A 4-7-8 légzéstechnika, ami nem csak az idegrendszert, de a mentális egészséget is segíti

glamourplusz légzéstechnika relaxáció egészség
Megfelelő légzéssel jobban érezhetjük magunkat még feszült helyzetben is
Fotó: FreshSplash/Getty Images

Amikor a szorongás elhatalmasodik felettünk, gyakran érezhetjük tehetetlennek magunkat, azonban ez koránt sincs így. A tudatos légzés bárhol és bármikor segíthet lelassulni és relaxált állapotba kerülni, ráadásul arra is emlékeztet, hogy az életünk hajóját igenis mi kormányozzuk.

A légzés talán az egyetlen dolog, amely valóban születésünktől fogva a halálunkig elkísér bennünket, ha pedig tudatosan, hosszan és mélyen lélegzünk, azzal akár meg is hosszabbíthatjuk az élettartamunkat. Persze lelassulni nem egyszerű, főleg ha folyamatos stressznek van kitéve az ember. A jó hír, hogy nem is lehetetlen: a 4-7-8 légzéstechnika pontosan arra szolgál, hogy hatékonyan megnyugtassa az idegrendszerünket.

Különböző meghatározott mintázatokra épülő légzésgyakorlatok közül válogathatunk, amelyek alapvetően arra szolgálnak, hogy a stressztől és a szorongástól kimerült elménket és testünket segítsenek tudatosan mély relaxációs állapotba hozni. Ezek közül az egyik legismertebb, a 4-7-8 számoláson alapuló technika, amely a hosszan visszatartott lélegzetnek köszönhetően gyorsan és eredményesen képes enyhíteni a nyugtalanságot.

Egy hasznos eszköz, amellyel visszaveheted az irányítást

A 4-7-8 légzéstechnika rendkívül egyszerű módszer, amellyel könnyedén kontrollálhatod a légzésedet: nem kell mást tenned, mint 4 másodpercig belélegezni, 7 másodpercig bent tartani a levegőt, majd 8 másodpercig kilélegezni. A gyakorlatot Dr. Andrew Weil amerikai orvos fejlesztette ki, és a pránajáma ősi jógikus tanításán alapszik, amely szerint a légzés szabályozásával megvalósítható az uralom a prána, vagyis az életenergia felett.

A tudatos, orron át történő légzés ugyanis a relaxált állapottal összefüggésbe hozott paraszimpatikus idegrendszer.
Fotó: Getty Images /Westend61

Tudományos eredmények is alátámasztották a jógik felfogását, miszerint a légzésritmus meghatározza az emberi élet hosszát: akik lassan, hosszan és mélyen lélegeznek, hosszabb életre számíthatnak, mint azok, akik gyorsan és felületesen veszik a levegőt. A tudatos, orron át történő légzés ugyanis a relaxált állapottal összefüggésbe hozott paraszimpatikus idegrendszer, míg a szájon át kapkodott levegő a túlélésért felelős szimpatikus idegrendszer működését aktiválja.

glamour plusz ikon Nem szégyen terápiára járni, még akkor sem, ha nincsenek „nagy” problémáid

Nem szégyen terápiára járni, még akkor sem, ha nincsenek „nagy” problémáid

Feszült stresszhelyzetek során a test az evolúció során fennmaradt „üss vagy fuss” vészreakcióval jelzi, hogy valami nincs rendben, ezt a riasztást azonban nem feltétlenül csak akkor küldi, amikor egy vérszomjas tigrissel áll szemben az ember. Rendben, de ezt ki fogja az elme tudtára adni? Talán klisé, de a válasz benned rejlik. Itt az ideje, hogy megfigyeld a tested jelzéseit, és felismerd, hogy a látszólagos vészhelyzetek esetén megvan a titkos fegyvered a belső békéd visszaszerzésére.

A szorongás legfőbb ellenszere a tudatos önreflexió. Az irányított légzés rendszeres gyakorlással, de akár már az első próbálkozás alkalmával is segíthet megnyugtatni az elmét és a testet, valamint csökkenteni a stresszt és a szorongást. A célja, hogy a testet mély relaxációs állapotba helyezze, így akár az alvásproblémákkal és a pánikrohamokkal küzdők számára is hatékony relaxációs technika, hiszen képes áthelyezi a fókuszt a nyugtalanító gondolatokról.

Mindennapjaink során gyakran nehéz megszabadulni a negatív gondolatoktól, de a légzőgyakorlatok segíthetnek ebben.
Fotó: Oleg Breslavtsev/Getty Images

Mutatjuk, hogyan működik

A 4-7-8 légzéstechnika Dr. Andrew Weil szavaival élve „természetes nyugtató az idegrendszer számára”, amely a másodpercekig visszatartott levegőnek köszönhetően oxigénlöketet biztosít a szorongás által megerőltetett szervezet számára, egyúttal növelve az agyban termelődő endorfinok, vagyis a fájdalom és a stressz csökkentéséért felelős boldogsághormonok számát.

Ezt a gyakorlatot bárhol és bármikor elvégezheted, akár reggelente törnek rád a nyugtalanító gondolatok, akár éjszakánként nehezítik meg az elalvást. A 4-7-8 rendszeres gyakorlása garantáltan pozitív változást eredményez a mindennapok során, ráadásul akkor is felvértez majd a heves szívverés vagy szapora légzés elleni küzdelemre, amikor a legváratlanabb pillanatokban lep meg a szorongás.

Keress egy nyugodt helyet, és helyezd magad kényelembe – állva vagy sétálva is lélegezhetsz, de a teljes ellazulás érdekében az ülés vagy a fekvés javasolt. Ismerd fel, hogy a szorongás a tested természetes vészreakciója, és emlékeztesd magad arra, hogy biztonságban vagy.

glamour plusz ikon Nádas Péter:„A legújabb magyar irodalomban a nők pozíciói meglepően erősek”

Nádas Péter:„A legújabb magyar irodalomban a nők pozíciói meglepően erősek”

Vegyél pár mély lélegzetet, és ha szeretnél még intenzívebben elmerülni a relaxációban, kezdd csukott szemmel a számolást.

  • Lélegezz be az orrodon keresztül négyig számolva
  • Tartsd vissza a lélegzetedet hétig számolva
  • Lélegezz ki lassan, a szádon keresztül nyolcig számolva
Nem kell különösebb tudás ahhoz, hogy képesek legyünk elsajátítani ezt a stresszoldó technikát.
Fotó: Getty Images / Vadym Buinov

A szakemberek a gyakorlat négyszeri ismétlését javasolják a kezdők számára, hiszen a lélegzet visszatartása enyhe szédülést okozhat. Amennyiben kényelmesnek érzed, végezd el nyolcszor a számolást, majd pihenj meg pár percig ebben a relaxált állapotban. Térj vissza a 4-7-8 technikához naponta kétszer, és alkalmazd bátran azokban a helyzetekben, amikor úgy érzed, hogy kezded elveszíteni az irányítást.

GLAMOUR-tipp: míg a 4-7-8 fantasztikus gyakorlat, amely időről időre segít megpihenni és félretenni az aggodalmakat, a mindennapi rutinodat érdemes minél több olyan tevékenységgel bővítened, amelyek hozzájárulnak a hosszú távú kiegyensúlyozottsághoz. Kapcsolódj tudatosan a jelen pillanathoz: hallgass megnyugtató zenét, gyújts gyertyákat vagy párologtass illóolajokat, meditálj és jógázz.