Legyen szó éneklésről, vagy bármilyen más hangadásról, a saját hang megtalálása felszabadító és gyógyító élmény lehet
A hangátadás, legyen az éneklés, kiáltás vagy bármilyen spontán hangmegnyilvánulás, mélyen gyökerező folyamat, amely szorosan összefügg testünk és lelkünk működésével. Az emberi hang nemcsak kommunikációs eszköz, hanem öngyógyító potenciál, így a traumaoldásban, az érzelmek feldolgozásában és a test-tudat kapcsolatának elősegítésében is különleges szerepet játszik. A felszabadító hangadásnak gyógyító ereje van.
A levegővétellel kezdődik minden
Az egész történet a lélegzettel indul, hiszen enélkül nincsen hangadás. Kicsit visszábbra megyek, hogy mi volt az útja annak, hogy bennem tudatosodott mindez. Az indiai holisztikus gyógyító tudomány, az ayurvéda, a jóga, és legújabban a vivation légzés meditációval, a Source Memory Healing -magyarul Forrás emlékek keresése, ami segített nekem újratanulni élni, megélni, levegőt venni. Mennyire alapvető: a légzés, amire nem is figyelünk.
Hiszen megtörténik magától. Vagy éppen, hogy nem történik meg, illetve nem úgy, hogy az élet energiája tápláljon és szabaddá tegyen. Ha nem semmitevésnek könyvelné el a modern, nyugati társadalom a légzés figyelését, és a semmitevés szóhoz nem pejoratív érzeteket társítanánk, akkor tudnánk, hogy életünk nagy részében, amikor stresszben vagyunk, szorongunk, akkor egyrészt szaporább is a légzés, másrészt lehet épp visszatartjuk. Hiszen ez egy szimpatikus idegrendszeri válasz.
Régen harcra készen álltunk stresszhelyzetben, mai napig is leállhat a légzés sokkoló szituációban. Blokkolsz. És ezek a blokkok transzgenerációs traumák is lehetnek, vagy olyan ősi félelmek melyek zsigeri szinten vannak jelen a mai napig. Én is mennyire nem tudtam lélegezni, ez akkor derült ki, mikor lementem jó pár éve a Sport uszodába, hogy rendszeresen járjak úszni és végre szabályosan hasíthassak a medencében. Mondanom sem kell a gyorsúszásom azóta is borzasztó, de a hát és mell egész jól megy.
A szinkronúszáshoz huszonnégy képesség tökéletes egyensúlya szükséges, aki itt helytáll, az biztos, hogy az élet más területein is sikeres lesz
Kiderült, hogy egyáltalán nem tudok levegőt venni, sőt inkább pánikot kapok a víz alatt. Mit gyakoroltunk először? A levegővételt a víz alatt. Hát ez valami elképesztő nagy tanulás volt. Eddig vajon mit csináltam? Pedig nagyon régen énekeltem is, akkor biztosan nem vehettem rosszul a levegőt. De ki tudja? Még régebben meg gyerek voltam, biztosan klasszul ment a levegővétel. Még előtte meg mikor megszülettem az első levegővétel is ment, nyilván, hiszen itt vagyok.
És majd készülök az utolsóra, amikor átlépünk a másik dimenzióba, az utolsó lehelet, amikor meghalunk. A születésünkkor mennyire szépséges, ahogy az első lélegzetvételünk, az egész vérkeringést megfordítja. A szív két pitvara elkezd pont fordítva működni, mint az anyaméhben, ahol még közös volt a keringés az anyával. Elképesztő csoda. Egyetlen lélegzet, és beindul a tüdő, a keringés megfordul. Majd egy utolsó lélegzet és leáll, a halálunkkor.
Miért ilyen fontos a légzés, miért helyezi a jóga is a hangsúlyt ennyire a lélegzésre? A légzésfigyelésre. Találkoztam valakivel, aki megmutatta, hogy a biodinamikus légzés hogyan képes felszabadítani a traumákat, elfojtott érzelmeket, blokkokat. Lélek-zet kör, már a neve is magával ragadott. Itt hallottam Dr. Papp Lajos világhírű magyar szívsebész professzorról is, aki szívsebész létére a tüdő szerepét húzza alá a keringést vizsgálva. Állítása szerint
a keringés nem a szívben kezdődik.
Pedig mégiscsak egy szívsebészről írok itt most, ugye milyen hihetetlen és mennyire izgalmas? Amikor levegőt veszünk, akkor a léghólyagok megtelnek levegővel, és kinyomják a tüdő szöveteiből a vért. Ez a nyomás, ez az indítása a keringésnek. Ha a szív megáll, könnyen újra tudunk éleszteni. De ha a légzés megáll, akkor nem. Kétszáz évvel ezelőtt a lélegzést nem lélegzésnek hívták, hanem lélek-zésnek. Kiadja a lelkét és meghal. A szívmegállás után percekig lélegzünk, mert a légzés később áll le. Tehát hogy indul a keringés? Mély levegő vétel, és a tüdőből kinyomódik a vér.
Az idegrendszerünk harmóniájáért egyébként az Ayurveda holisztikus több ezer éves megfigyelése szerint a Vata dosha felel, ami éter és levegő elemből áll. Minden mindennel összefügg. És igen, hangot kiadni lélegzettel tudunk, kommunikálni egymással, dalolni, beszélgetni, veszekedni, elmondani a véleményünket, érzelmeinket, mindehhez a lélegzetünkre van szükségünk. Sőt, mit is csinálunk, ha izgulunk? Lélegzet visszafojtva figyelünk, nem veszünk levegőt.
Nászútra mentem Vietnámba, új alapokra helyeződött a házasságom
A hangadás szerepe a traumaoldásban
A trauma gyakran olyan mélyen rögzül az emberi testben, hogy azt nem lehet pusztán szavakkal vagy tudatos gondolkodással feloldani. A test emlékezik: izmaink, szerveink, idegrendszerünk és légzésünk hordozzák a stressz nyomait. A hangadás, különösen a spontán, szabadon áramló hang, lehetővé teszi, hogy ezek az elraktározott érzelmek és feszültségek felszabaduljanak. Hogyan működik a hangadás a trauma feldolgozásában? Amikor hangot adunk ki, a testünkben rezgések keletkeznek.
Ezek a rezgések közvetlenül stimulálják a test szöveteit, szerveit és idegrendszerét. A hangtál-terápiához hasonlóan a saját hangunk által keltett rezgések is hozzájárulhatnak a belső blokkok oldásához. Ismerjük a kísérletet, mikor a tibeti hangtálba vizet öntünk, megütjük és a víz elkezd táncolni, szabályos utat leírva a levegőben, a hangtál rezgésére reagálva. Na most, képzeljük el, hogy az emberi test hetven százaléka víz.
Mennyire tud reagálni, nem csak akkor, ha hallgatjuk mások énekét, zenéjét, vagy a tibeti hangtálakat, hanem akkor is, amikor mi magunk adunk ki hangot és beleremeg az egész testünk, berezonál. Ezért, aki sok dalt ismer, gyógyítja magát az énekléssel, és milyen szerencsés az a kisgyermek, akinek a mamája sokat énekel neki. A hosszú, kitartott hangok pedig, mint például az Om mantra zengése, segítenek aktiválni a paraszimpatikus idegrendszert.
Több, mint klímavédelem: mi mindenben segít a másfélfokos életmódra való átállás?
Ez a rendszer felelős a test nyugalmi állapotáért, az öngyógyításért és a regenerációért. Sok ember számára nehéz szavakban kifejezni érzelmeit, különösen, ha trauma vagy mély fájdalom kapcsolódik hozzájuk. A hangadás lehetővé teszi, hogy az érzelmek szabadon áramoljanak, nélkül, hogy azt szavakkal kellene megfogalmazni. A közös éneklés, mantrázás vagy közös zenei tapasztalatok erősítik az összetartozás érzését. Ez különösen fontos lehet olyan traumák esetén, amelyek elszigeteltséget vagy magányérzést okoztak.
A szabad hangadás és szerepe a szomatikus traumaoldásokban
A kiabálás az egyik legerőteljesebb eszköze a feszültség kiadásának. Amikor kiabálunk, a tüdőből érkező erőteljes légáram rezgéseket hoz létre a testben, amelyek a blokkolt energiát felszabadíthatják. A kiabálás különösen hatékony lehet harag, frusztráció vagy elfojtott félelem kezelésében. Az ordítás az ősi ösztönökhöz kapcsolódik, és a félelem vagy pánik elengedésének eszköze. Az ordítás olyan érzelmeket hozhat a felszínre, amelyeket szavakkal nehéz kifejezni.
Gyakran használják terápiás környezetben a mélyen elnyomott traumák kivezetésére a testből. A sóhajtás a stressz és a szorongás természetes oldószere. Egy mély belégzés és hosszan tartó sóhajtás aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amely a relaxációért és a stresszoldásért felelős. Ez a gyakorlat különösen hatásos lehet mindennapi helyzetekben. A nyögés és a spontán hangok kiadása a testi érzetekhez kapcsolódik, és lehetőséget ad a test belső folyamataihoz való kapcsolódásra. Ezek a hangok segítenek a testben elraktározott feszültség természetes, nem verbális módon történő felszabadításában.
Az énekhang gyógyító szerepe, avagy találd meg a saját hangod
Az éneklés ősi gyökerekre vezethető vissza, mint a spirituális és gyógyító gyakorlatok alapvető eleme. Az énekhang képes megérinteni az ember legmélyebb belső rétegeit, és kapcsolatot teremteni a lélek és a test között. Az éneklés során a légzés eléri a természetes, mély ritmusát. Ez csökkenti a stresszhormonok szintjét, és növeli a szerotonin és oxitocin termelését. A dalolással képesek vagyunk harmonizálni a szívritmust, közismert nevén a szívkoherenciát.
Az éneklés boldogsághormonokat szabadít fel, amelyek javítja a hangulatot, erősítik az érzelmi stabilitást. Az éneklés egyfajta meditációként is működik. A hangok segítségével az ember közelebb kerülhet önmagához, és kifejezheti azokat az érzéseket, amelyek szavakkal nem leírhatók.
A trauma gyakran elnémít bennünket – akár szó szerint, akár átvitt értelemben. Angelina Jolie -nak nem volt könnyű folyamat Maria Callas operaénekesnő szerepe. A filmmel kapcsolatos interjúkban emlegeti, hogy az énektanulás kezdetben megrémítette, de hamarosan a terápia egyik formája lett. „Nagyon nehéz volt megtalálnom a hangomat és kiengedni a hangomat. Rengetek érzelmet felhozott. Vettem egy nagy mély levegőt, kieresztettem egy hangot, és sírni kezdtem” – meséli a Variety Actors to Actors sorozatában Cynthia Erivo-nak.
Maria Callast imádta a közönség, de családja felégette az életét
„Nem is tudtam, mennyire elvesztettem a hangomat. Talán, amikor elvesztettem az anyámat, talán amikor valaki megbántott, bármi is volt az, halkabbá tettek, erőtlenné, valahogy elzárták a hangomat. Bárcsak mindenki tudná, milyen érzés, amikor gyönyörű hangod teljében énekelsz, tudod, hogy mire képes a tested. Az énekléssel az igazságot mondod ki magadról. Talán a terápiás kezeléseket énekórákkal lehetne kezdeni”. Sőt Angelina rájött arra is, hogy a beszéd és énekhangja is teljesen más.
Kezdetben próbált mélyebben énekelni, de akkor a rendező és az énektanára is mondta neki, próbálja meg sokkal magasabban, lehet neki ott van a saját, igaz hangja. És így is volt. Beszédben díva, mélyebb szexi hang, énekléssel tud lenni rebbenő, törékeny kismadár, aki meg meri mutatni a gyengeségét, amit belül elrejtett.
Ha úgy érzed, hogy elfojtod a hangodat, érdemes megvizsgálnod, milyen érzelmek vagy élmények akadályozzák a szabad hangadást. A saját hangunk megtalálása sokkal többről szól, mint pusztán a beszéd vagy az ének gyakorlása. Ez egy mély belső utazás, amelyben felfedezzük, kik vagyunk, mit akarunk kifejezni, és hogyan tudjuk a legőszintébben kommunikálni a világ felé. Legyen szó szóbeli önkifejezésről, éneklésről, vagy bármilyen más hangadásról, a saját hang megtalálása felszabadító és gyógyító élmény lehet.
A hangunk nem csupán a kommunikáció eszköze, hanem személyiségünk, érzelmeink, és belső világunk tükröződése is. Gyakran előfordul, hogy az élet tapasztalatai, a társadalmi elvárások vagy a trauma elnyomják az őszinte hangunkat, és megtanuljuk, hogyan fogjuk vissza vagy torzítsuk el azt, amit mondani szeretnénk. A saját hang megtalálása nemcsak az önkifejezésünk javítását jelenti, hanem az önbizalom és az önazonosság erősítését is.
Ahhoz, hogy megtaláld a saját hangod, először meg kell értened, hogyan rezonál a tested. A saját hang megtalálása egy életen át tartó folyamat lehet, amely során folyamatosan mélyül az önismereted és az önkifejezésed képessége. Engedd meg magadnak, hogy kísérletezz, felfedezz, és szabadon kifejezd mindazt, ami benned rejlik – hiszen a saját hangod megtalálása az egyik legfelszabadítóbb élmény, amit átélhetsz. Akiket ajánlani tudok, hogy vezessenek téged a saját hangod megtalálásában szabad hangadás kurzusaikkal: Lili Labus, Gyulai Julcsi, Palya Bea, Harcsa Veronika.