Az agy dopaminrendszerének legnagyobb ellensége: a közösségi média

2024. október 18.
social-media-detox-glamour
Ha csak naponta pár órára is, de próbáld magad távol tartani a közösségi médiától - a mentális egészséged hálás lesz érte
Fotó: Aniko Aliyeva

Napjainkban a digitális detox beiktatása egyre inkább szükségessé válik, hiszen az online világból ránk zúduló információdömping sokszor észrevétlenül átveszi az irányítást felettünk. A közösségi média és az egyéb online platformok hatalmas mértékű ingert generálnak, ezek pedig hamar kimeríthetik testi, lelki, szellemi erőforrásainkat.

Mindez különösen nagy kihívás lehet azoknak, akiknek a munkájuk az online térhez kötődik, ahogy e cikk írójának is…

Negatív hatások kereszttüzében

A közösségi média és az állandó multitasking az agy dopaminrendszerét célozza, ami miatt egyre több időt töltünk a képernyő előtt. „Az agyunk folyamatosan keresi az új ingereket, a friss tartalmat, ami miatt egyre több időt töltünk az okoseszközeinket böngészve. Ez a jelenség nem véletlen: a közösségi platformokat úgy tervezték, hogy maximalizálják a felhasználók figyelmét és elköteleződését” – magyarázza Gerhát Réka coaching pszichológus és mindfulness tanár.

És hogy miért baj ez? A szakember szerint a kék fény megterheli a szemizmokat, fejfájást okozhat, továbbá rontja az alvásminőséget, alvászavarokkal járhat. Mindezek mellett a túl sok képernyőidő összefügghet a koncentrációs nehézségekkel és a szorongással. „Nem beszélve arról, hogy egyre inkább eltávolodunk attól, hogy »valóban jelen legyünk« az életünkben” – teszi hozzá a pszichológus.

glamour plusz ikon Pszichológus, elemző, politikai tanácsadó - szakmák, ahol már kőkeményen jelen van a mesterséges intelligencia, és nem is tudtál róla

Pszichológus, elemző, politikai tanácsadó - szakmák, ahol már kőkeményen jelen van a mesterséges intelligencia, és nem is tudtál róla

A multitasking, vagyis az, hogy egyszerre több dologra figyeljünk, szinte elvárás a digitális térben. A folyamatos figyelemmegosztás azonban megnehezíti az összpontosítást, a mélyebb koncentrációt és kreatív gondolkodást, véli a szakember, hozzátéve, hogy a közösségi média használata gyakran kényszerít minket arra, hogy összehasonlítsuk magunkat másokkal.

Az állandó versengés és az »elég jó vagyok-e?« kérdése súlyos önbizalomproblémákhoz és szorongásos zavarokhoz vezethet. Az úgynevezett FOMO, vagyis a »kimaradástól való félelem« jelensége arra ösztönöz minket, hogy mindig jelen legyünk, folyamatosan figyelve, mi történik a digitális világban” – összegzi Gerhát Réka.

FOMO helyett JOMO

A digitális detox, aminek célja, hogy egy kis időre megszabaduljunk a folyamatos információáradattól és az online tevékenységek béklyójától, jelentős előnyökkel járhat. Például a virtuális univerzumból való kicheckolás által újra kapcsolatba kerülhetünk önmagunkkal és a környezetünkkel. Ez pedig elvezet minket a JOMO-hoz (Joy of Missing Out), ami a kimaradás helyett a jelenlét örömét hangsúlyozza.

A tudatos elszakadás az online világtól lehetőséget ad arra, hogy megéljük a pillanatot anélkül, hogy folyamatosan azon aggódnánk, mi történik a digitális térben” – fogalmaz a szakértő.

Amikor távol tartjuk magunkat a digitális zajtól, növelhetjük a kreativitásunkat és a produktivitásunkat. A szünetek nemcsak érzelmi jóllétünket támogatják, de segítenek abban is, hogy újra elmerüljünk a fizikai világ apró örömeiben, legyen szó egy kiruccanásról, egy jó könyv elolvasásáról vagy akár egy megnyugtató, hétköznapi tevékenységről, mint például a főzés.

Digitális detox – hogyan és mikor?

Gerhát szerint nincs egyetlen univerzális szabály arra, hogy mikor és hogyan érdemes digitális detoxot tartani. Mindenkinek más az igénye, más az idegrendszeri érzékenysége, így fontos, hogy hallgassunk testünk és lelkünk jelzéseire. „Néhány nemzetközi ajánlás heti egy offline napot javasol, de még a napközbeni mikro-szünetek is rendkívül hatásosak lehetnek az online világ által okozott túlterheltség csökkentésében”.

glamour plusz ikon A ChatGPT szerint, a mesterséges intelligencia képes motiválni a művészeket is, de a hosszútávú hatások kérdőjelesek

A ChatGPT  szerint, a mesterséges intelligencia képes motiválni a művészeket is, de a hosszútávú hatások kérdőjelesek

Fontos, hogy felismerjük, mikor van szükségünk arra, hogy hosszabb-rövidebb szünetet tartsunk. Az önreflexió és a tudatos jelenlét nagy segítség lehet abban, hogy felismerjük, mikor telt be az a bizonyos pohár az online világból ömlő információtól.

Néhány jel, ami arra utalhat, hogy ideje lenne egy kis detoxnak: ha nyugtalanok vagyunk, gyakran elkalandozunk, izomfájdalmakat tapasztalunk, nehezen alszunk el, vagy egyre többet hasonlítgatjuk magunkat másokhoz” – a pszichológus szerint ilyen esetekben érdemes elgondolkodni azon,

hogyan lehetne tudatosan lekapcsolódni a digitális eszközökről és pihenőt beiktatni.

Tökéletesség helyett egyensúlyra törekvés

Azoknak, akiknek a munkájuk szorosan összefonódik az online térrel úgy érezhetik, hogy lehetetlen megvalósítani a digitális detoxot. A hétköznapokon több órát töltenek a képernyők előtt, miközben dolgoznak, és a többi napszakban is rendre előkerülnek az okos eszközeik.

A kollégáimmal rendszeresen beszélgetünk arról, hogy a kifejezetten pihenésre, kikapcsolódásra szánt időtöltések, például a nyaralás alatt sem tudunk teljesen elszakadni online munkánktól, illetve folyamatosan vágyat érzünk arra, hogy ez idő alatt is a digitális világ részesei legyünk. Mi ezt arra fogjuk, hogy szeretünk folyamatosan „up-do-date”-ek lenni.

A megoldás? Sokszor már félóra meditáció vagy kedvenc sitcomunk megnézése is gyógyírt jelenthet, de egy pihentető, énidős hétvégére vagy egy nagyobb utazásra sem mondunk nemet, ha tehetjük. A pszichológus bevallja, számára is kihívást jelent a digitális detox beépítése, de szerinte nem kell tökéletesnek lenni ezen a téren sem.

glamour plusz ikon Básti Juli: Azért lettem színész, hogy a traumáim túléljem

Básti Juli: Azért lettem színész, hogy a traumáim túléljem

Mit jelent ez? Azt, hogy a kulcs a digitális és offline világ közötti egyensúly megtalálásában rejlik. Nem szükséges ugyanis teljesen elzárkózni az online világtól, elegendő, ha tudatosan figyelünk arra, hogy szüneteket tartsunk. Egyszerű, de hatásos módszer lehet, ha minden nap kijelölünk egy-egy rövidebb időszakot, amikor lekapcsolódunk. Ilyen szünetek lehetnek például a reggel és az este, amikor tudatosan kerüljük a digitális eszközöket, és helyette valami offline tevékenységre fordítjuk figyelmünket.

Nem kell tehát egy teljes hétre vagy hétvégére elvonulni ahhoz, hogy teljes értékű digitális detoxot tartsunk.

A szakértő hozzáteszi: a térbeli határok felállítása is segíthet a digitális detox megvalósításában. Például a hálószobából száműzhetjük a telefont, így az alvás előtti és utáni pillanatok mentesek lehetnek a digitális zajtól. Ezen kívül bizonyos alkalmazások ideiglenes korlátozása vagy a közösségi média értesítéseinek kikapcsolása is hatékony megoldás lehet.

glamour plusz ikon Szóljak-e a főnökömnek, ha mentális betegséggel küzdök?

Szóljak-e a főnökömnek, ha mentális betegséggel küzdök?

Sok kicsi sokra megy

A digitális detox nem csupán egy hangzatos mentálhigiénés irányzat, hanem egy valódi szükséglet a testi, lelki, szellemi egészség elérése és fenntartása érdekében. Bár sokan kezdetben nehéznek találhatják a digitális világ elhagyását, a kisebb, tudatos lépések is jelentős eredményekkel kecsegtethetnek.

A lényeg, hogy megtaláljuk a harmóniát az online és offline élet között – a közbeiktatott szünetek nemcsak fizikai és érzelmi jóllétünkhöz járulnak így hozzá, de növelik kreativitásunkat és termelékenységünket is. Ahogy a szakember is fogalmaz: „Nem kell hibátlanul végeznünk a digitális detoxot, elég, ha apró lépésekkel haladunk a tudatosabb jelenlét felé.”