Egyértelmű jelek, hogy veszélyben a lelki egészséged – Erre figyelj, ha magadon észleled!
A lelki egészség megőrzése kulcsfontosságú, hiszen a mentális problémák gyakran rejtett jelekkel jelentkeznek, amelyeket időben fel kell ismerni, mielőtt komolyabbá válnának. De mik is azok a figyelmeztető jelek, amelyek arra utalnak, hogy valaki mentális támogatásra szorul? Mikor van szükség arra, hogy szakember segítségét kérjük? Czuppon Zsuzsanna pszichológus segítségével ezekre a kérdésekre is választ kapunk, miközben megtudjuk, hogyan tudunk lépéseket tenni lelki egészségünk megőrzése érdekében.
A szakember szerint, az első és legfontosabb lépés a lelki egészség megőrzéséért az önismeret fejlesztése és hatékony stresszkezelési technikák elsajátítása. „A megelőzés mindig könnyebb, mint a már kialakult mentális problémák kezelése, és ez az élet számos területére igaz.”
A pszichológus arra is felhívja a figyelmet, hogy fontos felismerni azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy valaki mentális támogatásra szorul. „Ezek azonban egyénenként eltérőek lehetnek, mivel minden ember másképp éli meg a lelki problémákat, és máskor jut el arra a pontra, amikor tudatosul benne, hogy segítséget kell kérnie. Gyakran a külvilág hamarabb észleli ezeket a figyelmeztető jeleket, mint maga az egyén, hiszen aki egy negatív légkörben vagy gondolatmenetben él, másképp látja a helyzetet, mint az, aki kívülről figyeli.”
Apró jelek
Czuppon Zsuzsanna elmondása szerint ezek a jelek lehetnek aprók és kevésbé feltűnőek, de ha hosszabb ideig figyelmen kívül hagyják őket, komoly problémákhoz, például depresszióhoz vezethetnek. Ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjük a panaszokat, és ha szükséges,
szakemberhez forduljunk a lelki egészség megőrzése érdekében.
„A tapasztalatom az, hogy a problémák kezdetben fizikális szinten jelentkeznek, és a legtöbb ember ilyenkor az orvosi rendszerben keresi a megoldásokat, ahol például egy magas vérnyomás beállítására gyógyszert írnak fel, de a háttérben húzódó okokat nem biztos, hogy teljes mértékben figyelembe veszik.
Ha ezen helyzetek kezelése sikertelenül jár, akkor ezt követően találkozhatunk a mentális problémákkal, amelyek már nem átmeneti szinten vannak jelen a mindennapi működésben, és ezeket már a külvilág is észleli. Itt jegyezném meg, hogy mennyire fontos, hogy tudjuk jelezni a külvilág felé, ha valami nem jól működik számunkra, és ki tudjuk fejezni szükségleteinket, elakadásainkat” – részletezi a pszichológus.
Rejtett tünetek
Czuppon Zsuzsanna azt is elmagyarázta, hogy ha valaki folyamatosan feszült, szorong, és ez a stressz nem enyhül, az krónikus stressz állapotára utalhat, ami hosszú távon károsítja a mentális és fizikai egészséget. Ugyanígy, a tartós depresszív hangulat, az öröm elvesztése vagy az érzelmi zsibbadtság mind a depresszió jelei lehetnek. Az állandó lelki megterhelés befolyásolja a koncentrációt és a döntéshozatalt is, ami gyakori feledékenységben és fókuszálási nehézségekben nyilvánulhat meg.
A pszichológus felhívja a figyelmet, hogy stressz és szorongás hatására alvászavarok alakulhatnak ki, amelyek álmatlanság vagy túlzott alvás formájában is megjelenhetnek. Az érzelmi ingadozások, indokolatlan harag, ingerlékenység vagy szomorúság mind arra utalhatnak, hogy valaki nem képes feldolgozni érzelmi terheit. „Amikor valaki elkezd visszahúzódni a társas kapcsolataiból, kerüli családját, barátait, az is jelezheti, hogy nem tud megbirkózni a lelki nyomással.”
A szakember hangsúlyozza, hogy drasztikus súlyváltozás, túlevés vagy étvágytalanság is a lelki problémák jelei lehetnek, akárcsak a fizikai tünetek – például gyakori fejfájás, gyomorproblémák, izomfeszültség –, amelyek nem vezethetők vissza konkrét betegségre, hanem lelki terheket tükröznek.
„Komolyabb problémák esetén, amikor valaki alkoholhoz vagy drogokhoz nyúl a stressz enyhítésére, az arra utal, hogy nem talál egészséges megküzdési stratégiát a problémák kezelésére. Végül, ha valaki jelentősen romló teljesítményt mutat a munkában vagy az iskolában, az is annak a jele lehet, hogy mentális egészsége veszélybe került” - figyelmeztet a szakértő.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Czupoon Zsuzsanna arról is beszél, mikor érdemes szakemberhez fordulni a lelki egészség megőrzése érdekében. „Az egyik jel, ha tartósan fennálló problémákkal szembesülünk: ha az előzőekben említett tünetek hetekig vagy akár hónapokig nem mutatnak javulást, ideje segítséget kérni. Másik jel, ha az életminőségünk romlik: amikor a lelki terhek már negatívan befolyásolják mindennapi tevékenységeinket, például munkánkat, kapcsolatainkat, vagy az általános közérzetünk romlik. Ilyenkor is indokolt szakember bevonása” - javasolja.
A szakértő felhívja a figyelmet arra is, ha a szorongás vagy a depresszió fokozatosan súlyosbodik, és az érintett már nem képes egyedül megbirkózni velük, szintén szakmai segítségre van szükség. Amikor az életminőség romlik vagy folyamatosan rosszabbodik,
a pszichológus vagy pszichiáter bevonása kulcsfontosságú, hogy a helyzet ne súlyosbodjon tovább.
A szakember tapasztalatai szerint az egyik legsúlyosabb figyelmeztető jel az önsértő vagy önkárosító gondolatok megjelenése, például öngyilkossági gondolatok felmerülése. Ilyenkor azonnali segítségre van szükség, és nem szabad késlekedni.
Ugyancsak sürgős beavatkozást igényel, ha valaki veszélyes megküzdési stratégiákhoz fordul, például alkoholt, drogokat vagy más káros szenvedélyeket használ a stressz kezelésére. „Ezek a viselkedésformák arra utalnak, hogy az adott személy nem tudja egészséges módon kezelni a problémáit, és szakmai támogatásra van szüksége.”
Nem szégyen
„A mindennapi munkám során tapasztalom, hogy a megfelelő szakember keresése számos kihívással jár, amennyiben egyéni megsegítést szeretnénk kérni. Egyrészről, mivel az emberek többsége nem tudja, hogy az adott problémával mely kompetenciával rendelkező szakembert kell keresni (például pszichológust vagy pszichiátert), másrészt nagyon leterhelt az állami és a magánellátók rendszere” – tanácsolja Czuppon Zsuzsanna.
A pszichológus hozzátette, hogy a csoportos megsegítés szintén nagyon jó a stresszkezelés és a társas támogatás szempontjából, ahol hasonló problémákkal küzdő emberekkel lehet beszélgetni. Ezen kívül önismereti és módszertani fejlesztési lehetőségeket nyújt (például mindfulness, jóga).
A bölcsész végzettséggel rendelkező szakemberek, mint a pszichológusok, segítenek a gondolatok, érzelmek és viselkedésmódok feldolgozásában, és megoldási stratégiákat kínálnak a lelki problémák, például stressz és kapcsolati nehézségek kezelésére. Ezzel szemben az orvosi végzettséggel bíró pszichiáterek súlyos mentális zavarok, mint a szorongás és depresszió esetén gyógyszeres kezelést is nyújthatnak.
„Fontos, hogy időben észleljük a jeleket, és ne szégyelljünk segítséget kérni, mielőtt a lelki egészség súlyosan károsodna” - zárja a beszélgetést a szakértő.