A tudatos lakberendezéstől tényleg jobb lesz a közérzetünk?

Az ősi kínai filozófia, a feng shui alapelvei szerint az otthonunk belső környezetének harmonikusnak és egyensúlyban kell lennie annak érdekében, hogy egészségesek és boldogok legyünk.
Az ősi kínai filozófia, a feng shui alapelvei szerint az otthonunk belső környezetének harmonikusnak és egyensúlyban kell lennie annak érdekében, hogy egészségesek és boldogok legyünk.
Fotó: Prostock-Studio/Getty Images

A lakásunk tudatos berendezésével sokkal többet tehetünk a jólétért, mint azt gondolnánk. A feng shui pedig útmutatót ad ahhoz, hogy valóban a lehető legjobb módon rendezzük el a bútorokat. Nézzük, hogy mire van szükség egy harmonikus otthonhoz. Min múlik egy igazán jó lakás elrendezése? Mire érdemes figyelni, ha nagyobb békét szeretnénk otthonunkban?

Az otthon az a hely, ahol megpihenhetünk, feltöltődhetünk, és ahol teljes mértékben önmagunk lehetünk. Még Magyarország Alaptörvényében is szó esik az otthon nyújtotta biztonságról, mondván, az otthon a megfáradt ember utolsó mentsvára. De a modernkori pszichológia is módszeresen foglalkozik az otthon-kérdéssel.

A tudomány kimondja, hogy az otthon intim tér, éppen ezért fontos, hogyan néz ki a hely, ahol élünk, hiszen egy tudatosan berendezett lakás olyan mentsvár lehet életünkben, ahol mindig békére találunk - legyen szó egy harminc négyzetméteres panellakásról vagy egy monumentális házról. Itt érdemes megjegyezni, hogy az Alaptörvény vagy éppen a lélekgyógyászat mellett van még egy terület, amely külön hangsúlyt fektet az otthonra.

Az ősi kínai filozófia, a feng shui alapelvei szerint az otthonunk belső környezetének harmonikusnak és egyensúlyban kell lennie annak érdekében, hogy egészségesek és boldogok legyünk. A feng shui az elrendezés, a színek és a bútorok elhelyezésére alapozva úgynevezett energiavonalakat húz a térben, ezt nevezzük „ch'i”-nek, amely segíti áramoltatni a pozitív energiákat.

glamour plusz ikon Bérelhető bútorok, egyedi atmoszféra a fenntarthatóság jegyében - ez a Mobilsofa

Bérelhető bútorok, egyedi atmoszféra a fenntarthatóság jegyében - ez a Mobilsofa

Habár sokan kételkednek a feng shui-ban, annál többen élnek vele. A bútorok megfelelő elrendezése talán bagatell dolognak tűnik, pedig valódi hatással van aktuális jólétünkre.

A környezet meghatároz minket

Szakértőnk segít, hogy jobban megértsük, mi kell egy harmonikus otthonhoz. Dr. Emma Smith pszichológus hosszú évek óta kutatja az otthon és az emberi psziché közötti kapcsolatot, és mint mondja, az életterünk kialakítása és berendezése valóban fontos szerepet játszik mentális és érzelmi állapotunkban. „A környezet az elsődleges befolyásoló tényező az életünkben, hatással van hangulatunkra, a motivációnkra és még a stresszszintre is" – magyarázza a specialista.

Hozzáteszi, hogy a feng shui segíthet abban, hogy megfelelő energiák járják át otthonunkat. Bizonyított tény, hogy az ősi kínai elvrendszer alapján berendezett lakásokban nagyobb egyensúlyban élnek az emberek, miközben a közérzetük is stabilan kielégítő.

Egy rendezett és tiszta hely segít csökkenteni a szorongást, ehhez viszont megfontolt elrendezésre van szükség. Azonban érdemes megjegyezni, hogy mindenki máshogy reagál az adott környezetre. Ami egy személynek nyugalmat és harmóniát ad, az másnak zavaró lehet. Ezért fontos az egyéni preferenciák és szükségletek figyelembevétele" – magyarázza a pszichológus. Mindenesetre jó tudni, hogy vannak alapok, amelyekre felépíthetjük saját, békés otthonunkat.

Rendezd át a lakást a feng shui szerint!

Az első lépés az otthon tisztasága és rendezettsége. Alapvető fontosságú, hogy megszabaduljunk a felesleges tárgyaktól, amelyek akadályozhatják az energiaáramlást. A feng shui szerint a lakásban semmi keresnivalója olyan tárgyaknak, amelyeknek nincs funkciója. Tehát először is söpörjük le a polcról a „porfogó” tárgyakat, amelyeket már sosem fogunk használni. Ezután kezdődhet a bútorok tudatos elhelyezése, amely jelentős hatással lehet az otthoni energiaáramlásra.

A feng shui tanácsai szerint az áramlási utakat szabadon kell hagyni, ezért az ágy, az asztal és egyéb funkcionális tárgyak legyenek távol egymástól. A cél egy tágas tér, ahol az energia áramolhat.

Ezzel még nincs vége: a feng shui szerint a lakásban mind az öt természeti elemnek (fa, tűz, föld, fém és víz) szerepelnie kell, mert csak így tudjuk egyensúlyban tartani otthonunkat.

Bagatell dolognak tűnhet, de a bútorok elrendezése bizony tényleg hatással van aktuális lelkiállapotunkra.
Fotó: Getty Images / Daniel Cortez

De hogy lehetséges ennyi természeti elemet elhelyezni egy modern lakásban? A kínai filozófiának erre is van válasza. A fa elemet szimbolizálhatjuk növényekkel vagy fa tárgyakkal (ágykeret, asztal, képkeret), míg a tűz elemet a melegfényű világítással vagy gyertyákkal. A föld elemre a barna színek emlékeztetnek, ilyen lehet egy díszpárna, a függöny vagy a bútor színe. A fémet az anyagokon keresztül tudjuk becsempészni otthonunkba, legyen szó fali dekorációról vagy konyhai eszközökről.

Végül az utolsó, egyben legszokatlanabb dekorációs elem, a víz megjelenhet egy akvárium által. A halak mozgása és a víz állandó áramlása nyugtató hatással van az elmére, nem meglepő, hogy a feng shui külön említi az akváriumokat.

Dr. Emma Smith szerint az akvárium a békés otthon egyik kulcsa. „Az akvárium nézése nyugtatóan hat, ezáltal csökkenti a stresszt. Valamint az élőlények és a vízi növények gondozása növeli az otthonunkkal szembeni felelősségérzést, amely segít, hogy szorosabban kapcsolódjunk életünk legmeghatározóbb helyszínéhez, az otthonunkhoz."

Valódi segítség

A tudatos berendezés támogatja, hogy nagyobb békét érezzünk otthonunkban, ugyanakkor a feng shui, de még Dr. Emma Smith pszichológus sem állítja, hogy a lakás berendezése csodát tenne mentális egészségünkkel. A bútorok, anyagok és színek megfontolt elrendezése abban segít, hogy nagyobb harmóniában éljünk ott, ahol megpihenünk egy hosszú nap végén.