„A Földet nem egy maroknyi tökéletes zero waster fogja megmenteni, hanem több milliárd tökéletlen”- beszélgetés Antal Évával, a Vászonzsákoslánnyal
Antal Éva, vagy ahogy a közösségi oldalakon rá lehet találni, a „Vászonzsákoslány” mikor elkezdte megosztani, hogyan éli környezettudatosabban a mindennapjait, nem gondolta, hogy ilyen követői bázisra tesz majd szert. Évekkel ezelőtt inkább a hulladékcsökkentés érdekelte, idővel pedig az ökológiai lábnyom csökkentésének minden más szegmensével kezdett el foglalkozni.
Hogy ez a szemléletváltás az élet mennyi területére hatással van, azt az is bizonyítja, hogy aki mostanában ellátogat az oldalára, rengeteg információt talál arról, hogyan lehet környezettudatosan esküvőt szervezni. De mesél a klímaváltozásról, műanyagszennyezésről, a problémákról és alternatívákat mutat.
Önmagában már ez oldja a klímaszorongást, ráadásul már az izgalmas, hogy több tízezer fős támogató, érdeklődő, kíváncsi és tenni vágyó közösséget érdekli a téma.
Mit gondolsz, mennyire nehéz megtalálni azt az egyensúlyt, hogy változást is kínálj az embereknek, de ne legyen annyira sok, hogy elvegye néhány ember kedvét?
Próbálom hangsúlyozni, hogy az egy dolog, hogy én miket csinálok, és miről készítek tartalmakat, és lehet, hogy ez több mint amennyit egy olyan ember, akinek teljesen más az érdeklődési köre vagy éppen limitált az ideje, meg tud tenni.
Lehet, hogy én csomagolásmentesen vásárolok, lakásban komposztálok, szelektíven gyűjtöm a szemetet, magamnak készítem a kozmetikumokat, takarítószereket, turkálóban vásárolok, vegán vagyok, biciklivel közlekedem a városban télen is, és még sorolhatnám, de ezek közül lehet mazsolázgatni olyan dolgokat, amiket bárki meg tud tenni.
Fontos, hogy mindenki annyit csináljon, amennyi számára hosszú távon is kivitelezhető, mert ha mindenki egy kicsit többet tesz, az jóval több annál, mintha senki sem tesz semmit. Van az a mondás, hogy: „A Földet nem egy maroknyi tökéletes zero waster fogja megmenteni, hanem több milliárd tökéletlen.”
Mikor a fenntarthatóság konyhai aspektusa előkerül, a legtöbben arra gondolnak, hogy ne legyen élelmiszerpazarlás, és lehetőleg hazai termék legyen. Milyen fontos dolgokra érdemes ezeken túl is odafigyelni?
Az ételpazarlás alatt sokan azt értik, hogy a tányérról pusztítsunk el mindent, de hogy a hűtőben megromlik ez-az, az kevésbé kerül elő ezekben a diskurzusokban. Pedig amellett, hogy figyeljük a lejárati időket, nagyon fontos az is, hogy hogyan rendszerezzük a hűtőt. Jó a csomagolásmentes vásárlás, de nem mindenkinek van a közelében ilyen bolt, ezért figyeljünk arra, hogy száraz élelmiszerek esetében ha, minél nagyobb kiszerelést vegyünk, mert az összességében kevesebb csomagolást jelent.
Szezonális, hazai élelmiszereket érdemes vásárolni, illetve az organikus termékek előnyben részesítése is lényeges, és a hazai kis ökogazdaságok nagyon barátságos áron kínálják már a termékeiket. Ezekhez nem használnak olyan vegyszereket, amely talajeróziót idéz elő. Nagyon fontos a komposztálás, mert ha a zöldséget, gyümölcsöt, élelmiszer maradványokat elküldjük a szeméttelepre bezacskózva, azzal csak metánt eregetünk a levegőbe. Ez pedig egy olyan üvegházhatású gáz, ami jobban gyorsítja a klímaváltozást mint a szén-dioxid.
De komposztálhatunk ezerféle módon, ami közül a legegyszerűbb az, ha valaki a kertjében gyűjti az organikus hulladékot, a természet pedig segít ennek a lebontásában, az így készült humuszt pedig növények ültetéséhez lehet használni. Lakásban is lehet komposztálni, erre is több módszer létezik, amik nem büdösek és nem is kényelmetlen kerülgetni, de vannak már közösségi komposztálók is.
A növényi alapú étrend vagy ételek egészen egyszerűen alacsonyabb ökológiai lábnyommal rendelkeznek.
Az élelmiszer előállításért felelős iparágak nagyjából az üvegházhatású gázok nagyjából negyedét teszik ki, és ennek jelentős része az állatok takarmányozásából áll. De ezt akár ki is iktathatjuk, áttérhetünk növényi étrendre, ami jóval kisebb ökológiai lábnyommal jár, és az étkezés etikusabb formáját jelenti.
Felmerül gyakran az a kérdés, hogy ez mennyire kivitelezhető, de az amerikai dietetikusok és táplálkozás-szakértők egyesülete azt mondja, hogy a növényi alapú étrend megfelelő lehet az élet minden szakaszában, legyen szó gyerekekről, tinédzserekről, kismamákról, szoptató anyukákról, idősekről vagy sportolókról. Itt a hangsúly azon van, hogy az étrendet megfelelően kell alkalmazni, és például a B-12 vitamin pótlásáról gondoskodni kell.
Ha ezeket mindenki átgondolja, lehetősége lesz tudatosabban intézni a bevásárlást, ami már egy lépés a környezettudatosság felé.
Villámgyors vegán finomság
Sokan azt feltételezik a növényi alapú ételekről, hogy nehezen elkészíthetőek, bonyolult alapanyagok szükségeltetnek hozzájuk és óriási tapasztalatot igényelnek a konyhában. Rendkívül ízletes, laktató és fehérjedús vegán étel, kevesebb mint tizenöt perc alatt, aminek a pénztárcánk sem esett áldozatul, különös tekintettel, ha magunk készítjük a tahinit és a mogyoróvajat házilag, a csicseriborsót pedig szárazon szerezzük be.
Ennek a receptnek az egyetemista-kompatibilis. alacsony fizetéses változatában csak egy csomag tésztára, bolti humuszra és egy konzerv aprított paradicsomra van szükség, de házi humusszal az igazi!
Hozzávalók: egy konzerv csicseriborsó, vagy azonos mennyiségű száraz (ebben az esetben áztassuk egy éjszakán át és főzzük egy órán át sós vízben).
Amennyiben a konzerv mellett döntesz, a levét semmiképp ne a lefolyóba öntsd, tartsd meg egy befőttesüvegben és tedd a hűtőbe, mert ezzel szuperül helyettesítheted a tojásfehérjét például a süteményekben, egy deciliter olívaolaj, három gerezd fokhagyma, két evőkanál tahini, két evőkanál mogyoróvaj, fél citrom leve, egy púpozott teáskanál római kömény, egy púpozott teáskanál füstölt paprikapor só és bors ízlés szerint, víz - fokozatosan adagold hozzá annyit, hogy krémes masszát kapj -, fél kiló durum orsótészta, öt-tíz szem koktélparadicsom, friss bazsalikom levelek.
Tedd fel a tészta vizét, majd főzd ki a tésztát, mialatt megpuhul, elkészítheted a humuszt. A hozzávalókat tedd a robotgépbe, és fokozatosan adagold hozzá a vizet. Fontos, hogy ne legyen túl sűrű és ne legyen túl híg a masszánk. Miután elkészült, kóstold meg, ha eléggé fűszeresnek találod keverd össze a leszűrt tésztával és a felaprított paradicsomokkal. Szórd meg tálaláskor friss bazsalikommal,
Smink: Nógrádi Barbara
Haj: Radván Simon