és itt tudunk számukra megoldást kínálni.” Az orvoskutató szerint tehát az egészségügyi technológiának köszönhető, hogy a hazai nők jobb esélyekkel indulnak a lombikprogram hosszú és rögös útján. De mi a helyzet az árakkal?

Hol drágább, itthon vagy külföldön?

A nők tapasztalatai egyértelműen pozitívak, több Brnoban kezelt édesanya is büszkén hirdeti a közösségi médiában, hogy a klinika felszereltsége valósággal lenyűgözte őket. Igaz, fontos megjegyezni, hogy egy magánkórház jó esetben általában pozitív reakciót vált ki az emberből. Én sosem fogom elfelejteni, hogy az első várandós vizsgálatom, amely egy budapesti magánklinikán volt, felért egy ötcsillagos szálloda minőségével, már ami a körülményeket illeti.

glamour plusz ikon Császármetszés pro és kontra a Császárvonal alapítójával

Császármetszés pro és kontra a Császárvonal alapítójával

A csehországi és a magyarországi magánkórházak között a felszerelés tekintetében nem jelentősek a különbségek, az orvostechnológiai eszközök használatában már annál inkább. De mint minden korszerű egészségügyi szolgáltatásnak, ennek is megkérik az árát. Brnoban egy IVF kezelés (In vitro fertilizáció, vagyis a megtermékenyítési folyamat, amelyben a petesejtet in vitro kombinálják a spermával, a lombikprogram kulcsfontosságú lépése) ára átlagosan 2-3 ezer euró (közel 800 ezer-1 millió 200 ezer forint), amely tartalmazza a szükséges vizsgálatokat és gyógyszereket is.

Budapesten szintén hasonló nagyságrendben mérik az IVF kezelések árát, viszont a csomagnak nem része a gyógyszer, illetve a kiegészítő vizsgálatok ára. Ha megnézzük, láthatjuk milyen különbségek vannak a két ország nyújtotta lombikprogramok árszabásában, míg az alap IVF kezelés Magyarországon és Csehországban is nyolcszázezer és egymillió-kétszázezer forint között mozog, addig a gyógyszereket és a kiegészítő vizsgálatokat is kevesebb pénzért kaphatjuk meg külföldön.

Hazánkban kétszáz- és négyszázezer forintos sávot képzeljünk el előbbiekre, miközben Csehországban ezek maximum száznyolcvanezer forintig terjednek, a kiegészítő kezelésekre száztól háromszázezer forintig terjedő összeget érdemes számolni, mialatt északabbra százezer forint alatt is megúszhatóak. Vagyis összesítve egy magyar pár egymillió-százezer és egymillió-kilencszázezer forint közötti összegekkel kell, hogy kalkuláljon, ha lombikprogramról van szó, míg ugyanazok a procedúrák a cseheknél nyolcszázezer és egymillió-négyszáznyolcvanezer forint közötti sávban érhetőek el.

glamour plusz ikon „Azt sem tudják, évente hányszor menstruálunk, mégis ők döntenek helyettünk” - Itt tart jelenleg a my body, my rights mozgalom

„Azt sem tudják, évente hányszor menstruálunk, mégis ők döntenek helyettünk” - Itt tart jelenleg a my body, my rights mozgalom

Ehhez hozzátartozik, hogy egyre több magyar egészségbiztosító ismeri el és támogatja a külföldi kezeléseket, így a páciensek költségeinek egy része megtéríthető. Hogy melyik biztosító nyújt támogatást a lombikturizmusban, az szolgáltatónként változik, ezért érdemes olyan egészségbiztosítót választani, ahol adott a támogatás – vigyázzunk, a támogatottság mértéke sosem teljes. A költségek szempontjából Csehországban alacsonyabb áron vehetik igénybe a lombikprogramot a párok.

Az alacsonyabb árak mellett a rövidebb várólisták és a magasabb sikerességi arányok pedig csak még többet érvet jelentenek a lombikturizmus mellett, érthető, hogy a brnoi szolgáltatás vonzó a magyar párok számára. A számok láttán felmerül még egy érdekes kérdés. Ha a magyarok pénztárcájának kedvezőbb a csehországi lombikprogram, akkor vajon milyen lehet például egy német vagy francia kereső számára.

Németországban az IVF kezelések összehasonlíthatatlanul drágábbak, arról nem beszélve, hogy a német kórházak sem a rövid várólistákról híresek. Érthető, hogy a német nők is szívesebben választják a brnoi klinikákat. Más a helyzet Olaszországban, ahol nem is annyira az anyagi szempontok dominálnak, hanem sokkal inkább a kiskapuk, ugyanis ott szigorúbb szabályok vonatkoznak a meddőségi kezelésekre, míg Csehországra liberálisabb hozzáállás jellemző. Hasonló a helyzet a Franciaországból érkező párok esetében, akik szintén a rugalmasabb törvények miatt választják a csehországi kórházakat.

Mire számíthatnak Brnoban a nők?

A cseh klinikák a meddőségi kezelés és az embrió beültetése mellett hormonkezelést is vállalnak, amely több napnyi kinttartózkodást jelent, ezt követően a párok visszatérhetnek Magyarországra, ahol helyi nőgyógyászuk és orvosuk folytathatja az utógondozást és a terhesség nyomon követését. Fontos, hogy a kezelést végző brnoi klinika munkatársai együttműködjenek a magyar orvosokkal, hiszen egy beültetés nem jelent garanciát a beágyazódásra.

Amennyiben pedig sikerül a fogantatás, a szülés már Magyarországon történhet a kiválasztott kórházban. Hogy megéri a sok utazás? Azok a párok, akik a csehországi rendszernek köszönhetik gyermeküket, egyetlen kilométert sem bánnak meg.