Ezért fontos az önvédelem - interjú dr. Pintér Márton Krav Maga oktatóval

Néhány önvédelmi alaptechnika elsajátítása még nem minősül küzdősportnak, de nagyobb biztonságérzetet adhat a mindennapokra
Néhány önvédelmi alaptechnika elsajátítása még nem minősül küzdősportnak, de nagyobb biztonságérzetet adhat a mindennapokra
Fotó: Profimedia

Biztosan Te is nézted már lenyűgözve egy-egy film önvédelmi jelenetét, amikor a főhős egyszerűen elbánik a támadókkal. Néha sajnos a való életben is elkerülhetetlen, hogy fizika önvédelemre kerüljön a sor, de az ilyen esetekben az izraeli hadsereg hivatalos közelharcrendszere, a Krav Maga ismerete hatékony segítséget nyújthat. Dr. Pintér Márton, Krav Maga oktató közel két évtizede segít ezen taktikai önvédelmi rendszer elsajátításában.

Világszerte oktat nemcsak civileket, hanem fegyveres testületeket és biztonsági szolgálatok tagjait is.

A Krav Maga egy taktikai önvédelmi rendszer, amely az erőszak minden megnyilvánulási formájára választ nyújt. Ideértve a veszélyes helyzetek felismerését, elkerülését, szóban való megoldását és nagy részben a fizikai megoldását” - foglalta össze Pintér Márton. A nagy tapasztalattal rendelkező oktató szerint elsődlegesen a megelőzésre fektessünk nagyobb hangsúlyt, de a fizikai önvédelem ismerete teszi teljessé önvédelmi tudásunkat.

Hogy hogy jó is lehet az erőszak?

Az erőszak kérdéskörét mindenképpen érdemes tisztázni. Alapvetően negatív asszociációkkal társítjuk, pedig az erőszak lehet jó és rossz is. „Ez egy eszköz, amihez bárki nyúlhat. A kérdés csak az, mire használjuk. Igazából az erőszak annyit jelent, hogy erőt alkalmazunk az ellenállás leküzdése érdekében” - mondta Márton. Példaként megemlítette, hogy ha a gyerekünket visszarántjuk egy autó elől, akkor erőszakot alkalmazunk, de annak érdekében, hogy megvédjük őt.

glamour plusz ikon Itt a bizonyíték: a digitális detox a legjobb dolog, amit a mentális egészségedért tehetsz

Itt a bizonyíték: a digitális detox a legjobb dolog, amit a mentális egészségedért tehetsz

Ugyanez igaz a fizikai önvédelemre, hiszen elképzelhető, hogy csak fizikai sérülések okozásával tudjuk megvédeni önmagunkat. Érdemes tehát nem rossznak titulálni az erőszakot, hanem megtanulni helyesen használni. „Már kis korban célszerű megtanítani a gyerekeket, hogy milyen helyzetekben és milyen formában lehet alkalmazni erőszakot, például saját magunk vagy valamely szerettünk védelme érdekében.

Az abszolút tiltás később olyan gátakat szülhet, amelyek előidézik az áldozat-szemlélet kialakulását.

Figyelj, menekülj, küzdj

A prevenciós taktikák és az önvédelmi gondolkodás megtanulása rövid idő alatt kivitelezhető és nem igényel gyakorlást. „Nem kell, hogy valamilyen betegségben szenvedjünk ahhoz, hogy ismerjük annak előjeleit. Ha mégis tapasztaljuk magunkon a tüneteket, akkor tudni fogjuk, hogy orvoshoz kell fordulnunk, mert előtte már olvastunk róla az újságban vagy hallottunk róla a TV-ben.”

Ugyanerről szól az önvédelmi gondolkodás is.

Hangsúlyozza Pintér Márton, aki A Kézikönyv emberi ragadozókhoz – Nem csak nőknek című könyvében ezeket a potenciális veszélyhelyzeteket foglalja össze és cselekvési terveket nyújt az olvasók számára. Ezzel szemben a fizikai önvédelem megtanulása rendszeres gyakorlást és sok időt igényel. A Krav Maga mindenki számára alkalmazható, hatékony önvédelmi rendszer, ami valós megoldásokat kínál valós problémákra.

Először mindig próbáljuk elkerülni a fizikai önvédelmet. Ha például van lehetőséged bezárkózni valahova vagy elbújni, akkor tedd azt. Ha viszont úgy alakul a helyzet, hogy rákényszerítenek, akkor foggal-körömmel kell küzdened.

Ha békét akarsz, készülj a háborúra

A Krav Maga fő irányelve, hogy állj készen, ha megtámadnak, de lehetőleg előzd meg. Az egyénközpontú taktikai és önvédelmi rendszer világszerte nagy népszerűségnek örvend. Számos rendvédelmi egység és fegyveres erő alkalmazza, köztük a CIA és az FBI is. Hatékonyságának egyik fő eleme, hogy természetes reakciókra épít, nem pedig szigorúan kötött mozgásformákra.

glamour plusz ikon Mérő Vera: A túlsúly ne rejtegetnivaló legyen, hanem valami, amiről elfogulatlanul beszélünk

Mérő Vera: A túlsúly ne rejtegetnivaló legyen, hanem valami, amiről elfogulatlanul beszélünk

A gyakorlatok bárki által kivitelezhetők” - magyarázza a szakértő, majd hozzáteszi, hogy a mindenkinél sérülékeny támadási pontok (pl. lágyék, torok, szem) és a támadások ismeretében lehetőségünk nyílik átírni a súly- vagy erőfölényből adódó különbségeket. A testi adottságokból fakadó különbségeknél a „mit ne tegyünk” tanácsok lehetnek személyre szabottak.

Ha valaki alacsonyabb (például egy gyerek), akkor nagy valószínűséggel a torok, a szem nem lesz elérhető, de a lágyék vagy a térd számára is hatékony támadási célpont.

A Krav Maga tartalmazza a pusztakezes önvédelmet, az ütések és rúgások helyes kivitelezését, az eszközök (például kés, bot) elleni védekezést, a több támadóval szembeni taktikákat, hétköznapi tárgyak fegyverként való használatát, illetve az alapvető személyvédelmi helyzetek megoldását. Minden edzésen helyet kap a sparring, vagyis a szabad küzdelem bokszkesztyűben, az erősítés és a sprint. Ezek funkcionális fizikai feladatok, amelyek mind hozzájárulnak egy esetleges valós önvédelmi helyzet sikeréhez.

A minél életszerűbb, stressz alatti gyakorlás elengedhetetlen. Természetesen egy tényleges támadásra nem lehet teljes mértékben felkészülni, de a pulzusszám emelésével és váratlan helyzetek szimulációjával igyekszünk hasonló helyzeteket teremteni, ezzel is csökkentve a lefagyás idejét” - emelte ki Pintér Márton.

glamour plusz ikon Leánykereskedelem áldozatainak állít emléket legújabb kötetében Huszti Gergely

Leánykereskedelem áldozatainak állít emléket legújabb kötetében Huszti Gergely

Jó tudni, hogy az edzések gyakorlati jellegűek, vagyis mindig konkrét helyzetek megoldását tanulhatjuk meg, és az alkalmak nem épülnek szorosan egymásra, így bármikor csatlakozhatunk. A technikai és fizikai képzés mellett elsajátíthatjuk a taktikai gondolkodást, vagyis azt, hogy miként döntsünk helyesen és mikor melyik technikát alkalmazzuk. Emellett fejleszthetjük a túlélő mentalitást, amelyet a küzdőszellem formálásával érhetünk el.

Továbbá természetesen elengedhetetlen a fizikai fittség, amit a kardiovaszkuláris rendszer erősítése és az állóképesség fejlesztése tesz ki.

Jogunk és lehetőségünk van kijelölni a határainkat, vagyis meghatározni, hogy a külvilág miként bánhat velünk és miként nem. A döntéseink mögé pedig oda kell tudnunk állni asszertív módon, akár szóban, de akár fizikailag is. Ez a sikeres önvédelem kulcsa.