A modern társadalom depressziós tüneteinek háttere

2025. február 22.
A közöny, mint a modern társadalom rejtett, lélekölő ereje, csendben táplálja a depressziós tüneteket, elszigetelve az egyéneket az igazi érzelmi kapcsolatoktól
A közöny, mint a modern társadalom rejtett, lélekölő ereje, csendben táplálja a depressziós tüneteket, elszigetelve az egyéneket az igazi érzelmi kapcsolatoktól
Fotó: MementoJPEG/Getty Images

Az élet különleges triója nem más, mint a szándék, az akarat, majd a sikertelenséget követő közöny, melyből kitörni, radírozni mindig sokkal nehezebb, mint meggátolni annak megszületését.

De hogyan váltunk ilyen közönyössé, amikor még Wass Albert is arról mesélt, milyen szép is lehetett a család, Petőfi verseiben is számtalan alkalommal visszaidézhetjük a legszebb családi pillanatokat, és Teréz anya mellett idézünk szenteket, akik számára a közöny teljesen ismeretlen volt. Közöny a párkapcsolatban, a társadalmi színtereken és önmagunkban. Van belőle kiút?

Tizenéves koromban megismerkedtem a nagyszüleim földszinti szomszédjával, aki abban a képben jelent meg előttem, hogy a mindennel és mindenkivel szemben közönyt mutat. Fogalmam sincs, hogy milyen bácsinak hívták; én csupán galambgyilkosnak neveztem, mert minden délután csúzlival lövöldözte a szegény madarakat, hihetetlen egykedvűséggel az arcán. Látszólag nem érdekelte sem a mi megvetésünk, sem az állatvédői törekvéseink, és sosem láttam, hogy valaha is kitette volna a lábát a lakáson kívülre.

Aztán a családunkban is beköszöntött az egykedvűség, amelyet – a ma felnőtt fejemmel már tudom – depressziónak hívnak, és ma már egészen biztosan tudom, hogy ezzel akkor sem voltunk egyedül. A Swan Lake Központ vezetői, dr. Schwanner Gábor pszichiáter és Schwanner Magdolna szakmai vezető segítenek a közöny megértésében és a következményeinek feltárásában.

glamour plusz ikon Az addiktív szerelem: Miért válunk függővé és hogyan léphetünk tovább?

Az addiktív szerelem: Miért válunk függővé és hogyan léphetünk tovább?

Mit jelent a közöny?

A közöny egy összetett fogalom, melyet sokkal inkább érzelmi lezárásnak nevezünk egy-egy traumatikus élmény után. „Az ember lezárja az utat annak érdekében, hogy feldolgozzon, átértékeljen, vagy épp egyáltalán ne érezzen a trauma után semmit. Számtalan esetben van, amikor csak hosszas terápiás beszélgetések után sikerül megtalálnunk azt a történetet, amit az emberi elme el szeretne felejteni, és ami megfoghatatlanul is befolyással volt az egyén egész életére.

Arról nem beszélve, hogy azok az érzelmek, melyeket elnyomunk magunkban” – mondja Schwanner Magdolna, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy könnyen depresszióhoz vezetnek, anélkül, hogy tudatában lennénk a folyamatnak, és megakadályozhatnánk őket. Manapság a társadalmi boldogságkultusz félreértelmezett. Ha beszélünk a számunkra bántó megélésekről, érzésekről, gondolatokról, akkor sokszor hallhatjuk:

ne legyél már ennyire negatív!

Mit tesz a megfelelni vágyó ember? Elnyomja magában. Nem akar negatív lenni, helyette bekapcsolódik a sorba, és álpozitív magatartást vesz fel. Az érzés attól még ugyanúgy ott lesz, mi több, növekszik benne, de már nem beszél róla, nem keresi a kiutat. Ez a hozzáállás több, mint veszélyes a mentális egészségre nézve.

glamour plusz ikon Hogyan mondjam el a főnökömnek, hogy terhes vagyok?

Hogyan mondjam el a főnökömnek, hogy terhes vagyok?

Az érzelmi lezárásnak vagy közönynek számtalan külső jele is van. Számtalan esetben a rendezetlen lakás, a higiénia hiánya, az ápolatlanság, valamint a család és a barátok elhanyagolása együttes hatására érkezik a munkahelyi elbocsátás, majd az anyagi megoldhatatlanság káosza. „Épp ezért érdemes még idejében eszmélni, és segítséget kérni”– tanácsolja a szakértő.

Közöny a párkapcsolatban

Kevés annál fájdalmasabb érzés létezik, mint amikor a hatalmas szerelmet szövi körbe a közöny, amelyből számtalan alkalommal nincs kiút. Van azonban a kettő között számtalan lehetőség, melynél választható lenne egy másik út, amelyet kéz a kézben járva gyógyulhatnak a felek, ehhez azonban akarat és megbocsátás szükséges mindkét fél részéről.

Felkai Szilvia tréner szerint a közöny a végállomás, de léteznek olyan megállók, ahol a felek eldönthetik, hogy folytatják-e másként. „A közöny mindig a csalódások tömkelegéből születik. Ezt megelőzi számos vita, veszekedés, bosszúállás, könny és fenyegetőzés egy kapcsolaton belül. Majd az egyik hirtelen feladja, rezignálttá válik, és már nemcsak, hogy meg sem hallja, amit a párja mond neki, de nem is érdekli. Mert megvoltak a stációk. Volt szépen kérés, megbeszélés ezerszer, kiabálás, csalódottság, keserűség, majd bekövetkezett az érzelmi lezárás” - magyarázza a szakember.

glamour plusz ikon Stabil idegrendszer és motiválhatóság a keresőkutyák két legfontosabb ismérve

Stabil idegrendszer és motiválhatóság a keresőkutyák két legfontosabb ismérve

Ilyenkor megfigyelhető, hogy a lezáró félnek már minden mindegy, ami a kapcsolatukon belül történik, míg a kapcsolat másik résztvevője teljes gőzzel, pánikszerűen rákapcsol a megmentésre. „Tapasztalataim szerint a nők bizonyos százaléka ilyenkor várandós lesz, ilyenkor fordul plasztikai sebészhez, és ilyenkor próbálja menteni a menthetetlent, míg a férfiak ilyenkor ajándékokat vesznek, nyaralásokat szerveznek, és mivel ezek a próbálkozások már a közöny falaiba ütköznek, jön a kétségbeesett sóhaj: bármit teszek, neked semmi nem jó.

De számtalan esetben a közösségi média felületeiről is ordít a közöny valósága. Amikor a bajba jutott, kéretlen tanácsokat kap, de segítséget nem, vagy – ami még ennél is rosszabb – a szavakkal verés tipikus esete nyilvánul meg. A társadalmi közöny az egyik legveszélyesebb érzés, mert nincs belőle kiút, sőt öngerjesztő folyamat. Valaki elkezdi, és a többiek, egymásra licitálva folytatják a gyűlölet cunamit” – mondja Balázs-Fülöp Emy, az Érted teszem Alapítvány elnöke.

Ma már olyannyira megszoktuk a földön heverő embert, hogy szinte senki nem megy oda hozzájuk, hogy megkérdezze, miben segíthet. Mindenkiről a közöny álruháját magunkra húzva ítéletet mondunk. Aki rosszul van, az biztos részeg, akinek súlyos anyagi gondjai vannak, az egészen biztosan semmit nem tesz annak érdekében, hogy jobb legyen. Ha ezt a ridegséget meg lehetne törni, sokkal szebb és élhetőbb lenne a világ. De azt látom, hogy a közöny ugyanúgy megjelenik az egészségügyben, a pedagógusi pályán, bárhová is nézzek a világban.

Megrázó ezt látni onnan, ahol jelen pillanatban élek, Kambodzsából. Itt és a környékén számtalan alkalommal jártam már, segélyszervezetekkel és egyedül is, hogy segítsek az itt élő gyerekeken. Különös azt látni, hogy a legszegényebb településeken is milyen jóság és összetartás uralkodik. Együtt a jóban és együtt a bajban is. Közösen nevelik a gyerekeket, közösen nevetnek és sírnak a tragédiákon” – mondja az alapítvány vezetője.

glamour plusz ikon Svéd halál-takarítás: A rendteremtés és elengedés skandináv művészete

Svéd halál-takarítás: A rendteremtés és elengedés skandináv művészete

A közöny globalizációjának lehetünk tanúi. Terjed a konfliktusok kultúrája, ami arra buzdít, hogy csak magunkra gondoljunk, hogy szappanbuborékban éljünk, ami, bármily bájos is, elrugaszkodik a valóság talajától, és hozzászokunk mások szenvedéséhez.