Leizzadsz, ha pénzügyekről van szó? - Téged is érinthet a krometofóbia, de nem biztos, hogy tudsz róla

Illusztrátor: Kránicz Dorottya
Illusztrátor: Kránicz Dorottya
Fotó: Kránicz Dorottya

Szexuális beállítottság. Vallási orientáció. Pénz. A mai napig tabutémának számít, kivel bújunk ágyba és milyen felekezet tagjai vagyunk, de a pénzügyi tudatosságunkról vagy épp szorongásainkról sem szívesen osztunk meg egymással mélyreható információkat. Pedig a malacpersely kezelése is bőven okozhat frusztrációt: épp ezért fontos, hogy beszéljünk a krometofóbiáról, vagyis a pénztől való félelemtől.

A krometofóbia kifejezés a görög „chremat" (pénz) és a „phobia" (félelem) szavakból tevődik össze, ezzel is utalva arra, hogy egy mindenki számára ismerős, jól körülhatárolható, valódi félelemről van szó. Kialakulásának több oka lehet, kezdve a múltbéli rossz tapasztalatoktól a jelen bizonytalanságáig. Általában a pályakezdő fiatalokat érinti, viszont az idősebbeknél sem példátlan, különösen akkor, amikor instabillá válik a korábban megszokott pénzügyi biztonság.

A krometofóbia enyhébb tünetei közé tartozik, amikor egy pénzzel kapcsolatos kérdés frusztrálttá tesz, míg a súlyos tünetek közé sorolható a szüntelen szorongás, amikor például megbénítja a mindennapokat a pénztől való félelem. Sokan azért aggódnak, hogy a rendszeres bevétel mellett hogyan tudják fedezni a kiadásokat, míg mások korábbi pénzügyi nehézségek vagy csalódások miatt rossz érzéseket párosítanak mindenhez, ami a pénzről szól.

Az ilyen személyek félnek attól, hogy nem tudják megfelelően kezelni a pénzüket vagy kudarcot vallanak anyagi terveik megvalósításában. Hiába kap például valaki versenyképes fizetést, már önmagában a fizetés ténye is frusztrációt jelent számára, hiszen az „úgysem lesz elég" vagy „úgysem tudja hasznosan elkölteni". Más a helyzet akkor, amikor arányaiban kevesebb összeg áll a kiadások fedezésére. Ilyenkor természetes, hogy jelentkezik a krometofóbia, de ebben az esetben is fennáll a szituáció bénító hatása. Ezért fontos, hogy megkülönböztessük, mikor áll fenn a krometofóbia és mikor van (ténylegesen) helye az aggódásnak.

Mi számít kóros állapotnak?

Normális, hogy legtöbbünkben felszínre kerülnek a kérdések, amikor egy nagyobb összeget kell kiadni, például autó-, ingatlan- vagy egyéb értéktárgy vásárlása során. Ez az érzés azonban nem krometofóbia, csupán arról árulkodik, hogy felelősséggel gondolunk a nagy összegű kiadásokra, és megfontoljuk, hogy mire költünk el több havi vagy több évi fizetést. A krometofóbia ezzel szemben olyan mértékű nehéz érzéssel jár, amely beszűkült tudatállapothoz vezet. Ez ellehetetleníti a döntési helyzetet. Hatására olyannyira eluralkodhat rajtunk a stressz, hogy fizikai panaszokat is érzékelhetünk (úgy, mint emésztési problémák, hajhullás, fejfájás).

A krometofóbia kognitív viselkedésterápiával is kezelhető
Fotó: Morsa Images/Getty Images

A két állapot közötti különbség azonban jól felismerhető. Kérdezzük meg magunktól, hogy milyen érzéssel tölt el, ha arra gondolunk, hogy hamarosan döntenünk kell egy nagy összegű kiadásról? Milyen érzéssel tölt el, amikor egy kisebb összegű kiadásról van szó? A válaszból kiderül, milyen fokú krometofóbiábról beszélünk.

A krometofóbia kezelése

A pszichológia hosszú évek óta foglalkozik a krometofóbiával, mint a szorongás hátterében álló tényezővel. Kovács Kristóf pszichológus szerint a kóros állapot nemcsak egy-egy helyzetben jelenthet nehézséget, hanem a nap minden szakában, éppen ezért olyan bénító. Könnyebb esetekben a fóbia olyan tárgyakhoz kötődik, amelyeket alapvetően elkerülünk, ilyen lehet például a kígyóktól való félelem. Ezzel szemben, amikor a fóbia tárgyát nem lehet elkerülni, az könnyedén megkeserítheti a mindennapjainkat – fogalmaz a szakember.

A krometofóbia kezelése tehát kulcsfontosságú a kiegyensúlyozottság érdekében. Bevett módszer az úgynevezett kognitív viselkedésterápia, amelynek célja, hogy az egyén felismerje és megváltoztassa a negatív gondolatokat és viselkedési mintákat, amelyek a krometofóbiához kapcsolódnak. Ilyenkor a terapeuta segít az egyénnek azonosítani a torzított gondolkodási mintákat, és megtanítja őket pozitívabb és realisztikusabb módon gondolkodni a pénzzel kapcsolatosan.

Ezen kívül a szorongás leküzdésében jelentős szerepe lehet az olyan relaxációs metódusoknak, mint a különböző légzés- vagy meditációs technikák. „A fóbiák legyőzésében a leghatékonyabban a kognitív pszichológia segíthet. A kezelés alapelve szerint meg kell szüntetni az elkerülő viselkedést. A gyógyulás kulcsa, ha a beteg maga keresi a szorongást keltő helyzeteket, és addig teszi ki magát ezeknek, amíg a szorongás el nem múlik.”

glamour plusz ikon Van 5 perced, hogy megfékezd a saját összeomlásod? Mutatunk pár hasznos technikát!

Van 5 perced, hogy megfékezd a saját összeomlásod? Mutatunk pár hasznos technikát!

Előzzük meg a bajt!

A krometofóbia kialakulása ellen több módon is védekezhetünk, akár egyedül, akár szakember bevonásával. A cél, hogy megismerjünk és elsajátítsunk néhány olyan technikát és szemléletmódot, amelyek segíthetnek elkerülni a pénzzel kapcsolatos szorongást és félelmet.

Első és legfontosabb a pénzügyi tervezés és tudatosság. A pénzügyi helyzet megértése és a tervezés segíthet csökkenteni a bizonytalanságot és félelmet. Ennek érdekében készítsünk pénzügyi tervet, állítsunk fel költségvetést és kövessük nyomon a kiadásokat! Minél tudatosabban kezeljük a pénzt, annál kevésbé valószínű, hogy a félelem érzése társul hozzá.

Hasznos lehet a pénzügyi célok kitűzése és elérésük nyomon követése is. (Cél lehet például az, hogy minden hónapban maradjon tartalékunk.) Végül olyan pszichológiai technikák alkalmazása is segíthet elkerülni a krometofóbia kialakulását, mint az önismereti gyakorlatok vagy a családi minták megvizsgálása. „A legfontosabb, hogy felismerjük: ha az objektív tényeket és a mindennapi helyzeteket nézzük, nincs mitől félni" - véli a szakember.